Temat Charakteryzujemy roliny nagonasienne Celem dzisiejszych zaj jest

  • Slides: 25
Download presentation
Temat: Charakteryzujemy rośliny nagonasienne. Celem dzisiejszych zajęć jest: poznanie budowy i cyklu rozwojowego roślin

Temat: Charakteryzujemy rośliny nagonasienne. Celem dzisiejszych zajęć jest: poznanie budowy i cyklu rozwojowego roślin nagonasiennych poznanie charakterystycznych cech gatunków roślin nagonasiennych występujących w Polsce doskonalenie umiejętności rozpoznawania roślin nagonasiennych wśród innych roślin znaczenie roślin nagonasiennych w przyrodzie i dla człowieka. Podręcznik strona 129 - 136

Jakie grupy roślin już znamy? • Przypomnijmy sobie ich charakterystyczne cechy. • Czym się

Jakie grupy roślin już znamy? • Przypomnijmy sobie ich charakterystyczne cechy. • Czym się od siebie różnią?

Jakie grupy roślin już znamy? • Przypomnijmy ich charakterystyczne cechy. • Czym się od

Jakie grupy roślin już znamy? • Przypomnijmy ich charakterystyczne cechy. • Czym się od siebie różnią? • Zgadza się, poznaliśmy już mszaki i paprotniki. Obie grupy to organizmy żyjące na lądzie w miejscach zacienionych, wilgotnych, rozmnażające się przez zarodniki. Różni je budowa zewnętrzna i wewnętrzna.

Kiedy popatrzysz przez okno na ogród, na tereny zielone wokół Ciebie, na łąki, lasy,

Kiedy popatrzysz przez okno na ogród, na tereny zielone wokół Ciebie, na łąki, lasy, pola uprawne zobaczysz rośliny nasienne. Od dzisiaj będziemy je poznawali. Co to znaczy rośliny nasienne? Już w nazwie mamy odpowiedz – rośliny wytwarzające nasiona. Jest ich olbrzymia ilość, od małych kęp traw, fiołków polnych czy konwalii po olbrzymie sekwoje, świerki, daglezje. Znajdziemy tu wiekowe drzewa i drobne rośliny z naszych łąk.

Kilka zdjęć roślinnych gigantów

Kilka zdjęć roślinnych gigantów

1. Podział roślin nasiennych Rośliny nasienne nagonasienne okrytonasienne sosna brzoza świerk truskawka modrzew róża

1. Podział roślin nasiennych Rośliny nasienne nagonasienne okrytonasienne sosna brzoza świerk truskawka modrzew róża jałowiec brzoskwinia

Jakie rośliny należą do nagonasiennych? Już wiesz, są to najczęściej drzewa, rzadziej krzewy iglaste.

Jakie rośliny należą do nagonasiennych? Już wiesz, są to najczęściej drzewa, rzadziej krzewy iglaste. 2. Cechy charakterystyczne roślin nagonasiennych: a) są to rośliny iglaste – liście w postaci igieł lub łusek; b) igły zrzucane stopniowo co kilka lat; c) fotosynteza jest przeprowadzana przez cały rok; d) liście są wąskie i długie pokryte warstwą wosku; e) gruba kora - odporne na mrozy i susze. Jak rośliny nagonasienne przystosowane są do mrozu? • Mała powierzchnia parowania – igły zamiast liści • Pokryte woskiem • Pnie pokryte grubą warstwa kory • Stożkowy kształt koron – zsuwanie śniegu

Jak są zbudowane rośliny nagonasienne?

Jak są zbudowane rośliny nagonasienne?

Masz umieć wskazać : - pień; - koronę; - konar; - gałąź; - korzeń;

Masz umieć wskazać : - pień; - koronę; - konar; - gałąź; - korzeń; - liście; - Kwiatostany? O tym jest dalej Poczytaj podręcznik str. 131

Skąd się biorą sosny? Tak wiem rosną, kupuje się je i sadzi, same wyrastają

Skąd się biorą sosny? Tak wiem rosną, kupuje się je i sadzi, same wyrastają i … odpowiedzi padnie wiele. Ale jak powstaje młoda sadzonka z której później wyrośnie duże drzewo? Teraz opiszę Wam cykl rozwojowy sosny. Nieraz widzieliście jego poszczególne etapy nie zwracając na to większej uwagi. Ile razy słyszałam właśnie w maju zdziwienie, czy pani wie, że wczoraj padał u nas „żółty deszcz” to pewnie… i tu słyszałam dużo różnych teorii. Rzeczywistość jest trochę inna. Zaczynamy!

1. Dojrzała sosna na wiosnę wytwarza dwa rodzaje kwiatów! Kwiatów? Tak kwiatów, wyglądają one

1. Dojrzała sosna na wiosnę wytwarza dwa rodzaje kwiatów! Kwiatów? Tak kwiatów, wyglądają one trochę inaczej. Są zebrane razem, tworzą skupiska które nazywamy kwiatostanami. Powstają osobno kwiatostany żeńskie i kwiatostany męskie. Różnią się kolorem i wielkością. 2. Kwiatostany męskie są w postaci małych żółtych szyszeczek, zawierają dwa woreczki pyłkowe a w nich olbrzymie ilości żółtych ziaren pyłku. 3. Kwiatostany żeńskie to małe czerwone szyszeczki. Zbudowane są z pojedynczych kwiatów które mają postać małych łusek zwanych owocolistkami. Na każdym z nich są dwa zalążki, które nie są niczym okryte (stąd nazwa nagonasienne) tylko cienką osłonką która na szczycie nie jest zrośnięta (ma dziurę), miejsce to nazywamy okienkiem. Jak to wygląda ? Popatrz podręcznik str. 132 i na następnym slajdzie.

 Kwiatostany męski żeński

Kwiatostany męski żeński

I co dalej? Dalej prosto jak u mszaków czy paprotników. 4. Kiedy ziarna pyłku

I co dalej? Dalej prosto jak u mszaków czy paprotników. 4. Kiedy ziarna pyłku są dojrzałe pęka woreczek pyłkowy i wiatr przenosi ziarno pyłku na kwiatostan żeński na owocolistek lub na zalążek. Kiedy ziarno pyłku dostanie się przez okienko do zalążka zaczyna wytwarzać długa wypustkę zwaną łagiewką pyłkową. Za pomocą łagiewki plemnik (komórka męska) dostaje się do środka zalążka, do komórki jajowej (komórka żeńska) i łączą się czyli dochodzi do zapłodnienia. W wyniku zapłodnienia powstaje zygota która przekształca się w zarodek. 5. Zarodek otoczony jest tkanką odżywczą. Powstaje łupina nasienna i powstaje nasienie ( które zawiera zarodek, materiały zapasowe i łupinę nasienną). Nasiono sosny zaopatrzone jest dodatkowo w skrzydełko dzięki któremu wiatr może je przenosić na duże odległości.

I co dalej ? Co z tym „żółtym deszczem”? 6. No właśnie co dalej?

I co dalej ? Co z tym „żółtym deszczem”? 6. No właśnie co dalej? Kiedy już zaczyna tworzyć się nasiono to owocolistki ulegają stopniowemu zdrewnieniu i powstaje szyszka. Tak, ta którą tyle razy zbierałeś, rzucałeś. Jak nieraz widziałeś, kiedy nasiona są już dojrzałe w sprzyjających warunkach szyszka „otwiera się” i nasiona się wysypują. Jeżeli padnie na dobry grunt to wykiełkuje. Teraz „tylko” pokonać mróz, zwierzęta , upał, suszę itd. I wyrośnie wielkie wspaniałe drzewo! Cały cykl powtórzy się od nowa. A „żółty deszcz”? Chyba już wiecie. W maju kiedy pękają woreczki pyłkowe, jest ciepła słoneczna pogoda, wiatr unosi olbrzymie ilości ziaren pyłku w powietrzu. Jest ich tak dużo, że spadają wszędzie, pokrywając różne przedmioty cienką żółtą warstwą. Kiedy pada deszcz razem z nim opadają na ziemię. I mamy żółty deszcz. Na następnym slajdzie znajdziesz schemat przedstawiający cały ten cykl rozmnażania sosny – zerknij na niego.

3. Cykl rozwojowy sosny

3. Cykl rozwojowy sosny

Już wiemy w jaki sposób rozmnażają się rośliny nagonasienne to teraz - jakie jest

Już wiemy w jaki sposób rozmnażają się rośliny nagonasienne to teraz - jakie jest znaczenie roślin nagonasiennych? • I tutaj jest Wasze pole do popisu. Piszemy punkt 4. Znaczenie roślin nagonasiennych: a) Służą ……. . Wymyślacie i uzupełniacie sami. Powodzenia!

5. Pospolite rośliny nagonasienne występują w Polsce? - wpisz nazwy do zeszytu Sosna limba

5. Pospolite rośliny nagonasienne występują w Polsce? - wpisz nazwy do zeszytu Sosna limba

Świerk pospolity

Świerk pospolity

Jodła pospolita

Jodła pospolita

Modrzew europejski

Modrzew europejski

Cis pospolity

Cis pospolity

Jałowiec pospolity

Jałowiec pospolity

Kosodrzewina

Kosodrzewina

Podsumujmy… • Skąd pochodzi nazwa „nagonasienne”? • Jakie cechy pozwalają przetrwać tym roślinom zimę?

Podsumujmy… • Skąd pochodzi nazwa „nagonasienne”? • Jakie cechy pozwalają przetrwać tym roślinom zimę? • W jaki sposób powstają nasiona u roślin nagozalążkowych? • Jakie jest znaczenie roślin nagonasiennych? • Wymienić przykłady roślin nagonasiennych ? • Rozpoznać rośliny nagonasienne?

Zadanie domowe Dokładnie, starannie przeczytaj o roślinach nagonasiennych. Jeżeli trzeba kilka razy - to

Zadanie domowe Dokładnie, starannie przeczytaj o roślinach nagonasiennych. Jeżeli trzeba kilka razy - to zrób to! Naucz się odpowiadać na pytania z podsumowania. W prezentacji macie zaznaczone punkty do notatki w zeszycie. Chyba już wiesz że: rośliny nagonasienne = rośliny nagozalążkowe. W tym tygodniu nic nie piszemy ale w przyszłym ……. . POZDRAWIAM WSZYSKICH