SYSTEM PODATKOWY IRLADII PLAN PREZENTACJI Informacje oglne o

  • Slides: 37
Download presentation
SYSTEM PODATKOWY IRLADII

SYSTEM PODATKOWY IRLADII

PLAN PREZENTACJI • Informacje ogólne o Irlandii • Podatki w Irlandii • Praca w

PLAN PREZENTACJI • Informacje ogólne o Irlandii • Podatki w Irlandii • Praca w Irlandii • Rozpoczęcie działalności w Irlandii

INFORMACJE OGÓLNE O IRLANDII

INFORMACJE OGÓLNE O IRLANDII

Powierzchnia: 70, 283 tys. km 2 Ludność: 4, 016 tys. (95% ludności stanowią Irlandczycy)

Powierzchnia: 70, 283 tys. km 2 Ludność: 4, 016 tys. (95% ludności stanowią Irlandczycy) Gęstość zaludnienia: 51 osób/km 2 Stolica: Dublin Ustrój: Republika Jednostka monetarna: 1 euro (od 01. 1999) Sąsiedzi: Wielka Brytania (długość granicy: 360 km) Podział administracyjny: 4 historyczne prowincje: Ulster, Munster, Leinster, Connaught oraz 29 hrabstw plus 5 hrabstw miejskich (county borroughs). Główne wyznania: katolicy (88%), anglikanie (3%) Język oficjalny: irlandzki (posługuje się nim ok. 9% ludności) i angielski Święto narodowe: 17 marca (dzień św. Patryka)

Strefa czasu: GMT (-1 godzina w stosunku do polskiego czasu) Linia brzegowa: 1448 km

Strefa czasu: GMT (-1 godzina w stosunku do polskiego czasu) Linia brzegowa: 1448 km Najwyższy szczyt: Carrantuohill (1, 041 m. n. p. m. ) Ruch: lewostronny Elektryczność: 230 V, standard brytyjski BS Liczba Polaków: około 150 tys. Gospodarka: • Produkt narodowy brutto: 34, 1 tys dolarów USA/osobę (2005) • Struktura PKB: rolnictwo - 5%, przemysł - 46%, usługi 49% (2005) • Zatrudnienie: rolnictwo - 8%, przemysł - 29%, usługi - 64% (2002) • Stopa bezrobocia: 4, 2% (2005)

Flaga Godło narodowe harfa królowej Marii Godło tradycyjne harfa królowej Marii

Flaga Godło narodowe harfa królowej Marii Godło tradycyjne harfa królowej Marii

PODATKI W IRLANDII

PODATKI W IRLANDII

Kto jakie podatki płaci? Mieszkając w Irlandii i posiadając status rezydenta, rezydenta zwyczajnego lub

Kto jakie podatki płaci? Mieszkając w Irlandii i posiadając status rezydenta, rezydenta zwyczajnego lub osoby zameldowanej na stałe, podatnik podlega w całości irlandzkiemu systemowi podatkowemu w zakresie wszelkich dochodów uzyskiwanych na całym świecie. Jeśli dana osoba pracuje w Irlandii, jednak nie jest rezydentem, opodatkowaniu w Irlandii podlega wyłącznie dochód uzyskany w tym kraju.

Podatki: • podatek dochodowy od osób prawnych, • podatek dochodowy od osób fizycznych, •

Podatki: • podatek dochodowy od osób prawnych, • podatek dochodowy od osób fizycznych, • podatek VAT, • składka na ubezpieczenia społeczne, • pozostałe podatki.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH Opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych są: • wszystkie

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH Opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych są: • wszystkie spółki mające siedzibę w Irlandii; • spółki nie mające siedziby, ale prowadzące w tym kraju działalność gospodarczą za pośrednictwem swojego oddziału lub przedstawicielstwa. Stawki w podatku dochodowym od osób prawnych: • 12, 5 % - główna stawka, • 25 % - opodatkowane tzw. dochody pasywne, tj. odsetki, tantiemy, dywidendy itp. , Zwolnienia z podatku: Honoraria, gaże oraz inne dochody uzyskiwane w zamian za wykorzystanie patentów są zwolnione z podatku. Odnosi się to jednak wyłącznie do patentów opracowanych w Irlandii. Firmy zagraniczne w Irlandii są ponadto zwolnione z podatku od zysków osiąganych z wykupu obligacji.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH Kwota, jaką jesteś zobowiązany zapłacić irlandzkiemu fiskusowi jest uzależniona

