Textov editory Vhody vyuit potae k psan text

  • Slides: 8
Download presentation
Textové editory Výhody využití počítače k psaní textů Co jsou textové editory? Textový editor

Textové editory Výhody využití počítače k psaní textů Co jsou textové editory? Textový editor Writer Spuštění editoru Okno programu Writer

Výhody využití počítače při psaní Původně byly počítače určeny k výpočtům. V současnosti jsou

Výhody využití počítače při psaní Původně byly počítače určeny k výpočtům. V současnosti jsou hlavně využívány k psaní textů. Snadno napravíme chyby, na některé nás počítač sám upozorní. Lehce změníme pořadí vět či část textu použijeme v jiné práci. Text můžeme hezky graficky upravit (velikost a vzhled písma), důležité myšlenky zvýraznit barvou, tvarem písma či podtržením. K textu lze přidat obrázky, text na stránce urovnat. Největší výhoda: text si můžeme uložit a kdykoliv se k němu vrátit, upravovat ho a doplňovat. Hotový text můžeme vytisknout v libovolném počtu kopií, odeslat ho elektronickou poštou či zveřejnit na internetu pro ostatní čtenáře.

Co jsou textové editory? Textové editory jsou programy, které slouží: k vytváření, úpravám a

Co jsou textové editory? Textové editory jsou programy, které slouží: k vytváření, úpravám a tisku textových dokumentů. Ke své další práci budeme používat textový editor Writer z balíku Open. Office. Jeho užití ve škole i doma je zdarma.

Textový editor Writer Je podobný textovému editoru Word. Pad, s kterým jsme již pracovali.

Textový editor Writer Je podobný textovému editoru Word. Pad, s kterým jsme již pracovali. Má však více funkcí při formátování a umožní nám využít více nástrojů.

Spuštění textového editoru Writer 1) Spustit ho můžeme z nabídky START – Programy –

Spuštění textového editoru Writer 1) Spustit ho můžeme z nabídky START – Programy – Open. Office – Writer. 2) Ke spuštění můžeme využít ikonu na ploše monitoru. 3) Na stavovém řádku vpravo dole na monitoru nalezneme ikonu k rychlému spuštění. Z nabídky vybereme Textový dokument a potvrdíme levým tlačítkem myši. Najedeme na ikonu a stiskneme pravé tlačítko myši.

Okno editoru Writer V okně spuštěného programu Writer se objeví pracovní plocha, panel nabídek,

Okno editoru Writer V okně spuštěného programu Writer se objeví pracovní plocha, panel nabídek, panel nástrojů, formátovací panel, pravítko, posuvník, stavový řádek a textový kurzor na pracovní ploše. Už víme, že když najedeme myší na ikony v panelech, zobrazí se nám nápověda (co provede stisknutí příslušné ikony).

Okno editoru Writer panel nabídek panel nástrojů formátovací panel pravítko textový kurzor posuvník pracovní

Okno editoru Writer panel nabídek panel nástrojů formátovací panel pravítko textový kurzor posuvník pracovní plocha stavový řádek

Vyzkoušejte si samostatně Práci v editoru Writer si vyzkoušíme při psaní lidové písně Kdybys

Vyzkoušejte si samostatně Práci v editoru Writer si vyzkoušíme při psaní lidové písně Kdybys měla, má panenko. 1) Spusťte si na počítači program Writer. 2) Prohlédněte si otevřené okno. 3) Zapište název písně. 4) Pište jednotlivé sloky. Všimněte si, že v každé sloce je stejný konec. Jak si úkol usnadníte? 5) Chlapec měl za kloboukem jalovec, otrhanou stodolu, záplatový kalhoty, za chalupou pšenici a pásal hříbata. 6) Napsanou píseň uložte do svých složek. Při ukládání si rozbalte nabídku u typů souborů. Všimněte si, že nabídka je mnohem větší než ve Word. Padu. My budeme ukládat jako typ: Textový dokument Open. Document (. odt).