Style uczenia si Styl uczenia si jest to

  • Slides: 16
Download presentation

Style uczenia się

Style uczenia się

Styl uczenia się jest to sposób, w jaki najlepiej zapamiętujemy nowe informacje czy uczymy

Styl uczenia się jest to sposób, w jaki najlepiej zapamiętujemy nowe informacje czy uczymy się nowych umiejętności. W zależności od preferencji poszczególnych zmysłów, możemy połączyć społeczeństwo w grupy wzrokowców, słuchowców czy czuciowców/kinestetyków.

Styl uczenia się zależy od zmysłów, dzięki którym informacja jest odbierana i przekazywana do

Styl uczenia się zależy od zmysłów, dzięki którym informacja jest odbierana i przekazywana do struktur mózgowych. Przy uczeniu się najważniejszą rolę pełni wzrok, słuch i zmysł kinestetyczny.

Zmysł wzroku odbiera to, co widzi dana osoba. Można go również opisać jako sposób,

Zmysł wzroku odbiera to, co widzi dana osoba. Można go również opisać jako sposób, w jaki mózg tworzy wyobrażenie podczas snu lub myślenia. Zmysł słuchu można opisać jako proces słuchania, ale również sposób, w jaki słyszymy swój wewnętrzny głos wtedy, kiedy nie słychać wypowiadanych słów. Zmysł kinestetyczny informuje nas o położeniu naszego ciała w przestrzeni. Odbiera bodźce związane z uciskiem, rozciągnięciem, ustawieniem i ruchem.

W związku z preferencją danego zmysłu, możemy mówić o wspomnianych wcześniej stylach uczenia się:

W związku z preferencją danego zmysłu, możemy mówić o wspomnianych wcześniej stylach uczenia się: wzrokowiec, słuchowiec i czuciowiec/kinestetyk. Co dokładnie to oznacza w praktyce? Jak na co dzień funkcjonuje wzrokowiec, czego najszybciej nauczy się słuchowiec i jak pracuje czuciowiec/kinestetyk?

Co cechuje wzrokowca Wzrokowiec to osoba, która z łatwością tworzy w umyśle bogate sceny,

Co cechuje wzrokowca Wzrokowiec to osoba, która z łatwością tworzy w umyśle bogate sceny, postrzega siebie w różnych sytuacjach, ze słowami kojarzy obrazy, nowym terminom nadaje znaczenie wówczas, gdy je „zobaczy” lub otrzyma wizualny opis. Trzeba pamiętać, że wzrokowcy: qlubią demonstracje lub pokazy, lubią wykresy i tabele; qlubią opisy, pamiętają twarze, lubią robić notatki; qlubią patrzeć, rysować, lubią porządek i schludność, nie lubią dużo mówić.

Co cechuje słuchowca Słuchowiec to osoba, która lubi słuchać siebie i innych, myśli w

Co cechuje słuchowca Słuchowiec to osoba, która lubi słuchać siebie i innych, myśli w słowach i dźwiękach, nie zwraca uwagi na szczegóły. Słowo wymagające przeliterowania najpierw słyszy. Jeżeli znajdzie się w nowej sytuacji, przede wszystkim zastanawia się, co usłyszy i co ona sama będzie mówić. Trzeba pamiętać, że słuchowcy: qlubią dialog i rozmowy, powtarzają głośno to, co napisali; qrozmawiają ze sobą, lubią słuchać, lubią wykłady, lubią muzykę; qlubią długie wypowiedzi własne.

Co cechuje czuciowca Czuciowiec to osoba, która charakteryzuje się silnymi reakcjami uczuciowymi, emocjonalnymi lub

Co cechuje czuciowca Czuciowiec to osoba, która charakteryzuje się silnymi reakcjami uczuciowymi, emocjonalnymi lub wrażeniami dotykowymi. Jeżeli ma przeliterować słowo, najpierw „czuje” jak jego ręka pisze dany wyraz na papierze lub „wyczuwa” właściwy układ liter. Trzeba pamiętać, że czuciowcy: quczą się przez wykonywanie i bezpośrednie zaangażowanie; qlubią emocje, ruch.

Pamiętaj: Nie ma ani najgorszego, ani najlepszego stylu! Ważne jest, by znaleźć takie sposoby

Pamiętaj: Nie ma ani najgorszego, ani najlepszego stylu! Ważne jest, by znaleźć takie sposoby na naukę, które będą się podobały i pomogą zapamiętać jak najwięcej nowego materiału. q. Więc jeśli jesteś wzrokowcem wykorzystuj techniki ruchowe, odgrywaj scenki, wykonuj modele. q. Jeśli jesteś słuchowcem nie tylko słuchaj, ale eksperymentuj, rysuj, odkrywaj! q. Jeśli jesteś czuciowcem/kinestetykiem czytaj książki, może zainspirują Cię do czegoś ciekawego?

Jaki styl uczenia się preferujesz?

Jaki styl uczenia się preferujesz?