TRKYE NN YERALTI KAYNAKLARI TRKYE DE IKARILAN MADENLER

  • Slides: 22
Download presentation

TÜRKİYE NİN YERALTI KAYNAKLARI TÜRKİYE DE ÇIKARILAN MADENLER TÜRKİYE NİN ENERJİ KAYNAKLARI TÜRKİYE NİN

TÜRKİYE NİN YERALTI KAYNAKLARI TÜRKİYE DE ÇIKARILAN MADENLER TÜRKİYE NİN ENERJİ KAYNAKLARI TÜRKİYE NİN PETROL RAFİNELERİ

TÜRKİYE DE ÇIKARILAN MADENLER MADENCİLİK Türkiye de çok sayıda maden ve enerji kaynağı mevcuttur.

TÜRKİYE DE ÇIKARILAN MADENLER MADENCİLİK Türkiye de çok sayıda maden ve enerji kaynağı mevcuttur. Ülkemiz bu madenlerin çıkarılıp işlenmesine çok önem vermiştir. Bu amaçla MADEN TETTİK ARAMA KURUMU ve ETİBANK ismine bir banka kurulmuştur.

MADENLER MERMER BOR DEMİR BAKIR ASBEST BOR DEMİR CIVA BARİT BOKSİT BOR BOKSİT DEMİR

MADENLER MERMER BOR DEMİR BAKIR ASBEST BOR DEMİR CIVA BARİT BOKSİT BOR BOKSİT DEMİR MERMER DEMİR ASBEST

ASBEST : Isıya, aşırı aşınmaya ve kimyasal maddelere çok dayanıklı lifli kanserojen bir madendir.

ASBEST : Isıya, aşırı aşınmaya ve kimyasal maddelere çok dayanıklı lifli kanserojen bir madendir. BARİT: Baryum sülfattan oluşan bir mine raldir. Genellikle beyaz yada renksizdir. BAKIR: Elektrik ve elektronik sanayide kullanı lır. Elektriği iletkenliği yüksek olduğu için bu sa nayide sıkça kullanılır. BOKSİT: Genellikle masif, toprağımsı ve kil gibi bulunur. Beyaz , gri ve sarı renkte bulunur. alüminyum elde edilir. MERMER: metomorfizma olayı sonucunda Kalker ve dolomitik kalkerlerlerin kristalleşme Siyle meydana gelmiş bileşimdir. bir mineral.

BOR: Savunma sanayinden nükleer siialaha kadar hemen her alanda kullanılan bir madenimizdir. CİVA :

BOR: Savunma sanayinden nükleer siialaha kadar hemen her alanda kullanılan bir madenimizdir. CİVA : Gümüş renkli , ağır bir metaldir. Civa pahalı bir maddedir. Oda sıcaklıgında sıvı Halde bulunan 5 elementten biridir. DEMİR: Yerkabugunda en çok bulunan metaldir. Demir dünyada en çok kullanılan metaldir. KÜKÜRT: Limon sarısında ametal , yalın katı cisim dir. Doğada yaygın olarak bulunur. Bir çok kullanım alanı vardır. LÜLETAŞI: Magnezyum ve silisyum esaslı ana ka ya parçalarının yerin muhtelif derinliklerindeki başkalalaşım katmanların içinde hidrotermal etkilerle olsmus bir madendir.

TÜRKİYE NİN ENERJİ KAYNAKLARI DOĞALGAZ GÜNEŞ JEOTERMAL ENERJİ LİNYİT PETROL RÜZGAR GÜCÜ RADYOAKTİF MİNERALLER

TÜRKİYE NİN ENERJİ KAYNAKLARI DOĞALGAZ GÜNEŞ JEOTERMAL ENERJİ LİNYİT PETROL RÜZGAR GÜCÜ RADYOAKTİF MİNERALLER SU GÜCÜ

taş kömürü linyit jeotermal linyit su Rüzgar Linyit radyoaktif güneş d. gaz petrol

taş kömürü linyit jeotermal linyit su Rüzgar Linyit radyoaktif güneş d. gaz petrol

DOĞALGAZ Diğer enerji kaynaklarına göre daha temiz enerji kaynagıdır. Doğalgaz : ısınma elektrik üretme

DOĞALGAZ Diğer enerji kaynaklarına göre daha temiz enerji kaynagıdır. Doğalgaz : ısınma elektrik üretme seracılık gibi alanlarda kullanılmaktadır. Ülkemizde yeteri kadar bulunmadığı için ithal edilmektedir.

