TJELESNA I ZDRAVSTVENA KULTURA NASTAVNA CJELINA RUKOMET NASTAVNA

• Slides: 7
Download presentation
TJELESNA I ZDRAVSTVENA KULTURA NASTAVNA CJELINA : RUKOMET NASTAVNA JEDINICA : IGRA NA DVA

TJELESNA I ZDRAVSTVENA KULTURA NASTAVNA CJELINA : RUKOMET NASTAVNA JEDINICA : IGRA NA DVA GOLA - PRAVILA IGRE/ NATJECANJE 26 - 30. 3. 2020. RAZRED: VIII.

Rukometni teren • Dimenzije rukometnog terena su : dužina 40 metara, a širina 20

Rukometni teren • Dimenzije rukometnog terena su : dužina 40 metara, a širina 20 m. Teren se sastoji od polja za igru i dva vratareva prostora. • Visina gola je 2 metra, a širina 3 m. Ispred svakog gola nalazi se polukružni prostor, na prosječnoj udaljenosti 6 m od gola, označen punom linijom. Taj se prostor od 6 m na terenu osim što je označen linijom često i oboji drugom bojom, različitom od boje ostatka terena. U taj prostor nitko osim golmana nema pravo ulaska. Na 9 m od gola nalazi se isprekidana polukružna linija tzv. deveterac. Ispred gola na udaljenosti 7 m nalazi se kratka ravna crta koja označava mjesto izvođenja kaznenog udarca, tzv. sedmerca.

Trajanje igre • Uobičajeno je vrijeme trajanja igre za sve momčadi s igračima od

Trajanje igre • Uobičajeno je vrijeme trajanja igre za sve momčadi s igračima od 16 i više godina života dvaput po 30 minuta. Odmor između poluvremenâ obično traje 10 minuta. • Produžetci se igraju, nakon odmora od pet minuta, ako je utakmica neodlučena na kraju propisanog trajanja igre a mora se znati pobjednik. Produžetci se igraju 2 x 5 minuta, s odmorom koji traje jednu minutu. • Ako je nakon prvog produžetka rezultat ponovo neodlučen, drugi se produžetak igra nakon odmora od pet minuta. I ovaj produžetak se igra 2 x 5 minuta, s odmorom koji traje jednu minutu. • Ako i nakon drugog produžetka rezultat bude neodlučen, pobjednik će se dobiti sukladno propozicijama za to natjecanje. Ako se pobjednik odlučuje izvođenjem sedmeraca, izvođenje je sedmeraca dopušteno igračima koji na kraju vremena trajanja igre nisu bili isključeni na dvije minute ili diskvalificirani.

Momčad , zamjene • Momčad se sastoji od najviše 14 igrača. • Više od

Momčad , zamjene • Momčad se sastoji od najviše 14 igrača. • Više od 7 igrača ne smije biti prisutno na terenu u isto vrijeme. Ostali igrači su zamjene. Prije početka utakmice, momčad mora imati najmanje pet igrača na igralištu. • Zbog nepravilne se zamjene isključenjem na dvije minute mora kazniti igrač koji je učinio prekršaj. Ako je više igrača iste momčadi učinilo prekršaj u istim okolnostima, kažnjava se samo prvi prekršitelj. Igra se nastavlja slobodnim bacanjem za suparničku momčad.

Vrataru je dopušteno : - pri pokušaju obrane u vratarevu prostoru doticati loptu svim

Vrataru je dopušteno : - pri pokušaju obrane u vratarevu prostoru doticati loptu svim dijelovima tijela - kretati se s loptom u vratarevu prostoru bez ograničenja koja vrijede za igrače u polju za igru - napustiti vratarev prostor ako nije u posjedu lopte i sudjelovati u igri u polju za igru; ako to učini, vratar podliježe pravilima koja se primjenjuju na igrače u polju za igru Vrataru nije dopušteno : - u pokušaju obrane ugrožavati suparničke igrače - napustiti vratarev prostor s loptom koju ima pod nadzorom; u protivnom bit će dosuđeno slobodno bacanje za suparničku momčad - ako se nalazi unutar vratareva prostora dodirnuti loptu koja leži ili se kotrlja po tlu izvan vratareva a prostora - unijeti loptu u vratarev prostor dok ona leži ili se kotrlja po tlu izvan vratareva prostora - vratiti se s loptom iz polja za igru u vratarev prostor - prekoračiti vratarevu graničnu liniju (liniju na četiri metra) ili njezinu projekciju na objema stranama prije nego je lopta napustila ruku pucača sedmerca - dodirivati loptu stopalom ili potkoljenicom dok se kreće prema polju za igru

Dozvoljeno je: Igra loptom • Bacanje, hvatanje, zaustavljanje, guranje i udaranje lopte šakom (otvorenom

Dozvoljeno je: Igra loptom • Bacanje, hvatanje, zaustavljanje, guranje i udaranje lopte šakom (otvorenom ili zatvorenom), rukom, glavom, trupom, nadkoljenicom i koljenom ; • Držanje lopte u trajanju od maksimalno 3 sekunde, pa čak i u slučajevima kada se lopta nalazi na podu ; • Pravljenje najviše 3 koraka sa loptom u posjedu. Pod korakom se podrazumijeva sljedeće: - ako igrač, koji objema nogama stoji na tlu, podigne i spusti nogu, ili ako pomjeri nogu sa jednog mjesta na drugo - ako igrač dodirne pod samo jednom nogom, a zatim uhvati loptu i dodirne pod drugom nogom - ako igrač poslije skoka doskoči na jednu nogu, pa sa iste izvede ili novi skok ili dodirne tlo drugom nogom - ako igrač poslije skoka doskoči istovremeno na obje noge, a potom podigne jednu nogu i spusti je na tlo, ili pak pomjeri jednu nogu sa jednog mjesta na drugo • Dozvoljeno je prebacivanje lopte iz jedne ruke u drugu

Kazne : 1. Opomena 2. Isključenje na dvije minute 3. Diskvalifikacija Suci : Svaku

Kazne : 1. Opomena 2. Isključenje na dvije minute 3. Diskvalifikacija Suci : Svaku utakmicu sude dva ravnopravna suca. Njima pomažu mjeritelj vremena i zapisničar.