Tekstveide Prspriedums padziinjums 10 klase Izgltbas Inovciju fonda

Tekstveide Pārspriedums ( padziļinājums) 10. klase Izglītības Inovāciju fonda projekts „ Latviešu valodas labirinti elektroniskajā vidē” © A. Vanaga, A. Zariņš, Āgenskalna Valsts ģimnāzija Rīga 2009

1. uzdevums. Novērtē Zanes pārsprieduma ”Tautas vienotību ārdošie spēki M. Zālītes lugās” kvalitāti! M. Zālīte, izmantodama A. Pumpura eposu “Lāčplēsis” un V. Plūdoņa poēmu “Eža kažociņš”, uzraksta darbus ar tādu pašu nosaukumu, kuros mūsdienīgi, bet tieši vēsta par tautas sašķeltību, PSRS atstāto ētisko mantojumu- vienaldzību, neuzticēšanos, nodevīgumu. Tie ir tautu nomācošie spēki, kuri neļauj mums pieņemt pareizos lēmumus. Nacionālais nihilisms, izdevīgums, inertums, nodevība - raksturīgākie ārdošie faktori brīžos, kad tautai visvairāk vajag stipru vīru plecu, atbalstu un drosmi pretoties pārspēkam, ko spilgti atklāj Kangara tēls “Lāčplēsī”(1987), kā arī cūku un tēva tēli lugā “Eža kažociņš”( 1991). Tautas varonis Lāčplēsis un Ezītis saistīti ar totēmisku izcelsmi, kas norāda uz dziļām nacionālām saknēm un sava pienākuma apzināšanos pret savējiem. Bet viņiem ir ienaidnieki pašu tautas vidū. Kāpēc divu jaunekļu- Kangara un Lāčplēša –ceļš tautas labā tik atšķirīgs? Kāpēc viens ir tautas varonis, otrs- nīsts nodevējs?

Pie tam M. Zālītes darbā Kangars ir Lāčplēša draugs, kurš sākumā nespēj pieņemt nodevības domu. Bet ienaidnieks Līkcepure ir viltīgs, viņš zina Kangara egoismu, vēlēšanos izcelties , un ar vārdiem ” Vienmēr ir Lāčplēsis labāks par tevi” un “ Kādēļ tev jānīkst Lāčplēša ēnā” atraisa Kangara rakstura dēmonus- goda un slavas kāri par jebkuru cenu, vēlēšanos iegūt Laimdotu. Kangars ir “spēcīgs, bet godkāris”. Kas vienreiz sācis iet greizus ceļus, pirkt panākumus, otru nododot, tam tas kļūst paradumu. Kangars arī ir nacionālais nihilists, kas netic tautas pastāvēšanai. Viņš Laimdotu aicina: “Esi ar mani. Stiprākā aizvējā, varenā paēnā Mēs glābsimies abi. ” Kangars ir ar mieru būt svešo “paēnā”, ja tikai tie nodrošina viņam iespēju būt pirmajam starp savējiem. Tas nav pieņemams Laimdotai, Latvijas simbolam, tāpēc tā viņu atraida. Kangars kļūst par nodevēju sava rakstura īpašību- skaudības, varaskāres, nenovīdības, gļēvulības –dēļ. Vienīgais, kas viņu padara cilvēciskāku, ir tas, ka viņš , līdzīgi kā Pumpura Kangars, apzinās savu nodevību, atklājot Lāčplēša ievainojamo vietu-ausis: “Ak dievs, ko es saku!” Cīņā par brīvību bērniņa tēlā M. Zālīte izceļ brīvības trauslumu un neaizsargātību, tāpēc Kangara nodevība ir īpaši zemiska.

Jā, mūsu problēmas un mūsu ārdošie spēki ir mūsos. Lugā “Eža kažociņš” mazā Ezīša spēks ir gudrības un pārliecības spēks. Viņš iniciācijas rituālu iziet, parādot, ka ir gudrāks par vareno ķēniņu, par kura izvešanu no meža prasa meitu par sievu. Viņš tiecas pēc Gaismas, kas tradicionāli latviešu kultūrā simbolizē brīvību, tautas apziņu un kas lugā ir ķēniņa meita. Ezīša visrupjākie pretinieki atklāti cūku tēlos, kas simbolizē zemiskus, tumsonīgus pašu tautas cilvēkus: ”Mēs gribam latviskus ēdienus! Nacionālo virtuvi! Melus! Nenovīdību! Skaudību! Lielību! Slinkumu! Kašķību!” M. Zālīte atklāj mūsu īpašības, kas ārda vienotību un apdraud nākotni. Šādi cilvēki noteiktos apstākļos pielāgojas un pakļaujas svešiem, lai izdzīvotu, bet savējo, kas izrādās gudrāks par viņām, gatavas iznīcināt. Pielāgošanos jebkurai situācijai apliecina vārdi lugas beigās, kad Ezītis kļuvis par jauno ķēniņu: ”Es gribu gaismu. . . dvēselē!” Bet apgalvojumam, vismaz pagaidām, nav seguma darbos. Ezīti ar vārdiem “Ej uz gaismu!” mudina māte, bet tēvs, radošs diletants, gaužas, ka dēls ar savu izskatu dara viņam kaunu. Tēva tēlā atklājas vēl viens faktors, kas ārda tautas vienotību, tas ir garīgs tukšums un egoisms. Beigās tēvs vēlas gozēties dēla slavas gaismā un ”Attīstīt savus talantus”, kuru patiesībā nemaz nav.

