Termin fundamentiniai ir taikomieji tyrimai naudojimas mokslo politikoje

  • Slides: 14
Download presentation
Terminų fundamentiniai ir taikomieji tyrimai naudojimas mokslo politikoje Rimas Norvaiša 2011 m. gegužės 24

Terminų fundamentiniai ir taikomieji tyrimai naudojimas mokslo politikoje Rimas Norvaiša 2011 m. gegužės 24 d.

Apie ką kalbame? Apie Lietuvos mokslo vystymą, naudojant tam tikrus mokslą apibūdinančius terminus. Būtent

Apie ką kalbame? Apie Lietuvos mokslo vystymą, naudojant tam tikrus mokslą apibūdinančius terminus. Būtent kalbama apie MTTMV =, , moksliniai tyrimai ir taikomoji mokslinė veikla” ir jos rūšis: fundamentiniai moksliniai tyrimai (FT), taikomieji moksliniai tyrimai ir taikomoji mokslinė veikla (TT). Kalbant apie MTTMV rūšių santykį, svarbi terminų prasmė, jų atsiradimo ir naudojimo aplinkybės. Nuoroda į Frascati vadovą nėra pakankama, nes jis sudarytas tam tikriems tikslams ir tam tikru būdu.

Thomas H. Huxley (1880): I often wish this phrase, “applied science”, had never been

Thomas H. Huxley (1880): I often wish this phrase, “applied science”, had never been invented. For it suggests that there is a sort of scientific knowledge of direct practical use, which can be studied apart from another sort of scientific knowledge, which is of no practical utility, and which is termed “pure science”. But there is no more complete fallacy than this. What people call applied science is nothing but the application of pure science to particular classes of problems.

FT termino evoliucija I Huxley (1934) background/basic/ad hoc/development Bernal (1939) pure (and fundamental)/applied –

FT termino evoliucija I Huxley (1934) background/basic/ad hoc/development Bernal (1939) pure (and fundamental)/applied – pirmą kartą įvertintas mokslo finansavimas Bush (1945) basic/applied – pirmą kartą įvertintas FT ir TT finansavimas, tiesinio modelio autorius, NSF įdėja Steelman (1947) fundamental/background/applied and development – pirmą kartą renkama mokslo statistika ir FT terminas įgyja stabilią politinę prasmę NSF (1953) basic/applied/development OECD (1963) fundamental/applied/development

FT termino evoliucija II FT terminas įgyja savo reikšmę kaip statistikos sąvoka; jos turinį

FT termino evoliucija II FT terminas įgyja savo reikšmę kaip statistikos sąvoka; jos turinį sudaro tai, kas priskiriama FT renkant šalies mokslinių tyrimų statistiką. FT terminas įgyja institucinę reikšmę kai 1950 JAV įsteigiama National science foundation (NSF); tikslas finansavimas ir statistikos rinkimas. Po to, 1961 įkuriant OECD tuo pačiu tikslu. Po 1970 tampa vis labiau kritikuotinas ir palaipsniui pereina į antrąją vietą, užleisdamas vietą naujam terminui , , tiksliniai fundamentiniai tyrimai” (oriented basic research vs pure basic research).

FT termino evoliucija III Nepaisant oficialaus apibrėžimo (Frascati vadove), po 1970 m, OECD šalys

FT termino evoliucija III Nepaisant oficialaus apibrėžimo (Frascati vadove), po 1970 m, OECD šalys naudojo arba savo apibrėžimo variantus arba visai nenaudojo. Galiausiai pati OECD išbraukė FT ir TT terminus iš privalomos statistikos rango. Priežasčių daug. Pvz. , , terminai iškreipė mokslo bendruomenės struktūrą, mokslo politiką, ir pastangas suprasti mokslinį tyrimą” ir t. t. Šaltinis: Benoit Godin. Measuring science: Is There “Basic Research” Without Statistics. 2000, Canada Frascati vadovas liko nepakeistas (konsensusas)

FT ir TT problematiškumas Statistiniams tyrimams naudojamos sąvokos paprastai suabsoliutinamos; palaipsniui jos kuria naują

FT ir TT problematiškumas Statistiniams tyrimams naudojamos sąvokos paprastai suabsoliutinamos; palaipsniui jos kuria naują situacijos prasmę ir iš to išplaukiančios politikos argumentaciją. Pavyzdžiui, rekomenduojama , , nustatyti fundamentinių ir taikomųjų mokslų proporcijas bei suformuluoti jiems skirtingus tikslus ir priemones” (cit. iš MOSTA dokumentų). Realiame moksle šios sąvokos nėra antagonistinės: didžiausi mokslo laimėjimai atsiranda ten, kur fundamentiniai tyrimai vyksta kartu su taikomaisiais.

