Topograafia ja orienteerumine matkal GPS ja kompassi kasutamine

  • Slides: 17
Download presentation
Topograafia ja orienteerumine matkal, GPS ja kompassi kasutamine Einar Kivisalu 16. 02. 2017

Topograafia ja orienteerumine matkal, GPS ja kompassi kasutamine Einar Kivisalu 16. 02. 2017

Topograafia Topo – kreeka keeles topos ‘paik, koht’ Graafia – kreeka keeles ‘kirjutan’ Topograafia

Topograafia Topo – kreeka keeles topos ‘paik, koht’ Graafia – kreeka keeles ‘kirjutan’ Topograafia – geodeesia haru, mis tegeleb maapinna mõõdistamisega ja kaartide koostamisega aerofotode ja satelliitide abil. Oliveri asukohaavastamisseadus: Kuhu te ka ei läheks, seal te siis olete!

Kaardid ja skeemid Kaart on maastiku vähendatud kujutis ülaltvaates. Mida kõrgemalt vaadata, seda väiksemad

Kaardid ja skeemid Kaart on maastiku vähendatud kujutis ülaltvaates. Mida kõrgemalt vaadata, seda väiksemad paistavad esemed. Objektide piltlik ettekujutusvõime on orienteerumiskaardi mõistmise aluseks. Naeratage — homme on veel hullem.

Ainsad inimesed, kes leiavad selle, mida na elus otsivad, on vigadeotsijad. Kaardid ja skeemid

Ainsad inimesed, kes leiavad selle, mida na elus otsivad, on vigadeotsijad. Kaardid ja skeemid 1)Topograafiline kaart, 1: 10 000 =>1 cm=100 m - koordinaatjoonte võrk, samakõrgusjooned (merepinnast samal kõrgusel). Orienteerumiskaardil kasutatakse üle maailma samasuguseid kokkuleppelisi värvilisi tingmärke. Kaardilugemise eelduseks on nende märkide tundmine. 2) Plaan, 1: 5000 Näiteks kuru krokii.

Kaardid ja skeemid 3) Skeem, 1: 50 000 või 1: 100 000 - jalgsi

Kaardid ja skeemid 3) Skeem, 1: 50 000 või 1: 100 000 - jalgsi liikumiseks ja matkaks sobiv, - objektide tingmärkidega (seletavad, mastaapsed ja mittemastaapsed). - põhja suund on tavaliselt üleval, kuid võib olla mujal vastavalt märgitud noolega. Skeemil kujutatakse objekte: mäeahelikud, tipud, kurud, liustikud, jõed, järved, teed, rajad, asulad, üksikobjekt jne. Kelly õhunavigatsiooni seadus: Kõige olulisem informatsioon mistahes kaardil paikneb murdekohal.

Asukoha ja liikumissuuna määramine Ilmakaarte suunad: põhi (Nord) 0°; ida (East) 90°; lõuna (South)

Asukoha ja liikumissuuna määramine Ilmakaarte suunad: põhi (Nord) 0°; ida (East) 90°; lõuna (South) 180°; lääs (West) 270° kirre kagu edel loe Mis kell on meil päike lõuna suunal suveajal? Kui on teada et kell 13 on päike S suunal, siis muul ajal lõuna suuna leidmiseks: - kella tunniosuti päikesele, kella 13 ja päikese suuna nurga poolitaja ongi otsitav lõuna suund. Rune'i reegel: Kui teil on ükskõik, kus te olete, ei saa te ära eksida.

Asukoha ja liikumissuuna määramine Ühe tunniga liigub päike taevavõlvil edasi 15°. Põhjanael (Suures vankris)

Asukoha ja liikumissuuna määramine Ühe tunniga liigub päike taevavõlvil edasi 15°. Põhjanael (Suures vankris) on põhja suunal; Sipelgapesa on tavaliselt puu lõunaküljel. Kompassidest on matkal sobivamad orienteeruja kompassid. Asimuut: nurk põhja suuna ja vaadeldava suuna vahel päripäeva. Hane'i seadus: Sellel, kui sandisti võib minna, ei ole piire

Deklinatsioon, asukoha määramine Kompassi nõel on suunatud magnetilisele põhja-poolusele. Deklinatsiooninurk (+ ja -): nurk

Deklinatsioon, asukoha määramine Kompassi nõel on suunatud magnetilisele põhja-poolusele. Deklinatsiooninurk (+ ja -): nurk geograafilise ja magnetilise N-suuna vahel; Eestis 0°. . . +8°. Asukoha määramiseks kaardil: -orienteeri kaart: vii kaardi N-suund vastavusse N-suunaga looduses; - leia 2. . 3 kaardiloleva objekti asimuutide lõikepunkt. JOONLAUAREEGEL: Pole olemas sellist asja nagu sirgjoon.

Kauguste määramine Looduses saab kaugust (vahemaad) määrata: sammupaaridega, liikumiskiiruse ja aja järgi, nähtavuse ja

Kauguste määramine Looduses saab kaugust (vahemaad) määrata: sammupaaridega, liikumiskiiruse ja aja järgi, nähtavuse ja kuulmise järgi. Kaardil saab vahemaad määrata: kurvimeetriga, mis mõõdab kõverjoonte pikkust; sirkliga. Ray reegel täpsuse kohta: • Mõõda mikromeetriga. • Märgi kriidiga. • Raiu kirvega

Millest alustada orienteerumist? Hankida kompass, õppida ära asimuudi järgi liikumine, mõõta kaardilt teepikkus –

