Temat Ksztacimy umiejtno analizowania przyczynowoskutkowego na przykadzie rolin

  • Slides: 20
Download presentation
Temat: Kształcimy umiejętność analizowania przyczynowo-skutkowego na przykładzie roślin okrytonasiennych. Na dzisiejszych zajęciach: - poznamy

Temat: Kształcimy umiejętność analizowania przyczynowo-skutkowego na przykładzie roślin okrytonasiennych. Na dzisiejszych zajęciach: - poznamy cechy roślin okrytonasiennych; - budowę kwiatu rośliny okrytonasiennej; -sposoby zapylania roślin; - kwiatostany; Podręcznik strona 137 -142

Rośliny okrytonasienne Już na ostatnich zajęciach dowiedzieliście się, że na świecie są dwa rodzaje

Rośliny okrytonasienne Już na ostatnich zajęciach dowiedzieliście się, że na świecie są dwa rodzaje roślin nasiennych: nagonasienne i okrytonasienne. Obecnie na świecie dominują rośliny okrytonasienne. Są one bardzo zróżnicowane. Znajdziemy tu olbrzymie drzewa i maleńkie rośliny zielne. Rosną one w naszych ogrodach, lasach, sadach, na łąkach, polach, przy drogach, w doniczkach i jeszcze w wielu nie wymienionych miejscach.

Czym charakteryzują się rośliny okrytonasienne? 1. Cechy roślin okrytonasiennych: a) wytwarzają kwiaty; b) wytwarzają

Czym charakteryzują się rośliny okrytonasienne? 1. Cechy roślin okrytonasiennych: a) wytwarzają kwiaty; b) wytwarzają owoce; c) nasiona są „okryte” czyli osłonięte ścianką owocu; d) liście rozrośnięte w postaci dużej blaszki liściowej umożliwiają intensywniejsze prowadzenie fotosyntezy; e) występują prawie we wszystkich strefach klimatycznych – wyjątek Antarktyda , najwyższe partie gór i czynne wulkany.

W jakiej formie występują rośliny okrytonasienne? Odpowiedz znasz! 2. Formy występowania roślin okrytonasiennych: a)

W jakiej formie występują rośliny okrytonasienne? Odpowiedz znasz! 2. Formy występowania roślin okrytonasiennych: a) drzewa b) krzewy c) krzewinki d) rośliny zielne Bez problemu rozpoznasz je oraz opiszesz czym się charakteryzują np. drzewa maja grubą łodygę tzw. pień a rośliny zielne cienkie zielone łodygi.

Przypomnijmy sobie schemat budowy rośliny okrytonasiennej – poznaliśmy go już wcześniej.

Przypomnijmy sobie schemat budowy rośliny okrytonasiennej – poznaliśmy go już wcześniej.

Skoro rośliny okrytonasienne maja kwiaty to poznajmy ich budowę. Zwróć uwagę, że są to

Skoro rośliny okrytonasienne maja kwiaty to poznajmy ich budowę. Zwróć uwagę, że są to kwiaty obupłciowe czyli że zawierają jednocześnie i narządy żeńskie i męskie w jednym kwiecie. Narządy męskie - to pręciki. Jest ich wiele. Narząd żeński to słupek. Może być jeden lub kilka. Pozostałe elementy to okwiat. Jego rola to ochrona narządów rozrodczych oraz wabienie np. owadów.

3. Budowa kwiatu pręcik płatek korony działka kielicha słupek dno kwiatowe

3. Budowa kwiatu pręcik płatek korony działka kielicha słupek dno kwiatowe

Budowa kwiatu Skoro wiesz już jak jest zbudowany kwiat to pora poznać budowę słupka

Budowa kwiatu Skoro wiesz już jak jest zbudowany kwiat to pora poznać budowę słupka (organu żeńskiego) oraz pręcika ( organu męskiego). Najpierw musimy jeszcze zrobić jedną rzecz. Rysunek budowy kwiatu musimy narysować w zeszycie. Tutaj możemy ułatwić sobie pracę. Jeżeli ktoś ma możliwość wydrukować sobie budowę kwiatu i wkleić to dobrze, przekserować i wkleić to też dobrze, a jeżeli ktoś nie ma takich możliwości i sam narysuje i opisze to super!

Zwróć uwagę na budowę słupka Słupek – żeński organ rozrodczy znamię słupka szyjka słupka

Zwróć uwagę na budowę słupka Słupek – żeński organ rozrodczy znamię słupka szyjka słupka zalążnia zalążek komórka jajowa Budowa zewnętrzna słupka Przekrój przez słupek

Poznaj budowę pręcika Pręcik – męski organ rozrodczy woreczek pyłkowy główka pręcika (2 pylniki)

Poznaj budowę pręcika Pręcik – męski organ rozrodczy woreczek pyłkowy główka pręcika (2 pylniki) nitka pręcika

U roślin okrytonasiennych kwiaty często nie występują pojedynczo ale są zebrane w kwiatostany –

U roślin okrytonasiennych kwiaty często nie występują pojedynczo ale są zebrane w kwiatostany – znasz już to pojecie. Na następnym slajdzie poznasz przykładowe kwiatostany oraz przykłady roślin u których występują.

