Po vložení telesa do kvapaliny môže nastať: Potápanie: Oceľová gulička sa ponorí na dno Vznášanie: Obal s vodou sa vznáša medzi dnom a hladinou Plávanie: Korková zátka pláva na hladine
Potápanie
Vznášanie
Plávanie
Vplyv hmotnosti na správanie telies vo vode
Vplyv hmotnosti Pokus s „kinderkom“: 1. Do obalu z kinderka dáme závažie tak, aby plával, odvážime a ponoríme do vody. Hmotnosť zapíšeme 2. Pridáme závažia, aby sa obal vznášal. Zapíšeme hmotnosť. 3. Pridáme ďalšie závažia tak, aby sa obal ptopil na dno. Odvážime a zapíšeme hmotnosť.
Tabuľka výsledkov Záver z výsledkov meraní Poloha kinderka vo Hmotnosť kinderka so vode závažiami pláva najmenšia vznáša sa stredná potápa sa najväčšia Hmotnosť telesa má vplyv na správanie telies vo vode
A B Ktorá loď sa vo vode ponorí viac – s nákladom (B), či bez neho (A)? Ponor lode závisí od hmotnosti lode a jej nákladu – čím je hmotnosť väčšia, tým je aj ponor lode väčší.
Ako pracuje ponorka? Pri ponáraní ponorka naberá vodu. Pri nezmenenom objeme sa tak jej hmotnosť zväčší a ponorka začne klesať. Pri vynáraní sa komory ponorky napĺňajú vzduchom a vytláčajú z nich vodu. Pri nezmenenom objeme sa teraz hmotnosť ponorky zväčší a začne stúpať ku hladine.
Vplyv objemu a tvaru na správanie telies vo vode
Ktoré závažie sa ponorí hlbšie? 50 mg
Ak majú telesá rovnakú hmotnosť, tak hlbšie sa ponorí to teleso, ktoré má menší objem a menšiu plochu, ktorou sa dotýka hladiny.
Ktoré teleso sa ponorí hlbšie? m= 100 mg
Ktoré teleso sa ponorí hlbšie? m= 230 g m= 210 g
Správanie telies v kvapalinách závisí od: Øhmotnosti telesa Øtvaru telesa Øobjemu telesa
Tieto poznatky sa využívajú pri konštrukcii lodí. Lode s väčším objemom a plochou uvezú ťažší náklad ako malé lode.