Szkoa Podstawowa im Janusza Korczaka w Pasiekach Podsumowanie






















- Slides: 22

Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Pasiekach. Podsumowanie ROKU KORCZAKOWSKIEGO

" JESTEM NIE PO TO, ABY MNIE KOCHALI I PODZIWIALI, ALE PO TO, ABYM JA DZIAŁAŁ I KOCHAŁ. NIE OBOWIĄZKIEM OTOCZENIA POMAGAĆ MNIE, ALE JA MAM OBOWIĄZEK TROSZCZENIA SIĘ O ŚWIAT, O CZŁOWIEKA" JANUSZ KORCZAK

• • W roku 2012 upłynęło 70 lat od tragicznej śmierci J. Korczaka w nazistowskim obozie zagłady w Treblince. Dla upamiętnienia tej znakomitej osoby na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka.

• Społeczność Szkoły Podstawowej w Pasiekach, noszącej od 14 lat imię tego wybitnego pedagoga i przyjaciela dzieci, włączyła się w obchody Roku Korczakowskiego organizując szereg imprez i konkursów.

• W ramach inauguracji Roku Korczakowskiego uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl teatralny pt. „Król Maciuś Pierwszy – prawa i obowiązki dziecka”. Dzieci chętnie śledziły losy małego Króla, a następnie wzięły udział w dyskusji i wymianie poglądów na zaprezentowane tematy.

• Kolejnym przedsięwzięciem było zorganizowanie gminnego konkursu plastycznego "Pamięci Janusza Korczaka". • Konkurs rozstrzygnięty został 18 kwietnia. Wzięli w nim udział uczniowie z czterech szkół z terenu gminy Goworowo.

• Wszystkie zgromadzone podczas konkursu plastycznego prace zostały zaprezentowane szerszej publiczności na wystawie poświęconej Januszowi Korczakowi.

• Wybrane prace plastyczne, wykonane przez uczniów naszej szkoły, zostały przesłane do Sokołowskiego Ośrodka Kultury w Sokołowie Podlaskim i wzięły udział w mazowieckim konkursie plastycznym pod hasłem „Dzieci Januszowi Korczakowi”.

• Dnia 25 kwietnia odbyła się wycieczka do Warszawy "Śladami Janusza Korczaka". Dzieci wzięły udział w warsztatach w Domu Spotkań z Historią. Uczniowie klas 0 -III uczestniczyli w zajęciach "Spotkanie z Królem Maciusiem I", a dzieci z klas IV-VI - "Gdybym był Kajtusiem Czarodziejem".

• Po zajęciach wycieczkowicze udali się na spacer po warszawskiej Starówce, a potem odwiedzili pomnik Janusza Korczaka - patrona naszej szkoły.

• W maju uczniowie naszej szkoły postanowili wziąć udział w gminnym konkursie plastyczno - czytelniczym "Janusz Korczak i jego książka - Król Maciuś I" zorganizowanym w Szkole Podstawowej w Kuninie.

• Bardzo ważnym przedsięwzięciem było przystąpienie do akcji „Warto być dobrym”, zorganizowanej przez stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła".

• Celem akcji było zmobilizowanie uczniów do spełniania dobrych uczynków. Partnerem naszej szkoły była Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Szelkowie. Rozstrzygnięcie akcji odbyło się podczas zakończenia roku szkolnego.

• Również podczas Festynu Rodzinnego Powitanie Jesieni nie mogło zabraknąć tak ważnego tematu, jakim jest życie i twórczość wybitnego pedagoga i przyjaciela dzieci. Dlatego nauczyciele z naszej szkoły postanowili zorganizować rodzinny konkurs plastyczny „Twórczość Janusza Korczaka w oczach dziecka”.

• Ostatnim etapem obchodów Roku Korczakowskiego w naszej szkole było zorganizowanie w styczniu 2013 roku uroczystości podsumowującej nasze działania.

• Uczniowie wprowadzili nas w nastrój, przypominając najważniejsze fakty z życia i twórczości naszego patrona oraz zaprezentowali swoje umiejętności w dwóch konkursach: recytatorskim i literackim. Wszystkie wiersze o Januszu Korczaku autorstwa uczniów naszej szkoły zostaną zebrane , oprawione i przekazane do biblioteki szkolnej.

• Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w swoim liście napisał: ”Tak wiele możemy nauczyć się od Korczaka. Jego postać, jego życie pozwalają nam lepiej poznać, zrozumieć, mądrzej wychować nasze dzieci, rozwijać z nimi lepsze relacje…”

Korczak pozostawił po sobie nie tylko dzieła pisane dla dzieci i dorosłych, mamy po nim też wiele myśli, które aktualne będą zawsze. Oto niektóre z nich.

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

„Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało”.

„Powiadacie: – Nuży nas obcowanie z dziećmi. Macie słuszność. Mówicie: – Bo musimy się zniżać do ich pojęć. Zniżać, pochylać, naginać, kurczyć. Mylicie się. Nie to nas męczy. Ale – że musimy się wspinać do ich uczuć. Wspinać, wyciągać, na palcach stawać, sięgać. Żeby nie urazić”.

Dziękuję za uwagę.