TRADICIONALNA KULTURA TRADICIONALNA KULTURA Folklor ili tradicionalna i

  • Slides: 7
Download presentation
TRADICIONALNA KULTURA

TRADICIONALNA KULTURA

TRADICIONALNA KULTURA Folklor ili tradicionalna i popularna kultura je zajednički termin za kreacije zasnovane

TRADICIONALNA KULTURA Folklor ili tradicionalna i popularna kultura je zajednički termin za kreacije zasnovane na tradiciji kulturne zajednice, kojom se izražavaju pojedinci ili grupa koja prepoznaje očekivanja zajednice kao odraz njihovog kulturnog i socijalnog identiteta; njihovih normi i vrednosti usmenim putem, imitacijom ili na neki drugi način. Njegove forme mogu biti jezik, literatura, muzika, ples, igre, mitologija, rituali, običaji, ručni rad, arhitektura i druge umetnosti.

TERMIN FOLKLOR • Termin folklor je uveo 1846. engleski erudita Vilijam Džon Toms prenoseći

TERMIN FOLKLOR • Termin folklor je uveo 1846. engleski erudita Vilijam Džon Toms prenoseći u svom delu , , znanje prostog naroda’’. U Americi dvadesetih godina XX veka usmena književnost Indijanaca se smatrala folklorom, jer Indijance nisu smatrali za , , narod’’ u evropskom smislu. U Evropi i Nemačkoj folklor je narodno pripovedačko stvaralaštvo. Polovinom XIX veka stvaralaštvo prostog naroda je tretirano kao predmet istraživanja folklora, a u Engleskoj je to sloj naroda koji čuva stare običaje - uglavnom seljaci.

ETNOLOGIJA • Еtnologija је počela da se formira u okviru statistike krajem XVIII veka.

ETNOLOGIJA • Еtnologija је počela da se formira u okviru statistike krajem XVIII veka. Već u prvim zapisima Kristijana Hajnriha Nimana etnologija se deli na učenje o zemlji i učenje o državi, a učenje o državi je uključivalo i učenje o naciji u kome je bilo i poznavanje zanata i privrede i običaja i kulture s druge strane. Etnologija nastoji i da objasni strukturu i funkciju društvenih i kulturnih institucija, kao i arhaičnih oblika mišljenja, da odgonetne smisao različitih umetničkih tvorevina, tabua, rituala, pravila ponašanja i iracionalnih uverenja.

ETNOGRAFIJA • Reč Etnografija se sastoji od reči ethnos-narod, graphéin-pisati, opisivati, tako da je

ETNOGRAFIJA • Reč Etnografija se sastoji od reči ethnos-narod, graphéin-pisati, opisivati, tako da je njeno značenje opis naroda. Etnografija je deo etnologije koja se bavi istraživanjem i zapisivanjem materijalne i duhovne kulture (јеzik, obredi, vrednosti, verovanja).

ANTROPOLOGIJA • Antropologija izučava ljudske sličnosti i različitosti, običaje, verovanja i druge društvene i

ANTROPOLOGIJA • Antropologija izučava ljudske sličnosti i različitosti, običaje, verovanja i druge društvene i kulturne forme. Reč Antropologija potiče iz grčkog jezika i znači nauka o čoveku. Javlja se krajem XVI veka a kao naučna disciplina se utvrđuje krajem XIX veka. Ako je etnografija prikupljanje podataka na terenu, onda antropologija teorijski analizira i tumači te podatke. Naravno, uvek se postavlja pitanje distance i subjektivnosti pogotovo kada se antropolog sam nađe na terenu i kasnije to istraživanje teorijski uobličava.

OBIČAJ I OBRED • Običaj je način kako se ponaša određena društvena grupa i

OBIČAJ I OBRED • Običaj je način kako se ponaša određena društvena grupa i koji se ponavlja u dugom vremenskom periodu. Ritual, obred i običaj se kod nekih autora pojavljuju kao sinonimi. Međutim, običaji odstupaju od rituala svojim psiho-socijalnim pravilima ili pravno običajnim pravilima. Običaj je nešto se prenosi živo i suštinski važno, dok je obred nešto je spoljašnje i podložno je promenama.