M. Zālīte abos darbos atklāj mūsu tautas galveno sāpi –cilvēku vienpatnību, vēlēšanos izcelties uz citu rēķina, nespēju pieņemt lielas personības kā savus vadoņus. Kangars, Cūkas, Tēvs- noliedz varoni, vai nu tieši nododot, vai to neatbalstot. Mūsu nākotne ir mūsu dvēselēs vairāk nekā cīņā pret ārējiem ienaidniekiem. Tā ir spējā atteikties no sava egoisma lielu ideju vārdā. M. Zālīte visus aicina sadzirdēt savu Tēvzemi un apzināties, ka cauri 700 apspiestības gadiem: “Mēs visi esam dzīvi, Un tas ir ļoti daudz. ” Zinot tautas vēstures dramatiskos notikumus, tas tiešām ir neaptverami daudz.

2. uzdevums. Novērtē ievada formulējuma atbilstību un turpini veidot 1. uzdevuma domrakstam trīsdaļīgo plānu! Ievads. Izdevīgums, nihilisms, inertums, nodevība- galvenie tautas vienotību ārdošie spēki M. Zālītes libretā “Lāčplēsis” un lugā “Eža kazociņš”. Iztirzājums. 1. 2. . Nobeigums. Atceries, ka plāna punkta formulējums ir kādas domraksta daļas virsraksts!

3. uzdevums. Novērtē, vai domraksts uzrakstīts plānveidīgi un argumentēti! Vērtējumam var izmantot Izglītības satura un eksaminācijas centra 12. klases centralizētajam eksāmenam paredzētos pārsprieduma kritērijus! Vērtēšanas kritēriji( kop. -34 punkti) 1. Saturs. Temats izprasts, oriģināli spriedumi, atziņas (5 p. ) 2. Argumentācija. Mērķtiecīga faktu materiāla atlase un analīze temata pamatošanai (5 p. ) 3. Kompozīcija 3. 1. Ievērots darba apjoms ( ne mazāk kā 350 vārdu)(2 p. ) 3. 2. Ievērotas rindkopas ( 2 p. ) 3. 3. Plānveidība un domas secība ( 3 p. ) 4. Domraksta valoda. Atbilstošs vārdu krājums, daudzveidīgas teikuma konstrukcijas. (3 p. ) 5. Stils. Vienota stila ievērošana. Nav stila kļūdu. ( 4 p. ) 6. Pareizrakstība. Izmantot ISEC tabulu vai veidot savus kritērijus. ( 10 p. )

Skolotājam. Ieteikumi domraksta vērtēšanai ( skala) Balle 1 Punkti 1 -4 5 - 11 - 17 - 19 - 22 - 25 - 28 - 31 - 3310 16 18 21 24 27 30 32 34 2 3 4 5 6 7 8 9 10

4. uzdevums. Rakstīšanas seminārs Veicamie soļi 1. 2. 3. 4. Tev nepieciešamas 2 līniju dubultlapas. Ar “ prāta vētras” palīdzību klasē kopā izvēlieties jūs interesējošus tematus par literatūru (ap 10), ko uzrakstiet uz tāfeles. No tematu klāsta izvēlies 3, par kuriem tu rakstītu vislabprātāk, un izplāno tos, izmantojot plāna vai domu kartes pierakstu. Pāru darbs. Izstāstiet viens otram savas idejas, apspriediet, ko iesakāt papildināt otra darbā.

5. Izvēlies pēc sarunas ar klasesbiedru to tematu, kurš tev šķiet visinteresantākais, papildini ar literatūras un citiem faktiem! Izveido trīsdaļīgo plānu! 6. Pāru darbs. Vēlreiz ar klasesbiedru dalieties savās idejās, uzklausi viņa viedokli, izsaki savas domas par viņa veikumu, pēc tam veic temata galīgo saplānošanu. 7. Uz 1 līniju lapas uzraksti domraksta melnrakstu, izlaižot 1 līniju starp rindām, lai ērtāk pēc tam to varētu labot un koriģēt. 8. Kad melnraksts gatavs, nolasi to pusbalsī sev priekšā, tad labo pamanītās kļūdas, neprecizitātes, papildini, kur tas nepieciešams. 9. Grupu darbs (4 skolēni). Katrs nolasiet pārējiem savu melnrakstu. Izvēlieties pašu veiksmīgāko, kurš to nolasīs klases priekšā, sēžot Autora krēslā. 10. Autora krēslā sēdošie cenšas lasīt skaidri un izteiksmīgi. 11. Mājās vai klasē ( ja to atļauj laiks) koriģē melnrakstu pēdējo reizi pārraksti tīrrakstā.
- Slides: 10