Stredovek literatra 5 15 storoie Eurpska stredovek literatra

  • Slides: 9
Download presentation
Stredoveká literatúra 5. – 15. storočie

Stredoveká literatúra 5. – 15. storočie

Európska stredoveká literatúra (5. – 15. storočie) • • - literárnou autoritou sa stala

Európska stredoveká literatúra (5. – 15. storočie) • • - literárnou autoritou sa stala Biblia a latinské heslo ora et labora – modli sa a pracuj keďže základom kresťanstva je snaha dosiahnuť večný, nadpozemský život, pozornosť ľudí sa nesústredila len na svet pozemský, ale aj na svet večný, využívala sa na to alegória, symbolika a obraznosť zmysel všetkého sa určuje vzťahom k Bohu prevláda teória o nemenlivosti rozdelenia spoločnosti: cirkev, šľachta, poddaní dôraz sa kládol na poznávaciu a náučnú funkciu. v literatúre vládol synkretizmus – kríženie literárnych druhov a žánrov, splývanie umeleckej a vecnej literatúry. rozšírená bola imitácia – napodobňovanie už vytvorených diel ku hlavným znakom – idealizované typizovanie: svätec – múdry, skromný, nábožný rytier – odvážny, verný, statočný, galantný, štýl bol rétorický – kvetnatý, využívali sa amplifikačné (rozširovacie) a kumulačné (hromadiace) jazykové prostriedky: synonymá, personifikácia, prirovnanie, hyperbola

Stredoveká náboženská literatúra - má bohoslužobný, výchovný a vzdelávací obsah, zdôrazňuje kresťanské cnosti, ktorými

Stredoveká náboženská literatúra - má bohoslužobný, výchovný a vzdelávací obsah, zdôrazňuje kresťanské cnosti, ktorými je obdarený svätec. - svätec ako typ postavy vzniká tzv. idealizovaným typizovaním: vyznačuje sa silou viery, askézou, múdrosťou a odvahou, je to výnimočný hrdina. - žánre: legenda, pieseň, kázeň, hagiografia – životopis svätých; exemplum – krátke rozprávanie o kladných alebo záporných vlastnostiach človeka; mystérium – náboženská dráma (divadelná hra).

Stredoveká svetská literatúra - hl. hrdinom je zidealizovaný rytier, šľachtic, bojovník, ktorý je odvážny,

Stredoveká svetská literatúra - hl. hrdinom je zidealizovaný rytier, šľachtic, bojovník, ktorý je odvážny, nebojácny, silný, bojuje za vznešené ideály, je ochotný položiť za ne aj svoj život. - hl. literárny druh bol hrdinský veršovaný epos - ďalšie žánre: drobná hrdinská epika, dvorský epos, rytiersky román, kronika, dvorské lyrické piesne, cestopisy - jazyk: okrem latinčiny sa do popredia dostávajú národné jazyky, ktoré však ešte neprešli kodifikáciou

Francúzska literatúra Tvoria ju piesne o hrdinských činoch – chansons de geste, z ktorých

Francúzska literatúra Tvoria ju piesne o hrdinských činoch – chansons de geste, z ktorých je najznámejšia Pieseň o Rolandovi - dej sa odohráva v 8. storočí za vlády Karola Veľkého. - je oslavou bezhraničného hrdinstva rytiera v boji za kresťanské ideály, pôvodne ju šírili trubadúri. https: //www. youtube. com/watch? v=6 qbop. Z 5 Ti. JA Krátky obsah: Jadro eposu tvorí opis bitky medzi Karolovým kresťanským vojskom a mohamedánskymi Saracénmi v pyrenejskom priesmyku Roncevaux. Saracéni v priesmyku napadnú zadný voj Karolovho vojska, ktorému velí rytier Roland. V statočnom boji s nepriateľskou presilou Roland nezatrúbi na zázračný roh Olifant, aby privolal posilu, ale statočne sa bráni mečom Durandalom. Keď je však meč zničený, Roland zatrúbi na Olifant tak silno, ze mu praskne spánková tepna a zomrie. Karol sa s vojskom rýchlo vráti a porazí Saracénov. Panovníkovi sa vo sne zjaví archanjel Gabriel a vyzve ho na novú križiacku výpravu.