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH Kwota, jaką jesteś zobowiązany zapłacić irlandzkiemu fiskusowi jest uzależniona od: • progu podatkowego (cut-off point) • ulg podatkowych (tax credit), które nabywa się w roku podatkowym i które można sobie odliczyć od dochodu i dzięki temu zapłacić niższy podatek. W Irlandii w 2007 r. stawki podatku od dochodów osobistych to: • 20 % - dochody nie przekraczające 34 tys. euro; • 41 % - dochody powyżej 34 tys. euro (próg dla dochodów małżonków to 43 tys. euro) Podatku w 2007 roku nie płacą: • osoby z dochodami nie przekraczającymi 5210 euro • małżeństwa z dochodami nie przekraczającymi 10 420 euro • osoby powyżej 65 roku z dochodami nie przekraczającymi 19 tys. euro

ULGI PODATKOWE Przy podjęciu pierwszej pracy w Irlandii pracownik otrzyma z urzędu skarbowego Certyfikat

ULGI PODATKOWE Przy podjęciu pierwszej pracy w Irlandii pracownik otrzyma z urzędu skarbowego Certyfikat Ulg Podatkowych (Certificate of Tax Credits) w nim zawarte są informacje niezbędne dla pracodawcy dotyczące limitu stawki podstawowej, kredytów podatkowych oraz stawki podatkowej. Na podstawie Certyfikatu Ulg Podatkowych potrącany jest należny podatek w ramach systemu PAYE - czyli płacisz, gdy zarabiasz. Rodzaje ulg podatkowych: Ø małżeńska, Ø zdrowotna, Ø hipoteczna, Ø na komunikację, Ø za czynsz, Ø na ubezpieczenie, Ø za naukę, Ø dla aktywnych, Ø dla dzieci.

Ulga małżeńska Przysługuje niezależnie od tego czy oboje małżonkowie przebywają w Irlandii, czy też

Ulga małżeńska Przysługuje niezależnie od tego czy oboje małżonkowie przebywają w Irlandii, czy też nie. Ulga małżeńska jest także utrzymywana w roku podatkowym, w którym nastąpił rozwód, separacja lub śmierć małżonka. Aby ją otrzymać wystarczy dostarczyć do urzędu skarbowego odpis aktu ślubu. Ulga zdrowotna Aby otrzymać ulgę zdrowotna należy wypełnić formularz Med 1. Ulga zdrowotna obejmuje oprócz podatnika także jego małżonka, dziecko lub osobę spokrewnioną, która pozostaje na utrzymaniu podatnika. Ulga hipoteczna Dotyczy osób, które otrzymały w Irlandii kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. Ulga hipoteczna jest przyznawana u źródła. Oznacza to, że jest przyznawana przez kredytodawcę a nie przez system podatkowy. Ulga na komunikacje Każdej osobie korzystającej z komunikacji miejskiej i podmiejskiej przysługuje ulga podatkowa na zakup biletów. Aby otrzymać ulgę bilety muszą zostać zakupione przez pracodawcę.

Ulga za czynsz Ulga ta przysługuje osobom wynajmującym mieszkanie lub pokój w Irlandii. Aby

Ulga za czynsz Ulga ta przysługuje osobom wynajmującym mieszkanie lub pokój w Irlandii. Aby otrzymać ulgę należy wypełnić formularz Rent 1 i przesłać go lub dostarczyć osobiście do najbliższego urzędu skarbowego. Ulga na ubezpieczenie Ulga podatkowa na ubezpieczenie przyznawana jest u źródła. Składka za ubezpieczenie będzie obniżona o przysługującą ulgę. Ulga za naukę Jeśli podatnik studiuje, uczy się w college lub szkole policealnej w Irlandii (nauka na trzecim poziomie szkolnictwa) przysługuje mu ulga podatkowa dotycząca opłaty za szkołę. Nauka w wybranej przez niego szkole nie może trwać krócej niż dwa lata. Ulga dla aktywnych Pozwala osobom, które nie pracowały przez rok, a teraz udało im się znaleźć zatrudnienie, ubiegać się o specjalny zasiłek podatkowy dla osób podejmujących zatrudnienie. Ulga dla dzieci Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą ubiegać się o kredyt podatkowy. Otrzymać go może osoba, która jest wdową, wdowcem, panną, kawalerem, osobą porzuconą, lub pozostaje w separacji i ma na utrzymaniu jedno lub więcej dzieci, które mieszkają z nim/nią przez cały, bądź część roku, za który wnosi się o kredyt.

PODATEK VAT Podstawowa stawka podatku VAT: 21 % Stawki preferencyjne: - 4, 3 %

PODATEK VAT Podstawowa stawka podatku VAT: 21 % Stawki preferencyjne: - 4, 3 % - np. na zwierzęta hodowlane oraz psy wyścigowe, tzw. Greyhounds - 13, 5 % - np. na usługi budowlane) Zerowa stawka VAT na obuwie i odzież dziecięcą Zwolnienia Firmy zarejestrowane w Irlandii, których sprzedaż do zarejestrowanych na VAT odbiorców w Unii Europejskiej oraz poza nią stanowi 75% dochodu mogą ubiegać się o stałe zwolnienie z VAT przy zakupie większości towarów i usług. Po otrzymaniu specjalnego upoważnienia (13 A authorization) firma taka przedstawia kopię tego dokumentu swoim dostawcom a ci z kolei mogą wtedy stosować zerową stawkę VAT na wszelkie dostawy dla tej firmy.

Rozliczenie podatku VAT Rozliczenia VAT dokonuje się w Irlandii w okresie dwumiesięcznym, do 19

Rozliczenie podatku VAT Rozliczenia VAT dokonuje się w Irlandii w okresie dwumiesięcznym, do 19 każdego miesiąca kończącego ten okres, np. VAT za styczeń i luty należy rozliczyć do 19 marca, za marzec i kwiecień do 19 maja. Na koniec każdego okresu rozliczeniowego płatnik VAT otrzymuje z urzędu skarbowego formularz VAT 3 z uzupełnionymi komputerowo danymi płatnika za podany okres. Płatnik może wybrać, czy chce rozliczać VAT zgodnie z datami wystawionych faktur czy też zgodnie z faktycznie otrzymaną zapłatą.

SKŁADKA NA UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE Składkę na ubezpieczenie społeczne w Irlandii wnosi: ü pracodawca: 8,

SKŁADKA NA UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE Składkę na ubezpieczenie społeczne w Irlandii wnosi: ü pracodawca: 8, 5 % lub 10, 75 %, ü pracownik: do 6 %. Maksymalna składka ubezpieczenia wynosi 16, 75 %. Pracodawca zgodnie z systemem Employer’s PAYE odprowadza odpowiednio 10, 75 % od dochodu pracownika lub 8, 5 %, jeśli tygodniowy dochód pracownika nie przekracza 256 euro. Pracownik w ramach ubezpieczenia społecznego w systemie PRSI (Pay – Related Social Insurance – ubezpieczenie społeczne związane z pracą) odprowadza odpowiednio 4% od dochodu do maksymalnej kwoty 20 420 euro, przy czym pierwsze 127 euro jest wyłączone z ubezpieczenia społecznego, oraz 0%, jeśli dochód tygodniowy nie 287 euro. Pracownik opłaca dodatkowo obowiązkową skłądkę zdrowotną (health insurance) w wysokości 2% dochodu brutto, przy czym osoby zarabiające mniej niż 356 euro tygodniowo są zwolnione z odprowadzania tej składki.

POZOSTAŁE PODATKI PODATEK AKCYZOWY Podatkiem tym obciążone są: benzyna, olej napędowy, napoje alkoholowe, wina,

POZOSTAŁE PODATKI PODATEK AKCYZOWY Podatkiem tym obciążone są: benzyna, olej napędowy, napoje alkoholowe, wina, woda butelkowana, wyroby tytoniowe, telewizory, płyty kompaktowe, odtwarzacze audio – video i zapałki. PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI Wynosi od 1 do 2 % w zależności od lokalizacji. PODATEK OD REJESTRACJI POJAZDÓW Nowe samochody, w tym z importu, są obłożone w Irlandii podatkiem VRT (Vehicle Registration Tax). Musi być on opłacony przy pierwszej rejestracji, której dokonuje się w lokalnych urzędach rejestracyjnych, które są oddziałami urzędu skarbowego. Przy zakupie samochodu w salonie obowiązek opłacenia VRT spoczywa na dealerze.

