STRES KAO POSLJEDICA PROMJENA NA RADNOM MJESTU Jasminka

  • Slides: 11
Download presentation
 STRES KAO POSLJEDICA PROMJENA NA RADNOM MJESTU Jasminka Despot Lučanin Lada Perković Zrinka

STRES KAO POSLJEDICA PROMJENA NA RADNOM MJESTU Jasminka Despot Lučanin Lada Perković Zrinka Pukljak Iričanin Zdravstveno veleučilište, Zagreb

OTPOR ZAPOSLENIKA PROMJENAMA Promjena je nužnost suvremenog poslovanja. Svaka promjena izravno uključuje i djeluje

OTPOR ZAPOSLENIKA PROMJENAMA Promjena je nužnost suvremenog poslovanja. Svaka promjena izravno uključuje i djeluje na zaposlenike. Najčešće se zaposlenici opiru promjenama u radnoj organizaciji, zbog toga što: − Boje se nepoznatog; − Nemaju prave informacije; − Ne osjećaju potrebu za promjenom; − Nesigurni su; − Nije im u interesu; − Krivo je vrijeme za promjenu; (Miljković i Rijavec, 2001).

UZROCI I POSLJEDICE OTPORA PREMA PROMJENAMA Pojedinci se opiru promjenama: kad je ugrožena njihova

UZROCI I POSLJEDICE OTPORA PREMA PROMJENAMA Pojedinci se opiru promjenama: kad je ugrožena njihova sigurnost, kad ih promjene plaše - strah od nepoznatog, kad su anksiozni i sumnjaju u vlastite sposobnosti, kad promjena zahtijeva stjecanje novih vještina, zbog promjena u infrastrukturi institucije, administrativnog sustava ili tehnologije koja se do sada koristila, zbog promjene lokacije, zbog razbijanja postojećih timova i/ili spajanje odjela i osoblja. Evaluacija i planiranje procesa promjene mora uzeti u obzir moguće posljedice spomenutih pojava na konačni rezultat.

STRES KAO POSLJEDICA PROMJENA Stres uzrokovan organizacijskim promjenama dovest će do razvoja negativnih stavova

STRES KAO POSLJEDICA PROMJENA Stres uzrokovan organizacijskim promjenama dovest će do razvoja negativnih stavova prema promjeni i zato stres s vremenom postaje jedan od glavnih inhibitora promjene (Vakola i Nikolaou, 2005).

ORGANIZACIJSKE PROMJENE I STRES „Upravljanje promjenama“ zahtijeva razumijevanje i predviđanje psihičkih reakcija zaposlenika. Stupanj

ORGANIZACIJSKE PROMJENE I STRES „Upravljanje promjenama“ zahtijeva razumijevanje i predviđanje psihičkih reakcija zaposlenika. Stupanj prihvaćanja i sudjelovanja u promjeni ovisi o tri komponente „predanosti promjeni“: Ø Emocionalna predanost - želja da se pruži podrška promjenama - „Vjerujem da je ova promjena vrijedna“. Ø Predanost trajnosti - prepoznavanje negativnih posljedica koji će nastati ako se ne podrži promjena „Nemam drugog izbora nego prihvatiti promjenu“. Ø Normativna predanost - osjećaj dužnosti da se promjena prihvati - „Osjećala bih krivnju da se protivim promjeni“.

UPRAVLJANJE PROMJENAMA Visoko izražena predanost trajnosti – pasivni pristanak na promjenu i poslušnost Visoko

UPRAVLJANJE PROMJENAMA Visoko izražena predanost trajnosti – pasivni pristanak na promjenu i poslušnost Visoko izražena emocionalna i normativna predanost - veća suradnja, aktivno sudjelovanje te osjećaj uspjeha i zadovoljstva promjenom. Veći osjećaj osobne kontrole nad situacijom povećava emocionalnu i normativnu predanost i umanjuje stres. Menadžerima se preporučuje da uključe djelatnike u donošenje odluka o načinima provođenja promjena.