Anglická literatúra • Beowulf- najstarší anglický epos, písaný staroangličtinou, odohráva sa asi v 5.

Anglická literatúra • Beowulf- najstarší anglický epos, písaný staroangličtinou, odohráva sa asi v 5. storočí v Škandinávii, využíva rozprávkové motívy • hrdina Beowulf prekonáva nekonečné zápasy s obludou Grendelom a jeho matkou, v ktorých víťazí, zomiera ale v súboji s drakom • Opis vtedajšej spoločnosti, ktorá si cení hodnotu cti a odvahy a statočnosti, bojovníci sú obdivovaní a dosahujú spoločenské pocty • Život jedinca je v rukách osudu, miešajú sa prvky kresťanskej a severskej tradície • Artušovské legendy- cyklus legiend o legendárnej postave britskej mytológie, jeho existencia je nejasná, kráľ Artuš je popisovaný ako ideál kráľovského majestátu, príbehy inšpirované keltskými legendami a mytológiou (čarodejník Merlin)

NEMECKÁ LITERATÚRA šírili ju minnesängri – potulní speváci Pieseň o Nibelungoch - hrdinský veršovaný

NEMECKÁ LITERATÚRA šírili ju minnesängri – potulní speváci Pieseň o Nibelungoch - hrdinský veršovaný epos z 13. storočia Hlavnou postavou je rytier Siegfried pochádzajúci z Nizozemska. S výnimkou jedného miesta je nezraniteľný. Objaví bájny poklad ríše mytologických Nibelungov, získa zázračný meč a plášť, pod ktorým je neviditeľný. Na konci umiera pre zradu najbližších. Jeho smrť pomstí po 13 rokoch jeho žena na dvore Atilu, vodcu Hunov, za ktorého sa vydala. Nibelungovia boli škriatkovia, ktorí strážili bájny poklad. Ukoristiť ho bolo možné len ľsťou a prefíkanosťou, no prinášal len nešťastie a smrť. Poklad skončil v Rýne a nikto ho už nezískal. Tento epos spája mýtické motívy s historickými skutočnosťami (zánik národa Burgunďanov, germánska princezná ženou Atilu)

RUSKÁ LITERATÚRA - byliny- hrdinské eposy v ruskom jazyku - Slovo o pluku Igorovom

RUSKÁ LITERATÚRA - byliny- hrdinské eposy v ruskom jazyku - Slovo o pluku Igorovom – boj kniežaťa Igora s kočovnými kmeňmi, chýba tu kresťanská ideológia, príroda je personifikovaná, splývajú prírodné deje a ľudské činy • Koncom 12. storočia sa v stredoveku vytvára tzv. dvorná lyrika a rytiersky epos, v ktorej rytieri vystupujú aj ako obrancovia dám, zobrazujú životný štýl šľachty Vo francúzskej literatúre je to epos Tristan a Izolda. V tomto epose sa hrdinovia omylom napijú čarovného nápoja lásky, vášnivo sa do seba zaľúbia a napokon spoločne zomierajú. • Španielska literatúra Pieseň o Cidovi – rytierska romanca, v ktorej neznámy autor opísal neohrozeného bojovníka proti Maurom.

MESTSKÁ SVETSKÁ LITERATÚRA Zobrazovala každodenný život. Nevyhýbala sa kritike spoločnosti. Mala zábavnú funkciu Vo

MESTSKÁ SVETSKÁ LITERATÚRA Zobrazovala každodenný život. Nevyhýbala sa kritike spoločnosti. Mala zábavnú funkciu Vo Francúzsku túto literatúru predstavovali fabliaux – krátke veršované poviedky, ktoré satiricky zosmiešňovali hlúposť a zbabelosť feudálov. • V 13. storočí vzniká v mestskej literatúre dráma, a to najskôr na pôde cirkvi. Dramatickými žánrami boli: - mirákuly - kratšie dramatické skladby, ktorých témou bola záchrana kajúceho sa hriešnika, • - mystériá – rozsiahle biblické hry, zobrazovali život svätých, - morality – hry, v ktorých vystupujú alegorizované postavy ( rozum, pokora, smrť, viera. . . ). Postupne sa hry premiestňujú z kostolov na voľné mestské priestranstvá. Začína sa rozvíjať laické divadlo – malo meštiansky charakter. Podávalo pestrý obraz stredovekého života.