TEVFK LER ANADOLU MAM HATP LSES YAZ TATL

  • Slides: 16
Download presentation
TEVFİK İLERİ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ YAZ TATİLİ FIRSATLARI

TEVFİK İLERİ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ YAZ TATİLİ FIRSATLARI

Ø Ø 8 ay süren bir eğitim döneminin ardından bugün okullar kapanarak yaz tatili

Ø Ø 8 ay süren bir eğitim döneminin ardından bugün okullar kapanarak yaz tatili süreci başladı. 2017 -2018 eğitim-öğretim yılı 18 Eylül 2017 tarihinde başlayıp ilk dönem 19 Ocak 2018 tarihinde sona erecek. İkinci dönem 5 Şubat tarihinde başlayıp 8 Haziran’da sona erecek.

Ø Ø 3 aylık zamanımızı iyi planlayarak bu tatil sürecini iyi değerlendirmek için elimizde

Ø Ø 3 aylık zamanımızı iyi planlayarak bu tatil sürecini iyi değerlendirmek için elimizde fırsatlar bulunmakta… Bu fırsatlara hep birlikte göz atalım.

I) MUTLAKA BİR TATİL PROGRAMI HAZIRLAYIN. Ø Programı hazırlarken dinlenmeye, gezmeye, arkadaşlıklara, eğlenmeye vakit

I) MUTLAKA BİR TATİL PROGRAMI HAZIRLAYIN. Ø Programı hazırlarken dinlenmeye, gezmeye, arkadaşlıklara, eğlenmeye vakit ayrıldığı gibi dönem içerisinde akademik başarısı düşük olan derslerin telafisi de göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle okuldaki dersleri düşük ve ders konusunda eksiklikleri fazla olan öğrenciler için bu tatiller diğer arkadaşlarını yakalamada önemli bir fırsat olarak görmelidirler.

PLAN HAZIRLAMA STRATEJİLERI � 1. Konu tekrarı yapmak Unutmayı önlemenin en iyi yolu yapılan

PLAN HAZIRLAMA STRATEJİLERI � 1. Konu tekrarı yapmak Unutmayı önlemenin en iyi yolu yapılan tekrarlardır. Özellikle geçmiş konulardan çok fazla hatası çıkan arkadaşlar genel tekrara ağırlık vermelidir. � 2. Çalışılmış olunmasına rağmen zayıf hissedilen derslere ya da konulara yoğunlaşmak: Örneğin öğrencinin matematikten çok fazla eksiği varsa, öğrenci tatil döneminde bu derslere daha fazla vakit ayırarak bu zayıflığını gidermelidir

� 3. Yeni konular çalışmak: Konu eksikleri olmayan ve çalıştığı konulardan çok az soru

� 3. Yeni konular çalışmak: Konu eksikleri olmayan ve çalıştığı konulardan çok az soru kaçıran öğrenciler bu stratejiyi kullanabilirler. � 4. Merkezi Sınava Hazırlık: 12. Sınıfa geçen öğrencilerin YGS konuları tamamlamak önemli bir etken olup dönem içerisinde LYS konularına çalışma vakitlerini de böylelikle artırmış olurlar. Konuları tamamlamak daha fazla soru çözme çıkmış soruları analiz etme ve netleri arttırmada etken olacaktır.

5. Kitap Okuma: Ayrıca tatilde kitap okumaya başlamak böyle bir alışkanlığa sahip olmayan öğrenciler

5. Kitap Okuma: Ayrıca tatilde kitap okumaya başlamak böyle bir alışkanlığa sahip olmayan öğrenciler için bu alışkanlığı kazanmaları, kitap okumanın keyfini yaşamaları açısından bulunmaz bir fırsattır. Bundan dolayı kitap okumak, iyi bir tatil programının olmazsa olmazlarındandır.

II)AKRABALARINIZI ZİYARET EDİN � Yaz tatili, imkân ve şartları zorlayarak akraba ilişkilerini sağlamlaştırma adına

II)AKRABALARINIZI ZİYARET EDİN � Yaz tatili, imkân ve şartları zorlayarak akraba ilişkilerini sağlamlaştırma adına fırsattır. Akrabaların (anne, babaanne, dede) karşılıksız sevgilerini kazanırken, anne -babanızın doğduğu ve büyüdüğü yerleri görme, anılarını dinleme imkânı da bulabilirsiniz. .

III. SOSYAL AKTİVİTELERE KATILIM GÖSTERİN Erciş Gençlik Merkezinden Kareler

III. SOSYAL AKTİVİTELERE KATILIM GÖSTERİN Erciş Gençlik Merkezinden Kareler

IV) SPORTIF FAALIYETLER Enerjimizi harcayabileceğimiz önemli bir alternatif.

IV) SPORTIF FAALIYETLER Enerjimizi harcayabileceğimiz önemli bir alternatif.

V) TELEFON VE BİLGİSAYARLA ÇOK OYALANMAYIN � Telefon ve bilgisayar göz, sırt ve beyin

V) TELEFON VE BİLGİSAYARLA ÇOK OYALANMAYIN � Telefon ve bilgisayar göz, sırt ve beyin gibi çok değerli bölümlere zarar verir. İnsanlarla iletişimimizi bozar.

VI) GELECEK SENE GÖRECEĞİNİZ MESLEK DERSLERİ EZBERLERİNE HAZIRLIK YAPIN VE DÖNEM İÇERİSİNDE ZORLANMAYIN. 10.

VI) GELECEK SENE GÖRECEĞİNİZ MESLEK DERSLERİ EZBERLERİNE HAZIRLIK YAPIN VE DÖNEM İÇERİSİNDE ZORLANMAYIN. 10. Sınıf meslek derslerinde verilecek olan ezberler: Vedduha aşağısı sureler ve Yasin suresi. � � 11. Sınıf meslek derslerinde verilecek olan ezberler: Nebe, Mülk, Leyl, Şem

� “İnsanların çoğunun kıymetini bilmediği iki nimet vardır. Bunlar; sıhhat ve boş zamandır. .

� “İnsanların çoğunun kıymetini bilmediği iki nimet vardır. Bunlar; sıhhat ve boş zamandır. . ” (Hz. Muhammed S. A. V. ) � “Kıyamette, herkes ömrünü ve gençliğini nerede geçirdiğinden, malını nereden kazanıp nereye harcadığından ve ilmi ile amel edip etmediğinden sorguya çekilecektir. ” (Tirmizi)

"Şu halde boş kaldığın zaman, durmaksızın (dua ve ibadetle) yorulmaya-devam et. " (İnşirah Suresi,

"Şu halde boş kaldığın zaman, durmaksızın (dua ve ibadetle) yorulmaya-devam et. " (İnşirah Suresi, 7)

� Gelecek sene hatalarımızdan ders çıkarmış, kendimizi daha fazla geliştirmiş bir şekilde birlikte olmak

� Gelecek sene hatalarımızdan ders çıkarmış, kendimizi daha fazla geliştirmiş bir şekilde birlikte olmak dileğiyle selametle kalın…

DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER…

DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER…