Teaduskoost instrumendid programmis Horisont 2020 Reesi Lepa Tipptasemel

  • Slides: 10
Download presentation
Teaduskoostöö instrumendid programmis Horisont 2020 Reesi Lepa

Teaduskoostöö instrumendid programmis Horisont 2020 Reesi Lepa

Tipptasemel teadus n n n ERC grandid Marie Skłodowska-Curie meetmed Tulevikutehnoloogiate (FET) algatused n

Tipptasemel teadus n n n ERC grandid Marie Skłodowska-Curie meetmed Tulevikutehnoloogiate (FET) algatused n n Toetamaks uusi visioone IKT alastes uuringutes, edendamaks kõrge riskiastmega teadust ning läbimurdetehnoloogiaid. Teadusinfrastruktuuri alane koostöö n ESFRI teekaardi objektid, Euroopa teadusinfrastruktuuri konsortsiumid (ERIC), jm rahvusvaheliste T&A infrastruktuuride alane koostöö.

Juhtpositsioon tööstuses Eesmärk on kiirendada niisuguse tehnoloogia ja innovatsiooni arengut, mis panevad aluse tuleviku

Juhtpositsioon tööstuses Eesmärk on kiirendada niisuguse tehnoloogia ja innovatsiooni arengut, mis panevad aluse tuleviku ettevõtetele ja aitavad Euroopa uuenduslikel VKEdel saada maailma tippettevõtjateks. 3 erieesmärki: n Juhtpositsiooni saavutamine progressi võimaldava ja tööstusliku tehnoloogia vallas (IKT, nanotehnoloogia, materjalitehnoloogia, biotehnoloogia, arenenud tootmis- ja töötlemistehnoloogia ning kosmosetehnoloogiaga seotud T&A toetamine). n n Riskikapitali kättesaadavus Innovatsiooni saavutamine VKEdes

Riiklike programmide koordineerimine n ERA-NET ja ERA-NET+ n n Ühiskonkursid valdkondades, mis on eelnevalt

Riiklike programmide koordineerimine n ERA-NET ja ERA-NET+ n n Ühiskonkursid valdkondades, mis on eelnevalt rahastavate organisatsioonide vahel kokku lepitud. Artikkel 185 programmid n Liikmesriikide vaheline ühisprogramm, milles osaleb ka Euroopa Komisjon

Teadusalgatuste ühine kavandamine n Euroopa teadusalgatuste ühine kavandamine (joint programming) n n n Osalevad

Teadusalgatuste ühine kavandamine n Euroopa teadusalgatuste ühine kavandamine (joint programming) n n n Osalevad riigid ise valivad teema, teevad strateegilise tegevuskava, mida rakendavad ühiselt. Põllumajandusministeerium osaleb põllumajanduse teemalises JPIs. Kultuuriministeerium osaleb vaatlejana JPI-s Kultuuripärand ja globaalsed muutused. Sotsiaalministeerium analüüsib koos Tallinna Tehnikaülikooliga osalemist JPI-s Neuro. Keskkonnaministeerium analüüsib 3 JPI-s osalemist.

Koostöö erasektoriga n Ühised tehnoloogiaalgatused n n Ettevõtete ja VKEde konkurentsivõime programm (COSME) n

Koostöö erasektoriga n Ühised tehnoloogiaalgatused n n Ettevõtete ja VKEde konkurentsivõime programm (COSME) n n Tööstuse ja avaliku sektori koostöös valminud valdkondlike strateegiliste arengukavade elluviimine. Keskendub rahastamisvahenditele ja ettevõtete rahvusvahelistumise toetamisele. Teadmis- ja innovatsioonikogukonnad n Euroopa Innovatsiooni ja Tehnoloogiainstituudi (EIT) instrument, mis seob kõrgharidus-, teadus- ja ettevõtlussektori. TIKid keskenduvad prioriteetsetele teemadele, millel on suur ühiskondlik mõju.

TA&I lõhe vähendamine Euroopas I n n Teaming – tipptasemel ja vähem arenenud T&A

TA&I lõhe vähendamine Euroopas I n n Teaming – tipptasemel ja vähem arenenud T&A asutuste/piirkondade koostöö (uute tippkeskuste loomine või olemasolevate taseme tõstmine vähem arenenud piirkondades, äriplaani koostamise toetamine). Twinning – T&A valdkonna tugevdamine vähemarenenud piirkonnas koostöös vähemalt kahe rahvusvaheliselt juhtiva T&A asutustega (toetatakse nt teadlasvahetust, ekspertide visiite, lühiajalisi koolitusi, seminare, konverentside külastamist, ühiste suvekoolide korraldamist, teadustulemuste levitamist).

TA&I lõhe vähendamine Euroopas II n n “ERA õppetoolid“ – väljapaistvate teadlaste toomine suure

TA&I lõhe vähendamine Euroopas II n n “ERA õppetoolid“ – väljapaistvate teadlaste toomine suure potentsiaaliga T&A asutustesse, keskkonna loomine. Liikmesriikide TA&I poliitikate kujundamise, rakendamise ja hindamise toetamine. COST – ligipääs rahvusvaheliselt kõrgetasemelistele võrgustikele. Riiklike kontaktpunktide võrgustiku võimekuse arendamine, tegevuste toetamine.

Senised tegevused Eestis n n ETAgi kaudu peamine (kaas)rahastus. Teadus- ja arendustegevuse korralduse seadus,

Senised tegevused Eestis n n ETAgi kaudu peamine (kaas)rahastus. Teadus- ja arendustegevuse korralduse seadus, § 13 paneb kõigile ministeeriumitele ülesandeks korraldada ja finantseerida oma valitsemisalale tarvilikku teadus- ja arendustegevust. Teiste ministeeriumite T&A tegevused - pilt suhteliselt kirju. HTMi rahvusvahelistumise programmi toel on loodud teaduskoordinaatori ametikoht Sotsiaalministeeriumisse ja Keskkonnaministeeriumisse. n Teaduskoordinaatorite ülesanne analüüsida oma valdkonna rahvusvaheliste T&A algatustega ühinemist ning koodineerida oma ministeeriumi haldusala T&A huve ja tegevusi.

Uute algatustega ühinemise põhiküsimused n n n n Milline on vastava valdkonna teaduslik tase

Uute algatustega ühinemise põhiküsimused n n n n Milline on vastava valdkonna teaduslik tase Eestis? Kas algatus vastab TA&I strateegias seatud eesmärkidele ja prioriteetsetele valdkondadele? Kui lai on algatuse kandepind valdkondlikult ja T&A asutuste põhiselt? Kas vastab valdkondliku strateegia eesmärkidele? Mis on tegevuse mõju? Kas algatusel on majanduslikku potentsiaali? Kas see aitab kaasa Eesti majanduse struktuurimuutustele? Kas see aitab kujundada Eesti kui teadmistele fokusseeritud väikeriigi mainet?