NOŠENJE S ORGANIZACIJSKIM PROMJENAMA I STRESOM – OD STRANE ORGANIZACIJE Ljudima koji se opiru

NOŠENJE S ORGANIZACIJSKIM PROMJENAMA I STRESOM – OD STRANE ORGANIZACIJE Ljudima koji se opiru promjenama potrebno je vodstvo ili pomoć: Edukacija i komunikacija – na sastancima, kroz osobne razgovore, prezentacije i pisane materijale. Sudjelovanje u procesu – uključiti ljude u proces promjene - otpor nestaje. Podrška zaposlenicima – savjetovanje i posebna edukacija zaposlenika umanjuje strah. Pregovori – ako se opiru moćnije osobe, ustupcima moguće postići suradnju – skupo!

NOŠENJE S ORGANIZACIJSKIM PROMJENAMA … Manipulacija prikrivanje i iskrivljavanje neugodnih informacija, dodjeljivanje formalnih uloga

NOŠENJE S ORGANIZACIJSKIM PROMJENAMA … Manipulacija prikrivanje i iskrivljavanje neugodnih informacija, dodjeljivanje formalnih uloga - brzi pristup za suzbijanje otpora zaposlenika, ali vrlo kratkog roka – gube povjerenje. Prisila – izravni pritisak - npr. prijetnja otkazom, premještajem, smanjenjem plaće - zadnji pristup suzbijanja otpora – izbjegavati! Rukovoditelj je uzor -vlastitim ponašanjem koje pokazuje posvećenost promjeni najbolje će uvjeriti zaposlenike da je to dobro podržati.

POTICANJE PRIHVAĆANJA PROMJENE Objavljivanje planirane promjene – napravite plan djelovanja, uključite zaposlenike. Postavljanje osobnih

POTICANJE PRIHVAĆANJA PROMJENE Objavljivanje planirane promjene – napravite plan djelovanja, uključite zaposlenike. Postavljanje osobnih ciljeva – motivira ljude za ulaganje napora kako bi ostvarili ciljeve. Pohvale i nagrade – javno i u četiri oka, važno je postaviti jasne kriterije i standarde rada. Poboljšanje uvjeta rada – uredite prostor, organizirajte proslave, izlete – učinite posao ugodnim - djeluje pozitivno na ponašanje ljudi. Poboljšanje načina rada - angažirajte vanjske stručnjake koji će pomoći unaprijediti timski rad i prihvaćanje novih uloga i načina rada.

NOŠENJE S ORGANIZACIJSKIM PROMJENAMA I STRESOM – OD STRANE ZAPOSLENIKA Svaki pojedinac koji se

NOŠENJE S ORGANIZACIJSKIM PROMJENAMA I STRESOM – OD STRANE ZAPOSLENIKA Svaki pojedinac koji se osjeća izložen stresu zbog promjena, može poduzeti korake da se zaštiti: Promjene doživljavajte kao izazov. Unaprijedite svoju komunikaciju. Održite prijateljsku atmosferu na poslu. Naučite postavljati granice zahtjevima. Izborite se za vrijeme za odmor na poslu i izvan. Kvalitetno provodite vrijeme s obitelji. Ne suočavajte se sa stresom konzumirajući alkohol, cigarete i ostale štetne supstance. U slučaju kroničnog stresa potražite stručnu pomoć. To nije sramota!

ZAKLJUČAK Promjena je jedan od uvjeta razvoja, a često i opstanka radne organizacije. U

ZAKLJUČAK Promjena je jedan od uvjeta razvoja, a često i opstanka radne organizacije. U radnim organizacijama koje pred sebe postavljaju nove ciljeve i u razdoblju su promjene, stres zaposlenika proizašao iz promjene svakako se mora uzeti u obzir i treba ga ublažiti. Od strane zaposlenika, uz malo posvećivanja vlastitim potrebama i nalaženjem vlastitih ciljeva u ciljevima radne organizacije, moguće je izbjeći stres i lakše se prilagoditi promjenama na poslu.