PRACA W IRLANDII

PRACA W IRLANDII

 • • • Numer identyfikacyjny PPS Safe Pass Ubezpieczenie społeczne Leczenie Prawa pracownicze

• • • Numer identyfikacyjny PPS Safe Pass Ubezpieczenie społeczne Leczenie Prawa pracownicze

Numer identyfikacji PPS • Jest on niezbędny do prawidłowego rozliczenia podatków i składek na

Numer identyfikacji PPS • Jest on niezbędny do prawidłowego rozliczenia podatków i składek na ubezpieczenie społeczne. • Numer uzyskuje się w biurze Social Welfare. • Do uzyskania numeru należy mieć ze sobą: Paszport Dowód posiadania adresu (list od właściciela mieszkania, rachunek za telefon wystawiony na nasze nazwisko, irlandzkie prawo jazdy) • PPS zostanie przysłany pocztą na adres w Irlandii.

Safe Pass to jednodniowe szkolenie z zasad BHP, obowiązkowe dla osób zamierzających pracować w

Safe Pass to jednodniowe szkolenie z zasad BHP, obowiązkowe dla osób zamierzających pracować w budownictwie lub mieć wstęp na plac budowy. Koszt szkolenia to około 100 euro. Bez Safe Pass nie można rozpocząć pracy. Organizacją szkolenia zajmie się pracodawca i nierzadko pokrywa koszty szkolenia.

Ubezpieczenie społeczne • Składki na ubezpieczenie społeczne (PRSI) w Irlandii są potrącane przez pracodawcę

Ubezpieczenie społeczne • Składki na ubezpieczenie społeczne (PRSI) w Irlandii są potrącane przez pracodawcę z pensji. • pracodawca (8, 5 lub 10, 75%), 10, 75% od dochodu pracownika lub 8, 5%, jeśli tygodniowy dochód pracownika nie przekracza 256 EUR. • pracownik (do 6%), odprowadza odpowiednio 4% od dochodu do maksymalnej kwoty 20. 420 EUR rocznie, przy czym pierwsze 127 EUR jest wyłączone z ubezpieczenia społecznego, oraz 0%, jeśli dochód tygodniowy nie przekracza 287 EUR. Dodatkowo obowiązkową składkę zdrowotną w wysokości 2% dochodu brutto, przy czym osoby zarabiające mniej niż 356 EUR tygodniowo są zwolnione z odprowadzania tej składki. • maksymalna składka na ubezpieczenie społeczne wynosi 16, 75%.

Leczenie • Osoby mają takie same uprawnienia do darmowych lub częściowo odpłatnych usług lekarskich,

Leczenie • Osoby mają takie same uprawnienia do darmowych lub częściowo odpłatnych usług lekarskich, jak obywatele Irlandii; • Rejestracja w lokalnym oddziale Służby Zdrowia (HSE - Heath Service Executive); • Udokumentowanie zatrudnienia. HSE wyda Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego; • dana usługa jest odpłatna lub częściowo odpłatna, również będziemy musieli zapłacić; • do szpitala bez skierowania z HSE kosztuje 55 euro; • Lekarzowi należy wyjaśnić, że chcemy skorzystać z leczenia na podstawie przepisów Unii Europejskiej; • Opieka medyczna dla członków rodziny.

Prawa pracownicze • Krajowa Płaca Minimalna: Ø Minimalna płaca w Irlandii wynosi 1. 213,

Prawa pracownicze • Krajowa Płaca Minimalna: Ø Minimalna płaca w Irlandii wynosi 1. 213, 33 EUR miesięcznie, Ø najniższa stawka godzinowa brutto za pracę wynosi 6, 35 EUR. Ø Średnia stawka godzinowa wynosi 13, 13 EUR, czyli 2. 068, 60 EUR miesięcznie • płatny urlop • Pracownik ma prawo do otrzymania warunków zatrudnienia na piśmie, w ciągu dwóch miesięcy od podjęcia pracy. • Instytucją nadzorującą przestrzeganie praw pracowniczych jest Ministerstwo Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia. (Department of Enterprise, Trade and Employment)

