Terminai Termino svoka ir reikm Termin rys Termino

  • Slides: 17
Download presentation
Terminai • Termino sąvoka ir reikšmė • Terminų rūšys • Termino nustatymas • Termino

Terminai • Termino sąvoka ir reikšmė • Terminų rūšys • Termino nustatymas • Termino skaičiavimo tvarka

Termino sąvoka ir reikšmė Terminus (lot. ) – riba, siena (1, žodis ar žodžių

Termino sąvoka ir reikšmė Terminus (lot. ) – riba, siena (1, žodis ar žodžių junginys tiksliai pažymintis tam tikrą sąvoką, 2. Nustatytas laiko tarpas arba laikas. Terminas (lot) romėnų valstybės ir laukų ribų nustatymo dievas. Civilinėje teisėje terminas – tai: • įstatymo ar sandorio nustatytas arba teismo (arbitražo) paskirtas laikas ar laiko tarpas, • kuriam įvykus atsiranda, pasikeičia ar išnyksta civilinės teisės ir pareigos • arba įgyvendinamos civilinės teisės ir vykdomos civilinės pareigos.

Termino socialinė-ekonominė reikšmė Terminas suteikia stabilumo, aiškumo teisiniams santykiams, sudaro prielaidas tikslai projektuoti verslą

Termino socialinė-ekonominė reikšmė Terminas suteikia stabilumo, aiškumo teisiniams santykiams, sudaro prielaidas tikslai projektuoti verslą ir t. t. Paprastai terminas naudingas abiem šalims, tačiau tai nėra tvirta taisyklė. Pvz. , terminuota patalpos nuomos ar buitinė paskolos sutartis paprastai yra naudingesnė nuomininkui ar skolos gavėjui, o bankinės paskolos sutarties terminas reikalingas abiem šalims. Naujajame Civiliniame kodekse nustatytas principas (prezumpcija) - kad terminai nustatomi skolininko naudai. Preziumuojama, kad terminas nustatytas skolininko naudai, išskyrus atvejus, kai: 1) skolininkui iškeliama bankroto byla; 2) skolininkas sunaikina pateiktą prievolės įvykdymo užtikrinimą; 3) skolininkas nepateikia prievolės įvykdymo užtikrinimo, kurį jis privalėjo pateikti. (1. 123 str. 3 d. )

Termino juridinė reikšmė Termino pabaiga - juridinis faktas. Tai nuo žmonių valios nepriklausantis įvykis

Termino juridinė reikšmė Termino pabaiga - juridinis faktas. Tai nuo žmonių valios nepriklausantis įvykis (kalendorinė data, tam tikro laiko kiekis, skaičiuojamas metais, mėnesiais, savaitėmis, dienomis ar valandomis, arba įvykis, kuris neišvengiamai turi įvykti. Nuo žmogaus valios nepriklauso laiko tėkmė, tačiau tik jo valios pastangomis nustatoma kada ši laiko atkarpa ar laiko momentas tampa juridiškai reikšminga, t. y. tampa juridiniu faktu. 1. 123 straipsnis. Termino teisinė reikšmė 1. Jeigu pareigos atsiradimas siejamas su tam tikro termino pabaiga, negalima reikalauti pareigą atlikti, kol baigsis tas terminas. 2. Jeigu tam tikros sandorio teisinės pasekmės siejamos su termino pabaiga, tai sandoris ar prievolė nustoja galioti tam terminui pasibaigus. Terminuoti ir neterminuoti teisiniai santykiai

Termino praleidimas 2. Jeigu perleidėjas praleidžia terminą daiktą perduoti arba įgijėjas praleidžia terminą daiktą

Termino praleidimas 2. Jeigu perleidėjas praleidžia terminą daiktą perduoti arba įgijėjas praleidžia terminą daiktą priimti, tai atsitiktinio žuvimo ar sugedimo rizika tenka praleidusiai terminą šaliai, jeigu įstatymai ar sutartis nenustato ko kita. 4. 50 straipsnis. Daikto perdavimas įgijėjui Šio straipsnio 1 dalyje numatytais atvejais įpėdiniui, praleidusiam terminą palikimui priimti, perduodama iš jam priklausančio, kitų įpėdinių priimto ar perėjusio valstybei turto tik tai, kas išliko natūra, taip pat lėšos, gautos realizavus kitą jam priklausančią turto dalį. 5. 57 str. Jeigu skolininkas praleido prievolės įvykdymo terminą, (……) skolininkas privalo sumokėti kreditoriui valiutos kurso, buvusio prievolės įvykdymo termino suėjimo metu, ir mokėjimo metu esančio kurso skirtumą. Ši taisyklė netaikoma, jeigu skolininkas prievolės neįvykdė laiku dėl kreditoriaus kaltės. Šią aplinkybę privalo įrodyti skolininkas. 6. 36 str.

