Sprvanie ivochov Vroden sprvanie ivochov n n n

  • Slides: 13
Download presentation
Správanie živočíchov

Správanie živočíchov

Vrodené správanie živočíchov n n n Najdôležitejšie prejavy získavajú živočíchy na základe dedičnosti od

Vrodené správanie živočíchov n n n Najdôležitejšie prejavy získavajú živočíchy na základe dedičnosti od svojich rodičov. Najcharakteristickejším znakom vrodeného správania je, že relatívne rovnako prebieha pri všetkých príslušníkoch urč. živočíšneho druhu. Je to druhovo špecifické správanie.

Etológia n n Etológia(ethos-správanie, logosveda)- je biologická disciplína, ktorá sa zaoberá všeobecnou aktivitou, vrodeným

Etológia n n Etológia(ethos-správanie, logosveda)- je biologická disciplína, ktorá sa zaoberá všeobecnou aktivitou, vrodeným a naučeným správaním živočíchov. Najväčším prínosom etológie je systematické rozpracovanie problematiky inštinktívneho správania.

Inštinktívne správanie n Inštinktívne správanie je vrodené správanie, ktoré môžu mať vnútornéendogénne a vonkajšie-exogénne

Inštinktívne správanie n Inštinktívne správanie je vrodené správanie, ktoré môžu mať vnútornéendogénne a vonkajšie-exogénne podnety.

Najvýznamnejšie typy vrodeného inštinktívneho spávania n n n n n orientačné správanie potravové správanie

Najvýznamnejšie typy vrodeného inštinktívneho spávania n n n n n orientačné správanie potravové správanie komunikácie živočíchov komfortné správanie obranné a útekové správanie teritoriálne správanie hravé a sociálne správanie rozmnožovacie vrodené správanie biorytmy

Orientačné správanie n n Orientačné správanie patrí medzi najzákladnejšie prejavy vrodeného správania takmer všetkých

Orientačné správanie n n Orientačné správanie patrí medzi najzákladnejšie prejavy vrodeného správania takmer všetkých živočíšnych druhov. Pri zložitých formách orientačného správania využívajú živočíchy rôzne znaky na zemi, napr. výšku slnka nad obzorom, magnetické pole Zeme(holuby, bociany, žeriavy, sťahovavé vtáky)

Sťahovanie vtákov n Migráciou vtákov nazývame jesenný odlet vtákov z ich letných (hniezdnych) sídlisk

Sťahovanie vtákov n Migráciou vtákov nazývame jesenný odlet vtákov z ich letných (hniezdnych) sídlisk do južnejších (južných) krajov a jarný návrat späť do bývalých hniezdísk. Väčšina druhov vtákov sa takto vyhne nepriaznivým zimným podmienkam našich zemepisných šírok, poprípade drsným zimám severnejších alebo severných oblastí.

n Veľa druhov vtákov má totiž svoje hniezdiská až za severným polárnym kruhom. Vtáky,

n Veľa druhov vtákov má totiž svoje hniezdiská až za severným polárnym kruhom. Vtáky, ktoré sa takto každoročne sťahujú, nazývame sťahovavými a tie, ktoré ostávajú zimovať na miestach, kde sa rozmnožovali, nesťahovavými. Existujú však aj prechodné formy.

n Pri niektorých druhoch v našich zemepisných šírkach sa sťahuje iba časť populácie (napr.

n Pri niektorých druhoch v našich zemepisných šírkach sa sťahuje iba časť populácie (napr. králik zlatohlavý, zelienky, stehlíky konôpkáre, glezgy), pri iných – vyslovene migrujúcich- malé percento prezimuje v našich zemepisných šírkach(napr. drozd trkotavý, lesné populácie drozda čierneho, škovránok poľný, pinka obyčajná a pod. ).

n Niektoré nesťahovavé v niektorých rokoch priletujú vo forme ťahu(invázne prílety) k nám i

n Niektoré nesťahovavé v niektorých rokoch priletujú vo forme ťahu(invázne prílety) k nám i do južnejších a západnejších oblastí Európy (pri zlej úrode semien , ktorými sa živia). V súvislosti s vysvetlením migračných pohybov sa uvádzajú dve teórie.