4. Typy kwiatostanów – napisz nazwy i przykład

4. Typy kwiatostanów – napisz nazwy i przykład

Znamy budowę kwiatu, znamy kwiatostany, wiemy że kwiaty służą do rozmnażania. Wcześniej nim powstanie

Znamy budowę kwiatu, znamy kwiatostany, wiemy że kwiaty służą do rozmnażania. Wcześniej nim powstanie owoc tak samo jak u poprzednich organizmów musi dojść do przeniesienia ziarna pyłku czyli do zapylenia a potem zapłodnienia. Rośliny nasienne wykształciły różne sposoby zapylania roślin.

5. Sposoby zapylania roślin: a) przez wiatr b) przez ptaki c) przez owady Oglądnij

5. Sposoby zapylania roślin: a) przez wiatr b) przez ptaki c) przez owady Oglądnij następne slajdy, zwróć uwagę jak rośliny przystosowały się do określonego sposobu zapylania.

Sposoby zapylania kwiatów Rośliny wiatropylne • mają niepozorne, bezwonne kwiaty • mają długie nitki

Sposoby zapylania kwiatów Rośliny wiatropylne • mają niepozorne, bezwonne kwiaty • mają długie nitki pręcików, które poruszają się przy najmniejszym podmuchu wiatru • wytwarzają dużą ilość lekkiego pyłku

Sposoby zapylania kwiatów Rośliny owadopylne • mają kolorowe, pachnące kwiaty – łatwo zauważalne przez

Sposoby zapylania kwiatów Rośliny owadopylne • mają kolorowe, pachnące kwiaty – łatwo zauważalne przez owady • ich pyłek jest lepki, dzięki czemu łatwo przyczepia się do ciała owada • wytwarzają nektar, którym żywią się owady

Sposoby zapylania kwiatów Rośliny zapylane przez ptaki • mają kolorowe kwiaty, najczęściej w odcieniach

Sposoby zapylania kwiatów Rośliny zapylane przez ptaki • mają kolorowe kwiaty, najczęściej w odcieniach niebieskiego, który jest łatwo zauważalny dla ptaków • ich kwiaty zwykle są bezwonne, ponieważ ptaki mają słaby węch. • wytwarzają nektar, którym żywią się ptaki

Podsumowanie Dzisiaj dowiedzieliśmy się - Jakimi cechami charakteryzują się rośliny okrytonasienne; Jak jest zbudowany

Podsumowanie Dzisiaj dowiedzieliśmy się - Jakimi cechami charakteryzują się rośliny okrytonasienne; Jak jest zbudowany kwiat; Jak jest zbudowany pręcik i słupek i jaka pełnią rolę; Poznaliśmy różne kwiatostany; Poznaliśmy sposoby zapylania kwiatów; Potrafimy wymienić i rozpoznać formy występowania roślin okrytonasiennych; Punkty do notatki są zaznaczone kolorem zielonym.

Zadanie domowe Zakładamy hodowlę fasoli. Hodowla winna być założona w dniu zajęć. Potrzebne materiały:

Zadanie domowe Zakładamy hodowlę fasoli. Hodowla winna być założona w dniu zajęć. Potrzebne materiały: nasiona, słoik, kawałek gazy lub innego luźnego materiału, woda 1. Weź kilka ziaren (2 -3) dowolnie grochu, lub fasoli, lub grochu „Jaśka”, lub groszku pachnącego. Mogą to być nasiona duże, małe, kolorowe, jednokolorowe, w plamy itd. , okrągłe lub podłużne. 2. Na słoik zakładamy gazę tak aby zakryła otwór słoika ale nie wisiała zbyt długa, zawiązujemy gazę lub ściskamy gumką aby nam się nie zsunęła. 3. Na gazę kładziemy nasze nasiona. 4. Nalewamy wody do słoika ale tak aby się nie wylewała i nasiona trochę jej dotykały. Słoik najlepiej położyć na jakiejś podstawce np. podstawka pod kwiaty, zakrętka , talerzyk, miseczka itd. . 5. Tak założoną hodowlę ustawiamy w bezpiecznym miejscu gdzie jest dostęp światła i obserwujemy. Nie ruszamy palcami, nie podnosimy. Uważamy aby nie rozbić słoika i nie wylać wody. Pamiętamy o bezpieczeństwie! 6. Z tyłu zeszytu zrobimy dziennik obserwacji. Zapiszmy tam datę założenia hodowli a potem zmiany jakie zaszły. 7. Jeżeli poziom wody się obniży to ją delikatnie dolewamy.

Dzienniczek obserwacji Data Obserwacja 13. 05. 2020 Założenie hodowli grochu 14. 05. 2020 Bez

Dzienniczek obserwacji Data Obserwacja 13. 05. 2020 Założenie hodowli grochu 14. 05. 2020 Bez zmian …………… W następnym tygodniu sobie coś króciutko napiszemy. Miłego dnia!