Praca w Irlandii, a emerytura. • Okres pracy za granicą w obrębie UE zawsze

Praca w Irlandii, a emerytura. • Okres pracy za granicą w obrębie UE zawsze wlicza się do stażu pracy w Polsce • Sumowaniu podlegają wszystkie okresy pracy w każdym z krajów UE; • prawo do uzyskania emerytury w krajach UE (jeżeli pracowaliśmy dłużej niż rok) • Instytucja Odpowiedzialna za wypłacanie emerytur. (Department of Social and Family Affairs )

JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ W IRLANDII

JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ W IRLANDII

Po akcesji Polski do Unii europejskiej polscy obywatele uzyskali w Irlandii, w zakresie podejmowania

Po akcesji Polski do Unii europejskiej polscy obywatele uzyskali w Irlandii, w zakresie podejmowania działalności gospodarczej i zatrudnienia, te same prawa co obywatele innych krajów członkowskich i samej Irlandii, czyli tzw. traktowania narodowe. Generalnie rzecz biorąc w Irlandii działalność gospodarcza można prowadzić w formie: jednoosobowej działalności gospodarczej lub w formie spółki. Osoby fizyczne mogą prowadzić działalność gospodarczą na zasadzie samozatrudnienia. Spółką osobową może być przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub spółka jawna. Polscy przedsiębiorcy mogą prowadzić działalność gospodarczą w Irlandii rejestrując w tym kraju spółkę lub też oddział.

Aby założyć działalność gospodarczą w Irlandii należy: 1. Wybrać i dokonać rejestracji nazwy firmy.

Aby założyć działalność gospodarczą w Irlandii należy: 1. Wybrać i dokonać rejestracji nazwy firmy. 2. Wybrać prawną formę przedsiębiorstwa i dokonać rejestracji w Urzędzie Rejestracyjnym (Companies Registration Office) 3. Dokonać rejestracji w Urzędzie Podatkowym (Revenue) 4. Dokonać wyboru systemu rachunkowego. 5. Wybrać rodzaj ubezpieczenia. 6. Otworzyć konto bankowe. 7. Zapewnić wszystkie wymagane dla określonego przedsiębiorstwa standardy jakości.

Jednoosobowa działalność gospodarcza Sole Proprietorship, Sole Treder Jest to najprostszy sposób zakładania działalności gospodarczej.

Jednoosobowa działalność gospodarcza Sole Proprietorship, Sole Treder Jest to najprostszy sposób zakładania działalności gospodarczej. Wszelkie formalności są w tym przypadku ograniczone do minimum. Przedsiębiorca odpowiada całym swym majątkiem za wszelkie zobowiązania firmy. Należy zarejestrować nazwę w CRO (Companies Registration Office). Opłata wynosi 20 Euro drogą elektroniczną, 40 Euro osobiście. Aby dokonać rejestracji należy wypełnić formularz RBN 1 (Registration of Business Name). Następnie należy zarejestrować firmę w Urzędzie Skarbowym wypełniając druk STR lub TR 1. Rozliczenie działalności gospodarczej następuje w PIT-cie rocznym. Należy jednak pamiętać, iż w tej sytuacji przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem prywatnym za ewentualne długi firmy, a podatek płaci się według stawek dla podatków od dochodów osobistych.

Spółki prawa handlowego W celu zawiązania spółki należy zgłosić się do Biura Rejestracyjnego Spółek

Spółki prawa handlowego W celu zawiązania spółki należy zgłosić się do Biura Rejestracyjnego Spółek (Companies Registration Office, CRO ) wraz z przygotowanymi dokumentami: a) aktem założycielskim spółki (tzw. Memorandum of association) b) statutem spółki ( tzw. Articles of association) c) wypełnionym formularzem, w którym zamieszcza się takie dane jak nazwa, siedziba przedsiębiorstwa a także dane dotyczące pracowników najwyższego szczebla (tzw. FORM A 1) Następnie przedsiębiorca powinien powiadomić Urząd Skarbowy. W tym celu wypełnia 1 formularz, służący zarówno do rejestracji na potrzeby podatku dochodowego, podatku VAT ( jeśli firma będzie go płacić), odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy i ubezpieczenie społeczne.

W zależności jaką formę prawną przedsiębiorca wybierze, wypełnia 1 z 3 rodzajów formularzy: 1.

