Textov skratky Inicilov skratky Kd ITMS projektu 26110130344
- Slides: 10
Textové skratky Iniciálové skratky Kód ITMS projektu 26110130344 „Učíme inovatívne, kreatívne a hravo – učíme pre život a prax“ „Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť / Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ“
Právna úprava písania skratiek § Správne písanie skratiek, značiek a číselných údajov upravuje STN 016910
VZNIK TEXTOVÝCH SKRATIEK Skratky sú také časti slov, ktoré vznikli odseknutím jednej časti slova a píše sa po nich bodka. Napríklad: a podobne = a pod.
Pravidlá písania textových skratiek Textové skratky sú skrátené slová a slovné spojenia. n Za písmenami v textových skratkách dávame bodku a za bodkou ide medzera. n Ak je bodka na konci vety, ďalšia bodka sa už nepíše. n Textová skratka sa má končiť spoluhláskou. n Ak je viac spoluhlások v skrátenom tvare zahrnieme všetky spoluhlásky do skratky. n
Význam – Prečo používať textové skratky Textové skratky používame: n z úsporných, n časových n priestorových dôvodov n ak sa nejaké pomenovanie v texte opakuje. Slovo sa neskracuje ak sa vynechaním jeho poslednej časti veľa neušetrí.
V praxi sa používajú textové skratky utvorené: • z jedného slova rok = r. • z dvoch slov tento mesiac = t. m. • príp. aj z troch slov a tak ďalej = atď.
Ustálené textové skratky č. = číslo a pod. = a podobne t. j. = to jest t. r. = tohto roku str. = strana tzv. = takzvaný Z. z. = Zbierka zákonov Do skratky zahrnieme všetky spoluhlásky, ktoré idú za sebou čí. a po. stra. st.
Ustálené textové skratky tzn. =to znamená, napr. = napríklad, p. = pán alebo pani, ods. = odsek, čl. = článok, atď. = a tak ďalej, mil. = milión, . . .
Iniciálové skratky sa píšu s veľkými písmenami bez bodky. Malé V iniciálových skratkách používame aj malé písmeno písmená najmä na jednoznačné rozlíšenie tam, kde by sa skratky mohli zhodovať. VšZP Často sa nachádzajú umiestnené v logách organizácií. SR USA EÚ OECD NHF NATO UNESCO SAV SND ATF VÚB PC CD ROM IČO ADK
ESF ZRIAĎOVATEĽ ŽSK