Sprva majetku msta 1 Veobecn vod Sprva majetku

Správa majetku města

1. Všeobecný úvod • Správa majetku: provoz, údržba majetku města včetně oprav a rekonstrukcí - dokud se nejedná o investici: - správa a údržba zeleně, - správa a údržba komunikací, - správa a údržba veřejného osvětlení, - správa a údržba mobiliáře (vybavení dětských hřišť, lavičky, koše), - správa a údržba hřbitovů, - vedení pasportů, energetické audity, úklid města - VPP, pojištění majetku.

Aplikace Hlášení závad • Webová aplikace Hlášení závad na stránkách města Dobříš www. mestodobris. cz již více než rok umožňuje občanům rychle a jednoduše upozornit na určitý problém ve městě. Občané se tak mohou aktivně podílet na zlepšení životního prostředí ve svém okolí. Na základě vložených informací může město včas reagovat a nahlášený problém vyřešit. • https: //hlaseni. tmapy. cz/#540111 • www. hlaseni. mestodobris. cz (totožné a lépe se to pamatuje)

2. Chystané projekty

3. Údržba zeleně – Údržba zeleně představuje soubor pravidelně se opakujících prací, zásahů a úkonů, kterými je zeleň pěstována na trvalém stanovišti. Současně jsou udržovány i ostatní, nebiotické prvky, patřící do celého komplexu zahradnické úpravy. – Běžná údržba veřejné zeleně – je zajišťována firmou Dokas Dobříš s. r. o. , pouze velké plochy – louky v Brodcích jsou každoročně pokoseny Zemědělskou společností Dobříš spol. s r. o. – Rozsah prací stanovuje a kontroluje odpovědný pracovník města – správy majetku. O údržbě je veden „stavební deník“ a kontrolní dny probíhají v pravidelných intervalech, v sezóně dle aktuální potřeby. Ošetření dřevin se řídí standardy AOPK ČR.

Směrnice 3/2017 Plán údržby městské zeleně Podle druhu, míry a četnosti pracovních operací je údržba zeleně rozdělena do tří intenzivních tříd, vyjadřujících počet a kvalitu údržbových prací. Aplikace sekání zeleně

I. intenzivní třída údržby • Představuje údržbu silně zatěžovaných ploch, jako jsou centra měst a okolí hlavních komunikačních tras. K základním údržbovým pracím náleží: • travnaté plochy: – sečení 6 – 8 x ročně dle aktuálních klimatických podmínek, plochy dle pasportu zeleně č. 1 – 92, – provzdušňování 1 x – určené lokality, – jarní vyhrabání 1 x – určené lokality, – shrabání listí min. 2 x. • dřeviny: – zálivka dle průběhu počasí - u stálezelených a jehličnatých dřevin min. 1 x na podzim, – odplevelování a kypření půdy 1 x, – úklid listí z travnatých ploch min. 1 x , – dle potřeby ochrana proti chorobám a škůdcům, – odstraňování výmladků a náletových dřevin.

• stromy: I. intenzivní třída údržby/ pokračování 1 – – – výchovný řez 1 x za 2 – 5 let, udržovací řez stromu – dle potřeby, tvarovací řez na hlavu – každý 2. rok (lípy + hlohy), úprava podchodné výšky – dle potřeby, zálivka dle potřeby, obnova kotvení a úvazků – cca do 2 – 3 let od výsadby. – – stříhání živých plotů 2 x ročně (1 x zimní, 1 x letní), u volně rostoucích keřů – udržovací řez dle potřeby, zmlazení – dle potřeby, doplněné mulčovací kůry. • keře: • štěrkové trvalkové záhony: – zálivka pouze v období dlouhotrvajícího sucha a to především v prvních dvou letech po výsadbě (výsadba 2014), – odplevelování – dle potřeby, – na jaře provedení zpětného řezu – 1 x, – přihnojování 1 x.