W zależności jaką formę prawną przedsiębiorca wybierze, wypełnia 1 z 3 rodzajów formularzy: 1. FORM STR w przypadku osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą, a obrót roczny nie przekracza 127 000 Euro. 2. FORM TR 1 w przypadku pozostałych osób fizycznych i zwykłych spółek. 3. FORM TR 2 w przypadku spółek korporacyjnych.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to najczęściej wybierana forma prowadzenia działalności w Irlandii. Cechą charakterystyczną

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to najczęściej wybierana forma prowadzenia działalności w Irlandii. Cechą charakterystyczną takiej spółki jest fakt, iż odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki jest ograniczona do wysokości posiadanych udziałów. Spółkę z o. o. obowiązują ponadto następujące wymagania: - liczba wspólników powinna być nie większa niż 50. Minimalna liczba wspólników to jedna osoba, - prawa członków do wyzbywania się udziałów powinny być ograniczone - spółka nie może emitować akcji ani występować z ofertą sprzedaży akcji. Spółka z o. o. jest zobowiązana do stosowania wyrazu „Limited” (lub jego skrótu Ltd”) w swojej nazwie. Emisja udziałów jest obłożona 1% podatkiem kapitałowym (capital duty). Podobnie obowiązuje 1% podatek od zbycia udziałów we wszystkich rodzajach spółek (stamp duty).

 Spółka akcyjna (Public Limited Company) Jest zbliżona do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ponieważ

Spółka akcyjna (Public Limited Company) Jest zbliżona do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ponieważ zobowiązania akcjonariuszy są ograniczone do wysokości udziałów (akcji). Do zasadniczych różnic pomiędzy tymi typami spółek należy zaliczyć: 1. Udziały w spółce akcyjnej mogą być swobodnie zbywane. 2. Nie ma ograniczeń, co do ilości wspólników, jednak nie może być ich mniej niż siedmiu. 3. Udziały (akcje) mogą być zbywane publicznie i notowane na giełdzie. 4. Spółka akcyjna jest zobowiązana do wypełniania dodatkowych obowiązków w zakresie sprawozdawczości oraz kapitału. Nie istnieją ograniczenia co do maksymalnej wielkości udziałów, jednakże spółka akcyjna musi posiadać minimalny kapitał zakładowy w wysokości € 38 092, z czego przynajmniej 25% musi być objęte przez akcjonariuszy. Nazwa spółki akcyjnej musi zawierać skrót „plc”. W praktyce forma spółki akcyjnej nie powinna być zbyt często wykorzystywana przez inwestorów polskich ze względu na uciążliwości związane z emisją akcji, jak również ze względu na wymagania opisane powyżej.

 Oddział Firma polska może posiadać swój oddział w Irlandii. Za oddział jest uważana

Oddział Firma polska może posiadać swój oddział w Irlandii. Za oddział jest uważana taka firma, która: · prowadzi działalność na terenie Irlandii · prowadzona działalność ma charakter stały a nie tymczasowy · posiada własną strukturę organizacyjną oraz może samodzielnie negocjować kontrakty z osobami trzecimi · posiada pewną niezależność finansową Oddział firmy polskiej musi być zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji Spółek (CRO). Oddziały firm są zobowiązane do składania sprawozdań finansowych zgodnie z ustawodawstwem unijnym. W wielu przypadkach struktura oddziału może być najbardziej korzystną formą pod względem podatkowym dla firmy polskiej planującej prowadzenie działalności handlowej w Irlandii.

Przydatne strony internetowe http: //www. dublin. polemb. net/ http: //www. irlandia. krasnopol. com http:

Przydatne strony internetowe http: //www. dublin. polemb. net/ http: //www. irlandia. krasnopol. com http: //www. wroclaw. pl/m 8123/p 8190. aspx http: //www. dublin. polishembassy. ie http: //irlandiaonline. pl/ http: //www. zwrotpodatku. pl/irlandia. php http: //www. vaveeva. com http: //www. wyspa. ie/ http: //irlandia. zachlebem. info/

DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ Agnieszka Jabłońska Daria Kapeluch Marta Kowalska Katarzyna Kustra

DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ Agnieszka Jabłońska Daria Kapeluch Marta Kowalska Katarzyna Kustra