Termino praleidimas (2) Už prievolės įvykdymo termino praleidimą gali būti nustatomos netesybos, skaičiuojamos už

Termino praleidimas (2) Už prievolės įvykdymo termino praleidimą gali būti nustatomos netesybos, skaičiuojamos už kiekvieną termino praleidimo dieną, savaitę, mėnesį ir t. t. (6. 71 str. ) 6. 63 straipsnis. Atvejai, kai skolininkas laikomas pažeidusiu prievolę 1. Skolininkas laikomas pažeidusiu prievolę, kai: 2) skolininkas praleidžia prievolės įvykdymo terminą; 4) kreditorius pareikalavo įvykdyti prievolę ir nustatė protingą jos įvykdymo terminą, o skolininkas prievolės per šį terminą neįvykdė; Jeigu prievolės įvykdymo terminas nebuvo nustatytas, skolininkas laikomas pažeidusiu prievolę nuo to momento, kai kreditorius raštu pareikalavo įvykdyti prievolę ir nustatė įvykdymo terminą, o skolininkas per šį terminą prievolės neįvykdė. Sutarties neįvykdymu laikomos bet kokios iš sutarties atsiradusios prievolės neįvykdymas, įskaitant netinkamą įvykdymą ir įvykdymo termino praleidimą. 6. 205 str.

Termino praleidimas (3) 1. Terminą įvykdyti piniginę prievolę praleidęs skolininkas privalo mokėti penkių procentų

Termino praleidimas (3) 1. Terminą įvykdyti piniginę prievolę praleidęs skolininkas privalo mokėti penkių procentų dydžio metines palūkanas už sumą, kurią sumokėti praleistas terminas, jeigu įstatymai ar sutartis nenustato kitokio palūkanų dydžio. 2. Kai abi sutarties šalys yra verslininkai ar privatūs juridiniai asmenys, tai už termino praleidimą mokamos šešių procentų dydžio metinės palūkanos, jeigu įstatymai ar sutartis nenustato kitokio palūkanų dydžio. (6. 210 straipsnis. Palūkanos) 1. Laikoma, kad skolininkas praleido terminą, jeigu jis prievolės neįvykdo per nustatytą terminą. 2. Praleidęs prievolės įvykdymo terminą skolininkas atsako kreditoriui už dėl termino praleidimo padarytus nuostolius ir už atsitiktinai atsiradusį po termino praleidimo 6. 260 straipsnis. Skolininko praleisto termino pasekmės įvykdyti prievolę. 3. Jeigu dėl to, kad skolininkas praleido įvykdymo terminą, kreditorius nesuinteresuotas, kad prievolė būtų įvykdyta, tai kreditorius turi teisę atsisakyti priimti įvykdymą ir reikalauti nuostolių atlyginimo. 4. Skolininkas nelaikomas praleidusiu įvykdymo terminą, kol prievolės negalima įvykdyti dėl to, kad kreditorius praleido įvykdymo terminą. (6. 260 straipsnis. Skolininko praleisto termino pasekmės) 6. 649 straipsnis. Rizikos paskirstymas šalims 1. Jeigu ko kita nenustato įstatymai ar rangos sutartis, tai: (……. . ) Praleidus darbų rezultato perdavimo ar priėmimo terminą, rizika, numatyta šio straipsnio 1 dalyje, tenka terminą praleidusiai šaliai.

Termino reikšmė sutarčių teisėje (6. 35 str. ) Preziumuojama, kad terminas nustatomas skolininko naudai,

Termino reikšmė sutarčių teisėje (6. 35 str. ) Preziumuojama, kad terminas nustatomas skolininko naudai, išskyrus įstatymų ar sutarties numatytus atvejus, taip pat kai, atsižvelgiant į prievolės esmę ir pobūdį, aišku, jog terminas nustatytas kreditoriaus ar abiejų prievolės šalių naudai. Skolininkas praranda su terminu susijusias lengvatas, kai: • jis tampa nemokus, bankrutuoja arba • be kreditoriaus sutikimo sumažina ar sunaikina pateiktą prievolės įvykdymo užtikrinimą, • neįvykdo sąlygų, su kuriomis siejamas lengvatų suteikimas. Šalis, kurios naudai buvo nustatytas terminas, turi teisę atsisakyti jį taikyti be kitos šalies sutikimo. Kai viena prievolės šalis atsisako termino suteiktų lengvatų arba netenka teisės į termino teikiamas lengvatas, kita šalis įgyja teisę reikalauti įvykdyti prievolę nedelsiant.

