Style uczenia si Styl uczenia si jest to

  • Slides: 20
Download presentation

Style uczenia się

Style uczenia się

Styl uczenia się jest to sposób, w jaki najlepiej zapamiętujemy nowe informacje czy uczymy

Styl uczenia się jest to sposób, w jaki najlepiej zapamiętujemy nowe informacje czy uczymy się nowych umiejętności. W zależności od preferencji poszczególnych zmysłów, możemy połączyć społeczeństwo w grupy wzrokowców, słuchowców czy czuciowców/kinestetyków.

Styl uczenia się zależy od zmysłów, dzięki którym informacja jest odbierana i przekazywana do

Styl uczenia się zależy od zmysłów, dzięki którym informacja jest odbierana i przekazywana do struktur mózgowych. Przy uczeniu się najważniejszą rolę pełni wzrok, słuch i zmysł kinestetyczny.

Zmysł wzroku odbiera to, co widzi dana osoba. Można go również opisać jako sposób,

Zmysł wzroku odbiera to, co widzi dana osoba. Można go również opisać jako sposób, w jaki mózg tworzy wyobrażenie podczas snu lub myślenia. Zmysł słuchu można opisać jako proces słuchania, ale również sposób, w jaki słyszymy swój wewnętrzny głos wtedy, kiedy nie słychać wypowiadanych słów. Zmysł kinestetyczny informuje nas o położeniu naszego ciała w przestrzeni. Odbiera bodźce związane z uciskiem, rozciągnięciem, ustawieniem i ruchem.

W związku z preferencją danego zmysłu, możemy mówić o wspomnianych wcześniej stylach uczenia się:

W związku z preferencją danego zmysłu, możemy mówić o wspomnianych wcześniej stylach uczenia się: wzrokowiec, słuchowiec i czuciowiec/kinestetyk. Co dokładnie to oznacza w praktyce? Jak na co dzień funkcjonuje wzrokowiec, czego najszybciej nauczy się słuchowiec i jak pracuje czuciowiec/kinestetyk?

Co cechuje wzrokowca Wzrokowiec to osoba, która z łatwością tworzy w umyśle bogate sceny

Co cechuje wzrokowca Wzrokowiec to osoba, która z łatwością tworzy w umyśle bogate sceny postrzega siebie w różnych sytuacjach, ze słowami kojarzy obrazy, nowym terminom nadaje znaczenie wówczas, gdy je „zobaczy” lub otrzyma wizualny opis. Trzeba pamiętać, że wzrokowcy: qlubią demonstracje lub pokazy, lubią wykresy i tabele; qlubią opisy, pamiętają twarze, lubią robić notatki; qlubią patrzeć, rysować, lubią porządek i schludność, nie lubią dużo mówić.

Co cechuje słuchowca Słuchowiec to osoba, która lubi słuchać siebie i innych, myśli w

Co cechuje słuchowca Słuchowiec to osoba, która lubi słuchać siebie i innych, myśli w słowach i dźwiękach, nie zwraca uwagi na szczegóły. Słowo wymagające przeliterowania najpierw słyszy. Jeżeli znajdzie się w nowej sytuacji, przede wszystkim zastanawia się, co usłyszy i co ona sama będzie mówić. Trzeba pamiętać, że słuchowcy: qlubią dialog i rozmowy, powtarzają głośno to, co napisali; qrozmawiają ze sobą, lubią słuchać, lubią wykłady, lubią muzykę; qlubią długie wypowiedzi własne.

Wskazówki dla rodziców do pracy z dzieckiem W jaki sposób mogę pomóc w nauce

Wskazówki dla rodziców do pracy z dzieckiem W jaki sposób mogę pomóc w nauce mojemu dziecku, które jest wzrokowcem? q Zachęcaj, aby wzrokowiec zapisywał rzeczy, które chce zapamiętać. q Rozmawiając, utrzymuj z nim kontakt wzrokowy najdłużej jak się da. q Po przyjściu ze szkoły pozwól mu posiedzieć w ciszy i spokoju. q Zaproponuj, aby czytał różne historie, ilustrował je w myślach lub na kartce. q Zaproponuj, by czytając wodził palcem po tekście. q Pomożesz przyswoić mu nowe idee, odwołując się do jego własnych przeżyć lub znajdując dla nich wizualną formę. q Podczas pomocy czy współpracy unikaj długich ustnych objaśnień.

