Stefan Wincenty Frelichowski Patron mojej szkoy Wicek urodzi

  • Slides: 12
Download presentation
Stefan Wincenty Frelichowski Patron mojej szkoły

Stefan Wincenty Frelichowski Patron mojej szkoły

Wicek urodził się 22 stycznia 1913 roku w Chełmży Jego rodzicami byli Ludwik i

Wicek urodził się 22 stycznia 1913 roku w Chełmży Jego rodzicami byli Ludwik i Marta Frelichowscy, oprócz Stefana mieli jeszcze trzy córki I dwóch synów.

21 marca 1927 wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego, do 2. Pomorskiej Drużyny Harcerzy im.

21 marca 1927 wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego, do 2. Pomorskiej Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego w Chełmży.

W czerwcu 1931 w Chełmży zdał maturę, potem wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w

W czerwcu 1931 w Chełmży zdał maturę, potem wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

 W seminarium prowadził ożywioną działalność w różnych organizacjach i kołach seminaryjnych: w ruchu

W seminarium prowadził ożywioną działalność w różnych organizacjach i kołach seminaryjnych: w ruchu abstynenckim, w akcji misyjnej i charytatywnej na terenie diecezjalnego Caritas.

14 marca 1937 przyjął święcenia kapłańskie w katedrze pelplińskiej z rąk biskupa chełmińskiego Stanisława

14 marca 1937 przyjął święcenia kapłańskie w katedrze pelplińskiej z rąk biskupa chełmińskiego Stanisława W. Okoniewskiego. Dał się poznać jako wzorowy kapłan, opiekun chorych, przyjaciel dzieci i młodzieży, organizator prasy kościelnej i działacz misyjny.

11 września 1939 roku został aresztowany przez Gestapo wraz z wszystkimi księżmi ze jego

11 września 1939 roku został aresztowany przez Gestapo wraz z wszystkimi księżmi ze jego parafii. Wszystkich zwolniono, jedynie ks. S. W. Frelichowski pozostał uwięziony o jeden dzień dłużej.

Kilka dni później nastąpiły dalsze masowe aresztowania Polaków w Toruniu. W dniu 18 października

Kilka dni później nastąpiły dalsze masowe aresztowania Polaków w Toruniu. W dniu 18 października 1939, wśród około 700 zatrzymanych osób, znalazł się także ks. S. W. Frelichowski. Uwięzionych osadzono w Forcie VII, ostatecznie jednak trafił do obozu w Dachau.

Na przełomie 1944/45 w obozie wybuchła epidemia tyfusu Podczas udzielania dobrowolnej pomocy chorym współwięźniom

Na przełomie 1944/45 w obozie wybuchła epidemia tyfusu Podczas udzielania dobrowolnej pomocy chorym współwięźniom sam zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc doprowadził w dniu 23 lutego 1945 do jego śmierci. Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się przed kremacją na wystawienie zwłok ks. S. W. Frelichowskiego na widok publiczny, w wyłożonej białym prześcieradłem i udekorowanej kwiatami trumnie.

Współwięźniowie byli przekonani od samego początku o jego świętości. Zanim spalono ciało, Stanisław Bieńka

Współwięźniowie byli przekonani od samego początku o jego świętości. Zanim spalono ciało, Stanisław Bieńka – studiujący przed wojną medycynę, zdjął z twarzy pośmiertną maskę, w której też zagipsował jeden z palców prawej ręki. Drugi palec został zagipsowany tak, by przypominał kawałek kredy.

Proces beatyfikacyjny rozpoczęty został w Pelplinie w 1964, a zakończony na etapie diecezjalnym w

Proces beatyfikacyjny rozpoczęty został w Pelplinie w 1964, a zakończony na etapie diecezjalnym w Toruniu 18 lutego 1995. 7 czerwca 1999 podczas nabożeństwa odprawionego na toruńskim lotnisku Jan Paweł II dokonał beatyfikacji ks. Frelichowskiego.

Dziękuję za oglądanie, wykonała Małgosia Stanisławska 8 B

Dziękuję za oglądanie, wykonała Małgosia Stanisławska 8 B