Tradycyjny Sad Tradycyjny Sad to oglnopolski projekt edukacyjny

  • Slides: 10
Download presentation
Tradycyjny Sad

Tradycyjny Sad

„Tradycyjny Sad” to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych przez Fundację

„Tradycyjny Sad” to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych przez Fundację Banku Ochrony Środowiska.

 Projekt został stworzony z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa.

Projekt został stworzony z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa. Polega na przywracaniu oraz promocji starych drzew owocowych.

 Tematem przewodnim projektu jest zdobycie wiedzy nt. starych odmian drzew owocowych, szeroka promocja

Tematem przewodnim projektu jest zdobycie wiedzy nt. starych odmian drzew owocowych, szeroka promocja tej wiedzy oraz założenie mini sadu złożonego z tradycyjnych odmian drzew sadowniczych sadzonych w sposób swobodny , zlokalizowanego na ogólnodostępnym terenie.

 Przez wieki Polska była potęgą sadowniczą opartą o drzewa dawnych odmian. Głównie jabłonie

Przez wieki Polska była potęgą sadowniczą opartą o drzewa dawnych odmian. Głównie jabłonie były wszechobecnym elementem krajobrazu i stanowiły podstawę zaopatrzenia rodzinnych gospodarstw. Stare odmiany funkcjonowały we wszystkich regionach Polski i były doskonale przystosowane do panujących tam warunków.

 W ostatnich 50 latach wyginęło 80% zasobów starych drzew owocowych. Powstały nowe „przemysłowe”

W ostatnich 50 latach wyginęło 80% zasobów starych drzew owocowych. Powstały nowe „przemysłowe” odmiany, które zostały przystosowane do zwiększonej produktywności. Jednak ceną za sukces wydajności z hektara jest konieczność stałej opieki nad tymi drzewami, muszą być pryskane nawet 30 razy w ciągu sezonu.

 W czasach zwiększającej się świadomości skażenia środowiska, społeczeństwo coraz wyraźniej zgłasza zainteresowanie produktami

W czasach zwiększającej się świadomości skażenia środowiska, społeczeństwo coraz wyraźniej zgłasza zainteresowanie produktami uprawianymi bez nadmiernej chemizacji. Stąd konieczność powrotu do dawnych odmian, które przez dziesięciolecia radziły sobie świetnie w rodzimych warunkach.

 Nasza szkoła również bierze udział w tym przedsięwzięciu. Od trzech lat kilkuosobowa grupa

Nasza szkoła również bierze udział w tym przedsięwzięciu. Od trzech lat kilkuosobowa grupa uczniów jako „Zieloni Odkrywcy” podejmują ciągle nowe wyzwania: - w pierwszym roku sadziliśmy grusze, - w drugim roku śliwy, - a w obecnym roku czereśnie.

 Miejsce, na którym znajdują się drzewa oraz inne rośliny to plac przy przedszkolu

Miejsce, na którym znajdują się drzewa oraz inne rośliny to plac przy przedszkolu w Ugodzie.

Dziękujemy za uwagę: Eliza Świtała Hania Stryczna Zosia Funka Vanessa Lachera Liwia Leciejewska Marta

Dziękujemy za uwagę: Eliza Świtała Hania Stryczna Zosia Funka Vanessa Lachera Liwia Leciejewska Marta Olejniczak