I. intenzivní třída údržby/ pokračování 2 • květinové záhony: – – – zálivka dle klimatických podmínek, přihnojování 1 x, kypření a odplevelování 3 x, odstranění odkvetlých a suchých částí rostlin, náhrada uhynulých rostlin – dle potřeby. • lokality: – Mírové náměstí – Komenského náměstí – Pražská – B. Němcové + dvory – Dukelské náměstí – Za poštou – Školní – V Lipkách – Plk. B. Petroviče

II. intenzivní třída údržby • Představuje údržbu méně zatěžovaných, ale rozlohou většinou významných ploch zeleně. • Do této kategorie je zahrnuta zeleň obytných souborů. K základním údržbovým pracím náleží: • travnaté plochy: – kosení bez sběru pokosené trávy alespoň 2 x za vegetační období (louky Vlaška), – sečení 6 – 8 x ročně dle aktuálních klimatických podmínek, plochy dle pasportu zeleně č. 1 – 92, – shrabání listí min. 2 x ročně, – jednou za 3 -5 let by měly být provedeny jednorázové zásahy na podporu zdravotního stavu trávníku spočívající v jarním vyhrabání a válení s následným pohnojením a provzdušněním.

II. intenzivní třída údržby - pokračování • stromy a keře: – odstraňování výmladků a náletových dřevin, – na podzim úklid listí z travnatých ploch, – dle potřeby (především s ohledem na provozní bezpečnost) se provádí udržovací řez, – zálivka dle potřeby, – stříhání živých plotů 2 x ročně (1 x zimní, 1 x letní), – u volně rostoucích keřů zmlazení dle potřeby. • lokality: – Větrník – Rukavičkářská – Ligrus – Malá Strana – Příkopy – Sanatorka – Vlaška

Prokopova zahrada • travnaté plochy: – sečení 6 – 8 x ročně dle aktuálních klimatických podmínek, – v severní a jižní části (u pergoly pruh o šířce 1 m) je plocha ponechána bez pravidelného kosení a trávník zde je řešen do charakteru louky, tudíž bude kosen 3 - 4 x ročně tak, aby byliny a trávy mohly vykvést. • stromy: – – ovocné stromy – peckoviny, jádroviny - výchovný řez 1 x ročně, udržovací řez stromů 1 x za 2 – 5 let, zálivka dle potřeby, obnova kotvení a úvazků do cca 2 – 3 let po výsadbě.

Prokopova zahrada - pokračování • keře: – volně rostoucích keřů udržovací řez dle potřeby, – u užitných keřů (plody určené ke konzumaci) provádět průklest 1 x za 3 roky, – zálivka pouze v období dlouhotrvajícího sucha, a to především v prvních letech po výsadbě (výsadba 2013), – u pnoucích rostlin je nutné vyvazování k oporám. • trvalkové záhony: – zálivka pouze v období dlouhotrvajícího sucha a to především v prvních dvou letech po výsadbě (výsadba 2013), – odplevelování – dle potřeby, – na jaře provedení sestřihu křovinořezem.

III. intenzivní třída údržby Představuje údržbu krajinné zeleně. Pracovní zásahy se omezují na nejnutnější míru zaručující základní funkce plochy či výsadby. • travnaté plochy: – plochy podél komunikací musí být koseny 2 x ročně, – vycházková a rekreační zóna – častěji. • dřeviny a stromy – odstraňovány jsou dle potřeby pouze havarijní, provozně nebezpečné či odumřelé exempláře, – odstraňování výmladků a náletových dřevin. • Lokality: – Brodce, – Bzdinka.

IV. Aleje • Představuje údržbu souvislých stromových porostů. – dle potřeby (především s ohledem na provozní bezpečnost) se provádí udržovací řez a ošetření stromů, – odstraňování výmladků a náletových dřevin, – na podzim úklid listí, – zálivka dle potřeby, – obnova kotvení a úvazků do 2 – 3 let po výsadbě. • Lokality: – V Lipkách – památná alej, Natura 2000 – Dubinské Kaštánky – Alejka na Mírovém náměstí – Anenská – U Ovčína – Příbramská

Péče o dřeviny • pravidelný monitoring v terénu, kácení - pokud stromy vykazují špatný zdravotní stav, jsou suché, přestárlé, stromy havarijní, či stromy napadené různými chorobami. • zákon č. 114/1992 Sb. , o ochraně přírody a krajiny, tzn. pokácet strom se stanovenou velikostí (obvod 80 cm, měřený ve výšce 130 cm) je možné jen na základě rozhodnutí –odboru výstavby a životního prostředí Městského úřadu Dobříš (OVŽP). V tomto povolení, které se vydává jen ze závažných a prokázaných důvodů, je zároveň vždy určena náhradní výsadba.