GÜNEŞ Türkiye güneş enerjisinden yararlanma yöninden çok sanşlıdır. Isınma , su ıstma , seracılık

GÜNEŞ Türkiye güneş enerjisinden yararlanma yöninden çok sanşlıdır. Isınma , su ıstma , seracılık , elektronik aletler gibi alanlarda kullanmaktayız. Güney enerjisinin en iyi kullananlar güney ilerimizdir. RADYOAKTİF MİNERALLER Bu mineraller nüklleer santrellerde enerji üretmeye yarar. Uranyum ve toryum maddeleri kullanılır.

JEOTERMAL ENERJI Yeraltında çıkan sıcak sulardan elde edilen enerji türüdür. Özellikle fay kırıklarının bulunduğu

JEOTERMAL ENERJI Yeraltında çıkan sıcak sulardan elde edilen enerji türüdür. Özellikle fay kırıklarının bulunduğu bölgelerden yeryüzüne çıkan sıcak sular ege bölgesinde çoktur. SU GÜCÜ(HİDROELEKTRİK ENERJİSİ) Ülkemiz su gücü bakımından zengin bir ülkedir. Dağların eğimi ve baraj yapımı ile elektrik üretimi daha kolay olmaktadır. Bu şekilde üretilen enerjiye hidroelektrik enerji denir. Ülkemiz elektrik üretiminin büyük kısmını bu şekilde sağlar.

PETROL Enerji kaynagı olan petrol türkiye de güneydoğu anadolu bölgesinde üretilir. Ülkemizde son zamanlarda

PETROL Enerji kaynagı olan petrol türkiye de güneydoğu anadolu bölgesinde üretilir. Ülkemizde son zamanlarda açılan kuyularda petrol bulumuştur. Türkiye yine de petrol ihtiyacını karşılyamaz ithal eder. LİNYİT Taş kömüründe az kalorisi olan bir enerji kaynağıdır. Ülkemizin bir çok bölgesinde bulunur. Isınmak , elektrik üretmek için kullanılır.

RÜZGAR Rüzgar gücü, son zamanlarda ülkemizde rüzgar gücünde enerjiüretme yoluna gidilmiştir. Türkiye de rüzgar

RÜZGAR Rüzgar gücü, son zamanlarda ülkemizde rüzgar gücünde enerjiüretme yoluna gidilmiştir. Türkiye de rüzgar ile elektrik üreten santraller kurulmaktadır. TAŞ KÖMÜRÜ Taş kömürü, sanayi de kullanılır. Demir in eritilmesi ve demir-çelik sanyinde kullanılır. Zonguldak ve ereğli çevresinde çıkartılır.

TÜRKİYE NİN PETROL RAFİNELERİ ADI TÜPRAŞ BULUNDUĞU İL KIRIKKALE ALİAĞA İZMİR ATAŞ MERSİN İPRAŞ

TÜRKİYE NİN PETROL RAFİNELERİ ADI TÜPRAŞ BULUNDUĞU İL KIRIKKALE ALİAĞA İZMİR ATAŞ MERSİN İPRAŞ İZMİT BATMAN

İPRAŞ TÜPRAŞ ALİAĞA ATAŞ BATMAN

İPRAŞ TÜPRAŞ ALİAĞA ATAŞ BATMAN

TÜPRAŞ(ORTA ANADOLU) 1986 yılında başta Ankara olmak üzere İç anadolu , Doğu akdeniz ve

TÜPRAŞ(ORTA ANADOLU) 1986 yılında başta Ankara olmak üzere İç anadolu , Doğu akdeniz ve Doğu karadeniz bölgelerindeki birçok ilin petrol talebini karşılamak için kurulmuştur. Yıllık 5 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahiptir. Ana ürünler olarak lpg , benzin, jet yakıtı, gaz yağı, motorin, fuel, oil ve bütününden oluşan 2, 98 milyon ton petrol ürünün üretilmiş ve rafineri transefriyle beraber 3, 4 milyon ton ürün satışı gerçekleştirilmiştir.