Terminų rūšys Atnaujinami Įgyjamieji Teisių įgyvendinimo Neatnaujinami Pareigų vykdymo Naikinamieji • Atnaujinamasis terminas yra

Terminų rūšys Atnaujinami Įgyjamieji Teisių įgyvendinimo Neatnaujinami Pareigų vykdymo Naikinamieji • Atnaujinamasis terminas yra toks terminas, kuriam pasibaigus teismas gali jį atnaujinti, jeigu terminas buvo praleistas dėl svarbių priežasčių. • Įgyjamasis terminas yra toks terminas, kuriam pasibaigus atsiranda (įgyjama) tam tikra civilinė teisė ar pareiga. • Naikinamasis terminas yra toks terminas, kuriam pasibaigus išnyksta tam tikra civilinė teisė ar pareiga. Naikinamieji terminai negali būti teismo ar arbitražo atnaujinti.

6. 33 straipsnis. Terminuotų prievolių rūšys 1. Prievolės gali būti su atidedamuoju ir su

6. 33 straipsnis. Terminuotų prievolių rūšys 1. Prievolės gali būti su atidedamuoju ir su naikinamuoju terminu. 2. Prievolė su atidedamuoju terminu yra egzistuojanti prievolė, kuri nevykdytina tol, kol nesuėjo tam tikras terminas ar nebuvo tam tikros aplinkybės. Šiuo atveju negalima reikalauti ją įvykdyti tol, kol nesuėjo terminas, tačiau to, kas buvo įvykdyta savanoriškai ir neklystant iki termino pabaigos, negalima reikalauti grąžinti. 3. Prievolė su naikinamuoju terminu yra prievolė, kurios trukmę apibrėžia įstatymai ar šalių susitarimai ir kuri pasibaigia šiam terminui suėjus.

Termino nustatymas (6. 35 straipsnis) • Terminą gali nustatyti įstatymai, šalių susitarimas ar teismo

Termino nustatymas (6. 35 straipsnis) • Terminą gali nustatyti įstatymai, šalių susitarimas ar teismo sprendimas. Neatidėliotinais atvejais terminą gali nustatyti viena šalis. • Jeigu šalys susitarė nustatyti terminą ateityje arba jį nustatyti buvo pavesta vienai iš šalių, tačiau tai nepadaryta, tai vienos iš šalių reikalavimu terminą nustato teismas, atsižvelgdamas į prievolės pobūdį ir bylos aplinkybes. • Teismas gali nustatyti terminą, jeigu to reikalauja prievolės prigimtis, o šalys nebuvo jo nustačiusios. Terminas nurodomas: kalendorine data (kalendorinis skaičiavimas) arba nurodomas metais, mėnesiais, savaitėmis, dienomis ar valandomis skaičiuojamas laikas (natūralus skaičiavimas). , arba nurodant įvykį, kuris neišvengiamai turi įvykti.

Termino nustatymas neapibrėžtais kriterijais Pvz. , jei pasaugos terminas baigiasi nuo pareikalavimo momento, tai

Termino nustatymas neapibrėžtais kriterijais Pvz. , jei pasaugos terminas baigiasi nuo pareikalavimo momento, tai saugotojas, pasibaigus įprastiniam tokiomis sąlygomis saugojimo terminui, turi teisę pareikalauti, kad davėjas atsiimtų daiktą …. . . (6. 834 str. ) Nustatant konkrečias termino ribas reikia remtis 1. 123 str. (Prezumpcija, kad terminas nustatytas skolininko naudai. ) Terminas visais atvejais turi būti protingas (6. 35 str. )

Protingumo kriterijai nustatant terminus Terminas visais atvejais turi būti protingas(6. 35 str. ) Jei

Protingumo kriterijai nustatant terminus Terminas visais atvejais turi būti protingas(6. 35 str. ) Jei įmanoma, teismas privalo suteikti protingą terminą ištaisyti klaidoms, dėl kurių reorganizavimas pripažintinas negaliojančiu (2. 102 str. ) Pareiškimas gali būti paduotas tik tuo atveju, jei prieš tai pareiškėjas kreipėsi į juridinį asmenį (juridinio asmens valdymo organą, jo narį) reikalaudamas nutraukti netinkamą veiklą ir suteikė protingumo kriterijus atitinkantį laikotarpį aplinkybėms pašalinti (2. 126 str. ) Prekybos agentui priklauso komisinis atlyginimas ir tuo atveju, kai trečiosios šalies užsakymas pasiekė atstovaujamąjį iki komercinio atstovavimo sutarties galiojimo pabaigos arba per protingumo kriterijus atitinkantį laikotarpį po to, kai komercinio atstovavimo sutartis pasibaigė (2. 160 str. ) Jeigu atstovaujamasis patvirtino atstovo veiksmus, bet tą padarė ne per protingumo kriterijų atitinkantį terminą, trečiasis asmuo gali atsisakyti sandorio apie tai nedelsiant pranešdamas atstovaujamajam. (2. 173 str. )

