Sprawozdanie z realizacji programu przedszkolnego edukacji antynikotynowej Czyste

  • Slides: 39
Download presentation
Sprawozdanie z realizacji programu przedszkolnego edukacji antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas” Dąbrówka Tuchowska

Sprawozdanie z realizacji programu przedszkolnego edukacji antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas” Dąbrówka Tuchowska

W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła przystąpiła do realizacji programu edukacyjnego: , , Czyste

W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła przystąpiła do realizacji programu edukacyjnego: , , Czyste powietrze wokół nas" Program realizowany był w grupie przedszkolnej (dzieci 4, 5 i 6 letnie) w dniach 18. 04. 2016 r. - 22. 04. 2016 r. Grupa liczy 17 dzieci.

Założenia programu: 1. Ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego. 2. Program ten jest

Założenia programu: 1. Ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego. 2. Program ten jest adresowany do dzieci przedszkolnych, z udziałem rodziców i opiekunów. 3. Stanowi on pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych. 4. Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi. 5. Program może być rozszerzony na środowisko lokalne.

Cele główne programu: 1. Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na

Cele główne programu: 1. Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. 2. Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.

Cele szczegółowe programu: 1. Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów. 2. Wykształcenie umiejętności rozpoznawania

Cele szczegółowe programu: 1. Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów. 2. Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego. 3. Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego. 4. Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów. 5. Zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym.

Pierwszą z form realizacji programu było zapoznanie rodziców z założeniami programu oraz wyrażenie zgody

Pierwszą z form realizacji programu było zapoznanie rodziców z założeniami programu oraz wyrażenie zgody na udział dziecka w programie. W programie uczestniczyły również dzieci z grupy młodszej. Kolejną formą realizacji programu był cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci, składający się z 5 zajęć warsztatowych:

Wycieczka, spacer po okolicy na pierwszych zajęciach dzieci udały się na spacer po Dąbrówce

Wycieczka, spacer po okolicy na pierwszych zajęciach dzieci udały się na spacer po Dąbrówce Tuchowskiej. Dzieci już w szkole poinformowane zostały, aby podczas wycieczki bacznie obserwowały dymy, skąd one się wydobywają. Podczas spaceru dzieci rozglądały się i żywo reagowały na każde zauważone źródło dymu.

aa

aa

„Co i dlaczego dymi? ” - podczas drugich zajęć dzieci zostały podzielone na 3

„Co i dlaczego dymi? ” - podczas drugich zajęć dzieci zostały podzielone na 3 grupy. Zadaniem każdej grupy było narysowanie dymów, które zaobserwowały na spacerze. Dzieci z dużym zaangażowaniem podjęły się zadania. Każda grupa wspólnie podejmowała decyzję co znajdzie się na rysunku. Po skończeniu pracy wszyscy obejrzeli powstałe rysunki. Na tablicy powieszono planszę ze źródłami dymów i omówiono je równocześnie sprawdzając czy dzieci również mają je na swoich rysunkach. Następnie rozmawialiśmy dlaczego dymią samochody, fabryki, kominy domów. Tak powstawały nasze prace o źródłach dymu:

aa

aa

aa

aa

„Jak się czuję, kiedy dymi papieros? ” – ćwiczenia oddechowe, zabawa w „kwiatki”, kolorowanie

„Jak się czuję, kiedy dymi papieros? ” – ćwiczenia oddechowe, zabawa w „kwiatki”, kolorowanie obrazków. Na kolejnych zajęciach poproszono dzieci, aby położyły się wygodnie na dywanie, zamknęły oczy i wyobraziły sobie, że jesteśmy na wycieczce w górach. Otacza nas piękna przyroda i wdychamy noskami świeże powietrze a wydychamy ustami. Następnie przenieśliśmy się na zieloną łąkę, gdzie rośnie mnóstwo pięknych kwiatów, każdy z dzieci wybrał sobie jeden kwiat i pokazał jak on rośnie. W pewnym momencie powiedziano dzieciom, że wszedł do ogrodu ktoś kto pali papierosy. Dzieci odpowiadały na pytania, które zapachy były miłe, a które nieprzyjemne, jak zachowywały się kwiaty na łące, gdy ktoś palił papierosy. Przedstawiono dzieciom dinozaura Dinka i poproszono o uważne wysłuchanie piosenki o nim.

aa

aa

aa

aa

aa

aa

aa

aa

„Co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy? ” na naszym IV spotkaniu dzieci wysłuchały

„Co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy? ” na naszym IV spotkaniu dzieci wysłuchały historii, która przydarzyła się Dinusiowi podczas podróży pociągiem do wujka. Dzieci pokazywały jak zachowywali się ludzie w wagonie gdzie nikt nie palił, a jak w przedziale dla osób palących.

aa

aa

Następnie uczyliśmy się piosenki o Dinusiu i kolorowaliśmy kolorowanki Dinusia i układaliśmy puzzle.

Następnie uczyliśmy się piosenki o Dinusiu i kolorowaliśmy kolorowanki Dinusia i układaliśmy puzzle.

Piosenka o Dinku (muzyka D. Kleczkowska, słowa A. Dobrowolska) Ref. Ten zielony Dinek, ten

Piosenka o Dinku (muzyka D. Kleczkowska, słowa A. Dobrowolska) Ref. Ten zielony Dinek, ten zielony Dinek Nie lubi palaczy, ucieka przed dymem. Papieros to wróg nasz, zdrowie zabiera. Nie wolno! To szkodzi! Dość tego palenia! I Żył dinozaur, mały Dinek, co przyjaciół ma w przedszkolu, na wycieczki chodzi z nami, czasem w lesie, w parku, w polu. II Raz się wybrał na wakacje zaraz pociąg szybko ruszy, a w wagonie pech – palący, zmienić miejsce Dinek musi. Ref. Ten zielony Dinek, ten zielony Dinek Nie lubi palaczy, ucieka przed dymem. Papieros to wróg nasz, zdrowie zabiera. Nie wolno! To szkodzi! Dość tego palenia!

aa

aa

aa

aa

„Jak unikać dymu papierosowego? ” poznanie znaku „zakaz palenia”, rysowanie własnego znaczka „Nie pal

„Jak unikać dymu papierosowego? ” poznanie znaku „zakaz palenia”, rysowanie własnego znaczka „Nie pal przy mnie”. Na naszym ostatnim spotkaniu dzieci miały za zadanie odszukać na sali znaczków z zakazem palenia i rozmawiały na temat gdzie można takie znaczki jeszcze spotkać. Następnie rysowały znaczki, które symbolizują to, że nie lubią dymu papierosowego i wiedzą że jest on bardzo szkodliwy.

aa

aa

aa

aa

Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których

Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu,

Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, projektowały własny znaczek , , Nie pal przy mnie", rysowały różne źródła dymu, zapoznały się z postacią Dinusia. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach. Proponowane zabawy ruchowe, tematyczne konstruktywnie zainspirowały ich wyobraźnię.

Program „Czyste powietrze wokół nas” cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci. Chętnie uczestniczyły w zajęciach,

Program „Czyste powietrze wokół nas” cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci. Chętnie uczestniczyły w zajęciach, łatwo przyswajały informacje na temat problemu dymu tytoniowego oraz jak unikać sytuacji, w których dzieci przebywają w pomieszczeniach zadymionych.

Opracowała: Anastazja Sowińska

Opracowała: Anastazja Sowińska