Aplikace pasport zeleně • Od 12. 4. 2017 je pro občany veřejně přístupná, speciálně upravená vizualizace dat pasportu zeleně, která se věnuje sekání zeleně na veřejných prostranstvích. • Aplikaci najdete na webových stránkách města www. mestodobris. cz - v novém mapovém portálu GIS Dobříš, pod názvem „Mapa sekání veřejné zeleně“ • Připravena s využitím vlastních zaměstnanců i softwaru města • mapa města, rozdělená do jednotlivých ploch a po kliknutí do plochy se objeví na postranním panelu informace (název plochy, datum sekání). Termíny jednotlivých sečí jsou neustále aktualizovány.

4. Údržba komunikací – Nařízení č. 4/2017, kterým se stanoví rozsah, způsob a časové lhůty pro odstraňování závad ve sjízdnosti a schůdnosti místních komunikací, schůdnosti chodníků a schůdnosti průjezdních úseků silnic a plán zimní údržby místních komunikací města Dobříš pro období roku 20172018 – Připravovaná koncepce správy a údržby komunikací – směrnice + budoucí zpracování veřejně přístupného pasportu komunikací (obdoba aplikace Sekání zeleně)

Úkol zimní údržby • zajistit podle zásad stanovených v tomto plánu zmírňování závad ve sjízdnosti a schůdnosti místních komunikací a schůdnosti chodníků a průjezdních úseků silnic, vzniklých povětrnostními vlivy a jejich důsledky tak, aby zimní údržba byla zajišťována s přihlédnutím ke společenským potřebám na straně jedné a ekonomickým možnostem vlastníka místních komunikací, tj. města Dobříše, na straně druhé.

Pro potřeby provádění zimní údržby jsou místní komunikace rozděleny (s ohledem na intenzitu provozu, vedení linek autobusové dopravy, dopravní význam a sídlo veřejné instituce) do tří pořadí důležitosti Mapa pasportu komunikací

Základní povinnosti vlastníka místních komunikací – zajištění potřebných finančních prostředků na provádění zimní údržby, – uzavření smluv s dodavateli prací potřebných provádění zimní údržby, – kontrola včasnosti a kvality prací při provádění zimní údržby, – povinnost nahradit škody vzniklé uživatelům místních komunikací, jejichž příčinou byla závada ve sjízdnosti a škody, jejichž příčinou byla závada ve schůdnosti chodníku, místní komunikace nebo průjezdního úseku silnice, pokud neprokáže, že nebylo v mezích jeho možností tuto závadu odstranit; u závady způsobené povětrnostními situacemi a jejich důsledky takovou závadu zmírnit, ani na ni předepsaným způsobem upozornit (tato povinnost je stanovena v § 27 odst. 2 a 3 zákona).

Základní povinnosti správce místních komunikací – zajistit včasnou přípravu na provádění prací spojených se zimní údržbou, – v průběhu zimního období zmírňovat a odstraňovat závady ve sjízdnosti a schůdnosti s přihlédnutím k ekonomickým možnostem vlastníka místních komunikací, – řídit a kontrolovat průběh zajišťování zimní údržby komunikací a vést o této činnosti, předepsanou evidenci - deník, – úzce spolupracovat při zajišťování zimní údržby s orgány obce, s policií a jinými zainteresovanými orgány, – kontrolovat provádění všech prací spojených se zimní údržbou.