Santykio tarp FT ir TT keitimas Ištraukos iš Prezidentės Dalios Gribauskaitės spaudos pranešimo 2010

Santykio tarp FT ir TT keitimas Ištraukos iš Prezidentės Dalios Gribauskaitės spaudos pranešimo 2010 m. lapkričio 25 d. „Lietuvos mokslo ir verslo politiką formuojančios institucijos privalo skatinti aukštųjų technologijų, inovacijų ir taikomųjų mokslinių tyrimų plėtrą, . . . ” , , Technologijos mokslų finansavimas ir rezultatų vertinimas turi skatinti inovacijas versle, taip patentų, išradimų ir naujų technologinių prototipų kūrimą. ’’

Goodhart’o dėsnis ekonomikoje Kai rodiklis tampa tikslu, jis praranda savo prasmę. Originalioje formoje: any

Goodhart’o dėsnis ekonomikoje Kai rodiklis tampa tikslu, jis praranda savo prasmę. Originalioje formoje: any observed statistical regularity will tend to collapse once pressure is placed upon it for control purposes. Šis dėsnis buvo suformuluotas 1975 m. apibūdinant Margaret Thatcher monetarinę politiką JK. Tačiau jo taikomumas apima gerokai platesnį šalių spektrą ir veiklų sritį.

Finansavimo šaltiniai FT termino tapimo politiniu terminu pagrindine priežastimi buvo finansavimo klausimas – valstybė

Finansavimo šaltiniai FT termino tapimo politiniu terminu pagrindine priežastimi buvo finansavimo klausimas – valstybė turi finansuoti FT; klausimas kiek lėšų skirti FT. Todėl, kalbant apie dichotomiją FT versus TT, svarbiausia, kas yra pirmoje vietoje, nes už terminų dichotomijos slypi finansavimo šaltinių dichotomija – viešasis versus privatus finansavimas. Kadangi mokslo žinios yra viešoji gėrybė, FT gali ir turi tikėtis būti daugiau remiami viešuoju arba biudžetinio finansavimo šaltiniu. TT – atvirkščiai.

Lietuvos mokslo situacija Ar Lietuvoje viešasis ir privatus finansavimo šaltiniai mokslo finansavimo atžvilgiu yra

Lietuvos mokslo situacija Ar Lietuvoje viešasis ir privatus finansavimo šaltiniai mokslo finansavimo atžvilgiu yra lygiaverčiai? Ne. Lietuvoje privataus sektoriaus finansavimas 6 kartus mažesnis už viešojo. Lietuvoje verslo įmonėse dirba 13% mokslininkų lyginant su 46% ES vidurkiu. , , MTTMV negali įtakoti šalies ekonomikos, jei gaunamos lėšos mažesnės nei 1% BVP “ (ALLEA) Išsami apžvalga LMA prezidento V. Razumo pranešime konferencijoje , , Mokslas ir pramonė 2011” 2011. 02.

Apibendrinimas I LMP tikslai: mokslo ir verslo bendradarbiavimo skatinimas, prioritetinių mokslo programų vystymas, bei

Apibendrinimas I LMP tikslai: mokslo ir verslo bendradarbiavimo skatinimas, prioritetinių mokslo programų vystymas, bei struktūrinių fondų įsisavinimas. Tai rodo, kad LMP mokslas yra tik priemonė spręsti šalies ekonomines problemas, o ne visuomenės veiklos sritis, kuria reikia rūpintis. FT ir TT institucinis atskyrimas ir naudojimas LMP liudija mokslo, kaip vieningo organizmo nesuvokimą.

Apibendrinimas II LMP vykdymo forma: svarbiausi strateginiai tikslai ir jų realizavimo būdai nustatomi uždarame

Apibendrinimas II LMP vykdymo forma: svarbiausi strateginiai tikslai ir jų realizavimo būdai nustatomi uždarame rate, be sprendimų pasekmių tyrimo. Reikalinga sukurti mechanizmus, kurie leistų LMP dalyvauti kuo platesnei mokslo bendruomenės daliai. Tokie mechanizmai turi būti grindžiami atsakomybės už savo sprendimus perdavimu mokslo bendruomenei. Vieša diskusija yra vienintelis sunkių problemų sprendimo būdas.

Ačiū už dėmesį

Ačiū už dėmesį