Stop dla haasu Co to jest haas Haas

  • Slides: 8
Download presentation
Stop dla hałasu

Stop dla hałasu

Co to jest hałas? • Hałas – dźwięki zazwyczaj o nadmiernym natężeniu w danym

Co to jest hałas? • Hałas – dźwięki zazwyczaj o nadmiernym natężeniu w danym miejscu i czasie, odbierane jako: „bezcelowe, następnie uciążliwe, przykre, dokuczliwe, wreszcie szkodliwe

Dźwięk- wpływ na człowieka • DŹWIĘK -to rodzaj zakłóceń falowych-akustycznych lub sprężystych, które krążą

Dźwięk- wpływ na człowieka • DŹWIĘK -to rodzaj zakłóceń falowych-akustycznych lub sprężystych, które krążą w ośrodku materialnym, z możliwą prędkością bliską 330 m/s w powietrzu; dźwięki o częstotliwości z zakresu od 16 do 20 000 Hertzów są dla człowieka słyszalne i to właśnie one stanowią tworzywo muzyki; wyróżniamy dźwięki poniżej tego przedziału i nazywamy je infradźwiękami, powyżej są już ultradźwięki a jeszcze wyższa barierę stanowią hiperdźwięki; za źródło dźwięków uznawane są ciała drgające czyli membrany i struny, a także zawirowania powietrza.

Skutki przebywania w hałasie • Dopuszczalny poziom hałasu w centrach miast w dzień nie

Skutki przebywania w hałasie • Dopuszczalny poziom hałasu w centrach miast w dzień nie powinien przekraczać 60 d. B (w nocy 50 d. B), a na terenach chronionych /parki, uzdrowiska itp. / 40 i 30 d. B. W zależności od nasilenia hałasu, początkowo powoduje on zmęczenie narządu słuchu objawiający się niedosłuchem /a'propos - pozdrowienia dla bywalców dyskotek oraz kondolencje dla ofiar kibiców piłkarskich wyposażonych w 'wuwuzele' itp. /; przy dłuższym działaniu, hałas uszkadza komórki błony podstawnej ślimaka i powstaje trwała głuchota. Hałas nie tylko uszkadza słuch, może powodować też: zaburzenia czucia, wzmożoną pobudliwość, bezsenność, utratę apetytu, też - bóle i zawroty głowy; poza tym, często powoduje nadciśnienie, a nawet zaburzenia w układzie hormonalnym.

Jak walczyć z hałasem? W pracy: Jeżeli musimy przebywać w środowisku hałaśliwym to przede

Jak walczyć z hałasem? W pracy: Jeżeli musimy przebywać w środowisku hałaśliwym to przede wszystkim dbajmy o własny słuch. Do podstawowych ochron osobistych zaliczają się ochronniki słuchu popularnie zwane nausznikami lub słuchawkami choć ani nie chronią przed mrozem, ani nie służą do słuchania. Mając już ochronniki możemy zacząć interesować się, czy nie można wyciszyć źródła hałasu (maszyny, urządzenia). Równolegle można dążyć do takiego ustawienia maszyn, aby dźwięki przez nie emitowane nie nakładały się na siebie i nie nasilały hałasu ogólnego. Inna metodą jest komasowanie hałaśliwych urządzeń w jednym miejscu i poprzez np. automatykę ograniczanie liczby osób zagrożonych, a tych, którzy muszą już zostać w niebezpiecznych miejscach wyposażanie w specjalne ochrony i ograniczanie czasu ekspozycji. Dobre rezultaty uzyskuje się dzięki zastosowaniu specjalnych ekranów dźwiękochłonnych, paneli, materiałów i ustrojów dźwiękoizolacyjnych i dźwiękochłonnych, stosuje się coraz więcej bezhałasowych rozwiązań w przemyśle i transporcie.

Poziom-Hałasu

Poziom-Hałasu

Aparat słuchowy

Aparat słuchowy

Dziękuje za uwagę

Dziękuje za uwagę