Základní povinnosti uživatelů místních komunikací – přizpůsobit chůzi a jízdu stavu komunikací, který je v zimním období obvyklý, – při chůzi po chodnících a komunikacích, kde se podle tohoto plánu zmírňují závady ve schůdnosti, dbát zvýšené opatrnosti a věnovat pozornost stavu komunikace (např. zamrzlé kaluže, kluzkost ve stínu stromů a budov atp. ), – při chůzi po chodníku používat té části chodníku, která je ošetřena posypovým materiálem, – při přecházení komunikací používat označený přechod pro chodce, na němž jsou podle tohoto plánu zmírňovány závady ve schůdnosti.

5. Údržba veřejného osvětlení (VO) • Od 1. 9. 2016 byla kompletní správa VO předána DOKASu • Stejný princip jako u jiných agend – DOKAS samostatně vykonává na základě plánu práce a je kontrolován pověřenou osobou města, oblast zaštiťuje radní pro správu majetku města Ing. Markéta Čermáková, MBA • Finančně podhodnocená sekce

• Ideálně hlásit přes aplikaci Hlášení závad (jde na e-mail rovnou Dokasu a kontrolní pro město) • V provozní době Dokasu možno telefonicky na recepci • Mimo pracovní dobu – aplikace anebo telefonicky na služebnu MPO Vždy je nutné přesně specifikovat lampu (mají na sobě v úrovni očí čísla) nebo říci u domu čp. apod. . Ohlášení typu „lampa u Lidlu“ je cca 70 lamp ….

• Běžný servis probíhá v pracovní době Dokas a lampy jsou zapojeny na jednom spínacím bodu – chci-li opravit jednu lampu musím zapnout všechny abych ověřil funkčnost • Týká se i vánoční výzdoby – je napojena na VO a tedy i v péči DOKASu • Jedná se o více než 1050 svítidel, jedno svítidlo má příkon průměrně cca 85 W, svítí se v průměru 12 h ročně (stmívací čidla dle okolního světla)

• Veřejně přístupný pasport svítidel na mapovém portálu města • Nejvíce podnět občané přes noc a městská policie. Během dne – pracovní doby úřadu a Dokas není reálné vše podchytit – díky za aktivitu • Probíhají pravidelné revize ve 4 letých cyklech

6. Městský mobiliář Dětská hřiště a sportoviště Oficiální dětská hřiště, která prochází 1 x ročně velkým auditem: • U kina (ul. Boženy Němcové) • Na Kole • Přemyslova • Antivandal • Větrník – pod školkou • Na Ligruse • Skatepark • Rákosníčkovo hřiště • Letos pořízena do Brodců workoutová sestava, plánována v roce 2018 i na Vlašku • Plánován parkur

Lavičky a koše • Město opravuje, udržuje a pořizuje nový městský mobiliář. Tabulka níže shrnuje vývoj v letech 2014 – 2017. Lavičky Koše Původní stav 55 113 Nové lavičky Nové koše 2014 6 8 2015 2 24 2016 7 23 2017 23 26 Stav k 31. 10. 2017 93 194

Opravy a údržba městského mobiliáře • Za uplynulé roky 2015 – 2017 jsou data týkající se vynaložených prostředků na opravy a údržbu města shrnuta níže v tabulce (v Kč) Opravy a udržování 2015 2016 2017 (k 30. 9. 2017) 76. 293 394 292 386 800 • Z nárůstu vynaložených finančních prostředků na příslušné rozpočtové položce lze nepřímo dovodit i značný podíl vandalismu na vynucených opravách majetku města.

7. Správa hřbitovů • Město zajišťuje údržbu a úklid prostor hřbitovů včetně administrativy • Práce provádí Dokas Dobříš, popř. VPP Ceny hrobových míst cena za nájem celková cena při nájmu na 10 let cena za služby na 10 let dvojhrob 6 230 6000 230 jednohrob 3 115 3000 115 urnový hrob 2 050 2000 50

8. Úklid, správa budov • Město zajišťuje vedení pasportů (využití pro veřejnost) • Povinně prováděné energetické audity • Úklid města – 1 zaměstnanec, VPP, Dokas Dobříš • Pojištění majetku na škody způsobené na majetku, ale i třetím osobám tímto majetkem

Děkujeme za pozornost
- Slides: 33