Millest alustada orienteerumist? Hankida kompass, õppida ära asimuudi järgi liikumine, mõõta kaardilt teepikkus – ning astuda/joosta, kuni soovitud punkt vastu tuleb! Aga tavaliselt sel moel punkti ei tule… Metsas pole võimalik nii sirgjooneliselt liikuda ega ühtlase pikkusega samme mõõta. Loomulikult peab oskama suunda määrata ja läbitava tee pikkust hinnata, kuid kõige olulisem on kaardist aru saada, osata seda maastikuga võrrelda ning selle järgi otsustada, kuidas-kuhu liikuda. Mae Westi tähelepanek: Eksida on inimlik, aga tundub jumalik

Millest alustada orienteerumist? Kaardi orienteerimine maastiku järgi tähendab seda, et meist paremal pool näha

Millest alustada orienteerumist? Kaardi orienteerimine maastiku järgi tähendab seda, et meist paremal pool näha olevad objektid on ka kaardil meie asukohapunktist paremal ja vasakul paistvad objektid kaardil samuti vasakul. Kui kaardi järgi läheb meie asukohast metsatee otse edasi, siis peaksime kaardilt silmi tõstes enda ees seda teed nägema. Kui edasi liikudes on vaja pöörata teeristist paremale, siis tuleb ka kaarti samavõrra pöörata, et see taas maastikuga vastavuses oleks. BOLINGI POSTULAAT: Kui te tunnete end hästi, ärge muretsege. See läheb mööda.

Millest alustada orienteerumist? Alustada on otstarbekas joon-orientiiridest. Joon-orientiir on maastikul selgelt eralduv tee, rada,

Millest alustada orienteerumist? Alustada on otstarbekas joon-orientiiridest. Joon-orientiir on maastikul selgelt eralduv tee, rada, siht, põlluserv, elektriliin, kraav, selgepiiriline sooäär või muu objekt, mida mööda algaja orienteeruja võib ilma vaevata liikuda ja kaardilt hõlpsasti jälgida. Orienteerumiskaardi ülemine serv on alati põhjasuunas. EHRMANI KOMMENTAAR: 1. Asjad lähevad enne hullemaks, kui nad paremaks lähevad. 2. Kes ütles, et asjad lähevad paremaks?

Mis on GPS? GPS -- globaalne positsioneerimise süsteem /global positioning system/ võimaldab määrata asukohta,

Mis on GPS? GPS -- globaalne positsioneerimise süsteem /global positioning system/ võimaldab määrata asukohta, täpset aega ja liikumiskiirust 30 satelliidi abil 6 orbiidil; Süsteemi on väljatöötanud 1960. . . 1980. USA kaitseministeerium. Euroopa Liit - Galileo süsteem Venemaa - Glonass Hiina - Bei. Dou CLARKE'I KOLMAS SEADUS: Igasugune küllalt arenenud tehnoloogia on eristamatu nõiakunstist.

Mis on GPS? Matkamises kasutatakse käsiseadmeid /handheld GPS device/ GPS-ide ebatäpsus on 3. .

Mis on GPS? Matkamises kasutatakse käsiseadmeid /handheld GPS device/ GPS-ide ebatäpsus on 3. . . 5 meetrit; GPS-i mällu saab salvestada asukohti (kodu, mägi, laager, jaam, auto jt). GPS-i kasutamisel matkal: lisaks GPS-le kasuta ka kompassi ja kaarti, eelnevalt õpi GPS-i kasutamist kodu ümbruses. CAHNI AKSIOOM: Kui miski enam ei aita, lugege instruktsiooni.

GPS-i kasutamine mägedes Pöördepunktide salvestamine: - lülita GPS sisse, salvesta koha koordinaadid ja nimi;

GPS-i kasutamine mägedes Pöördepunktide salvestamine: - lülita GPS sisse, salvesta koha koordinaadid ja nimi; - olulises pöördepunktis tee sama; - päeva lõpuks salvestub teekond oluliste pöördepunktidega minimaalselt patereisid kulutades; Vajadusel tagasi tulla, juhib liikumist GPS. VILE'I SEADUS PEDAGOOGIDELE: Keegi ei kuula teid enne, kui te mõne vea teete.

GPS-i kasutamine mägedes Täpse teekonna salvestamine: - salvesta alguspunkti koordinaadid mällu, kustuta eelnev logimälu;

GPS-i kasutamine mägedes Täpse teekonna salvestamine: - salvesta alguspunkti koordinaadid mällu, kustuta eelnev logimälu; - jäta GPS sisselülitatuks kinnita see õlavarrele; - lõpp-punkti jõudes salvesta antud päeva logi ja selle nimetus; Tagasiminekuks anna GPS-ile käsklus ‘track back’, mis juhatabki pideval joonel tagasi. JACOBI SEADUS: Eksida on inimlik — süüdistada selles kedagi teist on veel inimlikum

Kolmemõõtmelised kaardid Google kaardid, Google otsing Soovitatav kirjandus: 1. Matkaspordi käsiraamat, 2004 2. Eesti

Kolmemõõtmelised kaardid Google kaardid, Google otsing Soovitatav kirjandus: 1. Matkaspordi käsiraamat, 2004 2. Eesti Orienteerumisliidu veeb www. orienteerumine. ee Saadaval printimiseks on ka Eesti tasuta värvikaardid. 3. Veeb www. liigukaardiga. ee 4. Tõnu Raid, “Kaardiraamat” 1999 5. Magellani edasimüüja Eestis www. gps. ee 6. Garmini edasimüüja Eestis www. garmin. ee 7. Vene ja inglise keelne kõrgmäestike info, aruanded ja kaardid www. mountain. ru CHURCILLI KOMMENTAAR INIMESE KOHTA: Inimene komistab aeg-ajalt tõe otsa, aga enamasti ajab ta end püsti ja jätkab teed.