Tik protingumo kriterijais galima konkrečiai suvokti termino ribas, kai jis apibūdinamas žodžiais “tuoj pat”

Tik protingumo kriterijais galima konkrečiai suvokti termino ribas, kai jis apibūdinamas žodžiais “tuoj pat” ar “nedelsiant” Bankas, sužinojęs, kad garantija baigėsi, privalo tuoj pat apie tai pranešti. Įvykdęs laidavimu užtikrintą prievolę skolininkas privalo tuoj pat pranešti apie tai laiduotojui. Šalis, nutraukusi sutartį be kitos šalies sutikimo ir pažeidusi išankstinio pranešimo terminus, privalo kitai šaliai atlyginti savo veiksmais padarytus nuostolius, išskyrus atvejus, kai sutartis nutraukta dėl svarbių priežasčių, apie kurias nedelsiant buvo pranešta kitai šaliai. Kiekvienas asmuo juridinių asmenų registro nuostatų nustatyta tvarka turi teisę nedelsiant nemokamai gauti informaciją žodžiu apie juridinio asmens teisinį statusą ir veiklos apribojimus. (2. 72 str. ) Pardavus ūkį, kiti įpėdiniai įgyja teisę reikalauti, kad jiems nedelsiant būtų išmokėta likusi kompensacijos dalis. (5. 73 str. ) Žodinė oferta turi būti akceptuojama nedelsiant, jeigu atsižvelgiant į konkrečias aplinkybes nedarytina kitokia išvada. (6. 174 str. )

Termino skaičiavimo tvarka 1. 118 straipsnis. Termino pradžia 1. Terminas prasideda rytojaus dieną nuo

Termino skaičiavimo tvarka 1. 118 straipsnis. Termino pradžia 1. Terminas prasideda rytojaus dieną nuo nulis valandų nulis minučių po tos kalendorinės datos arba to įvykio, kuriais apibrėžta termino pradžia, jeigu įstatymų nenumatyta ko kita. 2. Valandomis skaičiuojamas terminas prasideda nuo šalies arba abiejų šalių ar įstatymų apibrėžto momento.

Termino pabaiga Savaitėmis skaičiuojamas terminas pasibaigia atitinkamą paskutinės termino savaitės dieną dvidešimt ketvirtą valandą

Termino pabaiga Savaitėmis skaičiuojamas terminas pasibaigia atitinkamą paskutinės termino savaitės dieną dvidešimt ketvirtą valandą nulis minučių. Oficialių švenčių ir ne darbo dienų įskaitymas Oficialių švenčių ir ne darbo dienos (šeštadieniai ir sekmadieniai) įskaitomos į terminą. Jeigu paskutinė termino diena tenka ne darbo ar oficialios šventės dienai, termino pabaigos diena laikoma po jos einanti darbo diena. Veiksmų atlikimas paskutinę termino dieną Jeigu kuriam nors veiksmui atlikti yra nustatytas terminas, tai šis veiksmas turi būti atliktas iki paskutinės termino dienos dvidešimt ketvirtos valandos nulis minučių. Tačiau jeigu veiksmas turi būti atliktas organizacijoje, terminas baigiasi tą valandą, kurią šioje organizacijoje pagal nustatytas taisykles baigiasi darbo laikas. Visi rašytiniai pareiškimai ir pranešimai, įteikti paštui ar telegrafui arba perduoti kitomis ryšio priemonėmis iki paskutinės termino dienos dvidešimt ketvirtos valandos nulis minučių, laikomi atliktais laiku. (CK 1. 120 1. 121 1. 122 str. )

Termino pabaiga (2) Metais skaičiuojamas terminas pasibaigia atitinkamą paskutinių termino metų mėnesį ir dieną

Termino pabaiga (2) Metais skaičiuojamas terminas pasibaigia atitinkamą paskutinių termino metų mėnesį ir dieną dvidešimt ketvirtą valandą nulis minučių. Mėnesiais skaičiuojamas terminas pasibaigia atitinkamą termino paskutinio mėnesio dieną dvidešimt ketvirtą valandą nulis minučių. Jeigu metais ar mėnesiais skaičiuojamo termino pabaiga tenka mėnesiui, kuris atitinkamos dienos neturi, terminas pasibaigia paskutinę to mėnesio dieną.