TEMAT RUCH ZMIENNY ZAGADNIENIA DO TEMATU 1 RUCH

  • Slides: 12
Download presentation
TEMAT: RUCH ZMIENNY ZAGADNIENIA DO TEMATU 1. RUCH ZMIENNNY W ŻYCIU CODZIENNYM 2. ANLIZA

TEMAT: RUCH ZMIENNY ZAGADNIENIA DO TEMATU 1. RUCH ZMIENNNY W ŻYCIU CODZIENNYM 2. ANLIZA PRZYKŁADÓW RUCHU ZMIENNEGO 3. WYZNACZANIE ŚREDNIEJ WARTOŚCI PRĘDKOŚCI – doświadczenie 4. AKCELEROMETR

1. Ruch zmienny w życiu codziennym W życiu codziennym mamy często do czynienia z

1. Ruch zmienny w życiu codziennym W życiu codziennym mamy często do czynienia z ruchami zmiennymi, czyli takimi w których wartość prędkości (szybkość) nie jest stała. Wówczas powiemy, że obok ruch jednostajnego mamy do czynienia z ruchem niejednostajnym. Często są to ruchu prostoliniowe, albo ruchy krzywoliniowe. Przykładem takiego ruchu jest: q Zerwanie się dzikiego zwierzęcia w pogoni za ofiarą q Start samolotu, q Ruszenie, hamowanie samochodu, roweru q Ruch pocisku po naciśnięciu spustu q Wznoszenie i opadanie podrzuconej piłki q Ruch żaby q Spadek ciał bez oporu powietrza q Jadący narciarz ze stoku prostego

2. Analiza przykładów ruchu zmiennego Skuter śnieżny wolniej jedzie pod górę, zaś szybciej z

2. Analiza przykładów ruchu zmiennego Skuter śnieżny wolniej jedzie pod górę, zaś szybciej z góry (podobnie, jak rowerzysta czy samochód, który jedzie ze stałą szybkością) Zwalnia aż do zatrzymania się i zwiększa swoją szybkość gdy rusza. Wartość prędkości jest w każdej chwili wskazywana przez prędkościomierz zamontowany na tablicy rozdzielczej skutera. W rezultacie jednakowe jednokilometrowe odcinki drogi pojazd przebywa w różnym czasie.

Jeśli trasę o długości 30 km skuter przebył w czasie pół godziny, to po

Jeśli trasę o długości 30 km skuter przebył w czasie pół godziny, to po podzieleniu całej drogi przez czas ruchu otrzymujemy Jest to średnia wartość prędkości – lub średnia szybkość ruchu. Gdyby skuter jechał z szybkością 60 km/h, to w czasie 0, 5 h przejechałby 30 km. Bez względu na rodzaj ruchu średnią szybkość w ruchu zmiennym obliczamy ze wzoru: Znajomość tej zależności pozwoli nam m. in. zaplanować czas podróży.

Przeanalizuj przykład 2 Magda mieszkająca w Krakowie zamierza spędzać wakacje w Zakopanem. Wraz z

Przeanalizuj przykład 2 Magda mieszkająca w Krakowie zamierza spędzać wakacje w Zakopanem. Wraz z rodzicami pojedzie samochodem, w którym na tej trasie zazwyczaj można poruszać się ze średnią szybkością 60 km/h. Drogę jaką ma przebyć samochód można odczytać z mamy samochodowej. O której godzinie powinna rozpocząć się podróż jeżeli Magda ma dojechać do Zakopanego na godzinę 14. 00? Rozwiązanie: Z mapy odczytujemy drogę, jaką ma do przebycia samochód – wynosi 102 km. Czas potrzebny do przebycia tej drogi przez samochód obliczymy ze wzoru: Podróż Magdy powinna rozpocząć się o 12. 18, by dotrzeć na 14.

Przeanalizuj przykład 3

Przeanalizuj przykład 3

Przeanalizuj przykład 4

Przeanalizuj przykład 4

Ciąg dalszy przykładu 4

Ciąg dalszy przykładu 4

3. Wyznaczanie średniej wartości prędkości Jak wiesz, samochód porusza się raz szybciej, raz wolniej.

3. Wyznaczanie średniej wartości prędkości Jak wiesz, samochód porusza się raz szybciej, raz wolniej. W mieście jest to bardzo dobrze zauważalne, kiedy samochód zwalnia, zatrzymuje się, a potem rusza i przyspiesza. W trakcie ruchu wartość prędkości ulega zmianie. Dlatego na co dzień najczęściej posługujemy się pojęciem średniej wartości prędkości. Planując podróż, szacujemy na jej podstawie czas dojazdu. Średnia wartość prędkości mierzona jest w trakcie tzw. odcinka pomiaru prędkości. Pomiar dokonywany jest na danym odcinku drogi za pomocą kamer montowanych na początku i końcu kontrolowanego odcina – np. odcinek za Sulechowem w kierunku Kargowej. Na podstawie wjazdu i wyjazdu pojazdu z obszaru monitorowanego przez radar prędkości obliczmy średnią szybkość pojazdu. Czym innym jest szybkość chwilowa, ponieważ to jest wartość prędkości ciała, np. samochodu, roweru, jaką w danej chwili pokazuje szybkościomierz, czy radar policyjny.

Przeprowadź doświadczenie q Wspólnie z kolegami i koleżankami zorganizuj zawody sportowe w sali gimnastycznej

Przeprowadź doświadczenie q Wspólnie z kolegami i koleżankami zorganizuj zawody sportowe w sali gimnastycznej czy na korytarzu. Możesz zamiast tego zmierzyć czasy przejazdu samochodów na baterie czy kolejek szybowych. q odmierz określony, prostoliniowy dystans do przebycia przez uczestników zawodów. Zanotuj wynik tego odcinka. q Zmierz czas przebycia tego dystansu przez każdego zawodnika (powinny mierzyć przynajmniej 3 osoby jednocześnie). q Dla każdego zawodnika oblicz średnią arytmetyczną wyników pomiaru czasu w sekundach, zaokrąglając do pierwszego miejsca po przecinku. q Oblicz średnią wartość prędkości dla każdego zawodnika. Wynik podaj w m/s.

4. Akcelerometr Do pomiaru wartości prędkości służą radary policyjne, szybkościomierze, które można spotkać w

4. Akcelerometr Do pomiaru wartości prędkości służą radary policyjne, szybkościomierze, które można spotkać w rowerach, samochodach, motorach. Istnieją również urządzenia, za pomocą których można zmierzyć przyspieszenie oraz określić jego kierunek i zwrot. Bowiem przyspieszenie podobnie, jak prędkość są wartościami wektorowymi. Urządzeniem do tego służącym jest akcelerometr. Mają one różne zastosowania – w samochodzie akcelerometr pośrednio odpowiada za uruchomienie poduszki powietrznej. Następuje ono w sytuacji, gdy w bardzo krótkim czasie prędkość samochodu maleje do zera, co jest równoznaczne z uderzeniem pojazdu w przeszkodę. W aparatach fotograficznych i kamerach akcelerometry są częścią systemu stabilizacji obrazu – gdy mamy włączony tryb zmiany położenia obrazu. Zobacz ilustrację (następny slajd)

Budowa akcelerometru Zastosowanie w telefonie Zastosowanie w samochodach – uruchomienie poduszki powietrznej

Budowa akcelerometru Zastosowanie w telefonie Zastosowanie w samochodach – uruchomienie poduszki powietrznej