Wskazówki dla rodziców do pracy z dzieckiem W jaki sposób mogę pomóc w nauce

Wskazówki dla rodziców do pracy z dzieckiem W jaki sposób mogę pomóc w nauce mojemu dziecku, które jest słuchowcem? q Zachęcaj słuchowca do opowiadania o jego twórczych koncepcjach, do dzielenia się pomysłami na rozwiązywanie problemów. q Namawiaj do czytania i powtarzania materiału na głos, wybijając rytm, ruszając stopą lub stukając palcem. q Podczas opanowywania nowej umiejętności zaproponuj, aby nauczył Ciebie tego, co już umie. q Jeżeli ma do czynienia z wykresami, tabelami, pisemnymi objaśnieniami, niech przeczyta na głos i wytłumaczy, jak je rozumie.

Wskazówki dla rodziców do pracy z dzieckiem W jaki sposób mogę pomóc w nauce

Wskazówki dla rodziców do pracy z dzieckiem W jaki sposób mogę pomóc w nauce mojemu dziecku, które jest słuchowcem? cd. q. Jeśli ma skłonności do zapominania o ważnych rzeczach, wprowadź zasadę codziennego relacjonowania tego, co planuje. q. Możesz mu pomóc w nauce, rezerwując sobie czas na wysłuchanie tego, czego się nauczył. Słuchowiec ma zawsze jakieś pytania i wewnętrzną potrzebę wypowiedzenia własnymi słowami tego, co zrozumiał. q. Takim osobom łatwiej przychodzi nauka przy włączonej cicho muzyce, natomiast wrzawa i obce dźwięki rozpraszają je.

Wskazówki dla rodziców do pracy z dzieckiem W jaki sposób mogę pomóc w nauce

Wskazówki dla rodziców do pracy z dzieckiem W jaki sposób mogę pomóc w nauce mojemu dziecku, które jest czuciowcem/kinestetykiem? q. Zaproponuj kinestetykowi, aby zanim zasiądzie do odrabiania lekcji, odprężył się, spacerując lub słuchając muzyki. q. Zwróć uwagę, aby powtarzał materiał w sposób aktywny, używał pomocy naukowych, rysował, pisał itp. q. Zastosuj nagrania magnetofonowe, zaproponuj wodzenie palcem po tekście, czytanie na głos. q. Nakłoń go, aby odgrywał scenki, angażując ręce i całe ciało. q. Zachęcaj do opowiadania przeczytanych historii. Zadawaj pytania. q. Namów, by spisywał swoje wspomnienia lub opisywał zajęcia i przeżycia w listach lub dzienniku.

Wskazówki dla rodziców do pracy z dzieckiem W jaki sposób mogę pomóc w nauce

Wskazówki dla rodziców do pracy z dzieckiem W jaki sposób mogę pomóc w nauce mojemu dziecku, które jest czuciowcem/kinestetykiem? cd. q. Powtórkę materiału ułatwi mu pisanie i rozwiązywanie zadań na ściennej tablicy. Wówczas przy pracy umysłu może być w ruchu. q. Pozwól mu na stworzenie własnego miejsca pracy, w którym będzie miał możliwość wygodnie siedzieć i poruszać się.

Pamiętaj: Nie ma ani najgorszego, ani najlepszego stylu! Ważne jest, by znaleźć takie sposoby

Pamiętaj: Nie ma ani najgorszego, ani najlepszego stylu! Ważne jest, by znaleźć takie sposoby na naukę, które będą się podobały i pomogą zapamiętać jak najwięcej nowego materiału. q. Więc jeśli Twój syn/córka jest wzrokowcem spróbuj czasem zaproponować mu techniki ruchowe, scenki, wykonywanie modeli. q. Jeśli jest słuchowcem niech nie poprzestanie na słuchaniu, niech eksperymentuje, rysuje, odkrywa! q. Jeśli jest czuciowcem/kinestetykiem niech czyta książki, może zainspirują go do czegoś ciekawego?

Jaki styl uczenia się preferuje Państwa syn/córka?

Jaki styl uczenia się preferuje Państwa syn/córka?