İPRAŞ Türk-abd işbirliğiyle türkiye de kurulmuş endüstri kuruluşlarında biridir. 1961 de kurulmuştur. Tam ismi

İPRAŞ Türk-abd işbirliğiyle türkiye de kurulmuş endüstri kuruluşlarında biridir. 1961 de kurulmuştur. Tam ismi : istanbul petrol rafinersi a. ş İzmir körfezi nde derince dir. Kasım 1983 te ipraş a bağlanmıştır. 1986 da yıllık üretimini 29, 1 milyon tona çıkarmıştır.

ALİAĞA İzmir in aliağa ilçesinde kurulmuştur. Türkiye nin en büyük petrol arıtma tesislerinden biri

ALİAĞA İzmir in aliağa ilçesinde kurulmuştur. Türkiye nin en büyük petrol arıtma tesislerinden biri ve türkiye nin ikinci petro kimya tesisidir. Rafineri 1965 senesinde kurulmasına karar verilmiştir. . 1965 sscb nin teknik ve mali işbiirliğiyle sağlandı. Yakıt bölümü 1972 de , makine yağı bölümü ise 1974 de açıldı. Rafinerinin kapasitesi 1981 de 4, 5 -1983 te ise 6 milyon tona çıkarılmıştır.

BATMAN 1955 senesinde işletmeye açılmıştır. Yıllık 330 bin ton ham petrol işleme kapasitesiyle ülkemizin

BATMAN 1955 senesinde işletmeye açılmıştır. Yıllık 330 bin ton ham petrol işleme kapasitesiyle ülkemizin ilkrafinerisi olma özelliği kazanmıştır. 2012 yılında kapasitesini 975 bin tona cıkarmıstır. 2012 yılında iyileştirmalerle rafineri yüksek üretime ve kaiteli hale getirilmiştir.

ATAŞ Ülkemize mersin ilimizde kurulmuştur. Bp ve shell gubunun ortak olarak 1952 de özel

ATAŞ Ülkemize mersin ilimizde kurulmuştur. Bp ve shell gubunun ortak olarak 1952 de özel bir anlaşmayla kurduğu ham petrol işleme tesisidir. 1966 yılında yapılmış olan yatırımlar ile 4, 4 milyon ton kapasiteye ulaşmıstır. Ülkemizin 0/0 12 lik benzin ihtiyacını karsılamaktadır. 2004 eylül sonlarında ekonomik durumdan dolayı durdurulmuştur.

KAYNAKÇALAR http: //www. etarih. net/tr/ekonomikcografya. html http: //tr. wikipedia. org/wiki/Ana_Sayfa https: //www. google. com.

KAYNAKÇALAR http: //www. etarih. net/tr/ekonomikcografya. html http: //tr. wikipedia. org/wiki/Ana_Sayfa https: //www. google. com. tr/imghp? hl=tr&tab=wi&ei=l. HFUuj. GCYPNh. Ae 35 YCICw&ved=0 CAQQqi 4 o. Ag http: //www. ansiklopedim. net/i/ipras. html http: //www. tupras. com. tr/detailpage. tr. php? l. Page. ID=613 http: //www. itusozluk. com/goster. php/ata%FE+rafinerisi http: //rehber. ihya. org/yenirehber/aliaga-rafinerisi-ve-petrokimya-kompleksi. html

ALİ KAYA 20110956001 SOSYAL BİLGİLER ÖGRETMENLİĞİ(2)3. SINIF

ALİ KAYA 20110956001 SOSYAL BİLGİLER ÖGRETMENLİĞİ(2)3. SINIF