Spam Co to jest SPAM SPAM to elektroniczne

  • Slides: 17
Download presentation
Spam

Spam

Co to jest SPAM? SPAM to elektroniczne wiadomości, mogą być pozytywne i negatywne. Najbardziej

Co to jest SPAM? SPAM to elektroniczne wiadomości, mogą być pozytywne i negatywne. Najbardziej rozpowszechniony jest za pośrednictwem poczty elektronicznej. Zwykle (choć nie zawsze) jest wysyłany masowo. Istotą spamu jest rozsyłanie dużej liczby informacji komercyjnych o jednakowej treści do nieznanych sobie osób. Czasem bywają groźne, ponieważ mogą posłużyć do zainfekowania naszego komputera, przekonać nas do kliknięcia w podejrzany link lub pobrania niebezpiecznego załącznika.

Przykład spamu na poczcie internetowej

Przykład spamu na poczcie internetowej

3 warunki spamu 1) Treść wiadomości jest niezależna od tożsamości odbiorcy, 2) Odbiorca nie

3 warunki spamu 1) Treść wiadomości jest niezależna od tożsamości odbiorcy, 2) Odbiorca nie wyraził uprzedniej, zamierzonej zgody na otrzymanie tej wiadomości, 3) Treść wiadomości daje podstawę do przypuszczeń, iż nadawca wskutek jej wysłania może odnieść zyski nieproporcjonalne w stosunku do korzyści odbiorcy.

Historia spamu Słowa „spam” w Internecie zaczęli prawdopodobnie używać jako pierwsi w latach 80.

Historia spamu Słowa „spam” w Internecie zaczęli prawdopodobnie używać jako pierwsi w latach 80. gracze piętnując w ten sposób innych graczy, którzy - zamiast uczestniczyć w grze - wysyłali do innych bezsensowne komunikaty, wyłącznie w celu blokowania serwerów. Spam, jako zjawisko, istniał praktycznie od początku istnienia sieci komputerowych.

Pochodzenie słowa SPAM to nazwa bardzo popularnej konserwowej mielonki wieprzowej produkowanej nieprzerwanie od lat

Pochodzenie słowa SPAM to nazwa bardzo popularnej konserwowej mielonki wieprzowej produkowanej nieprzerwanie od lat 30’ XX wieku przez amerykańską firmę Hormel. Nazwa wywodzi się od słów Shoulder Pork and Ham, opisujących zawartość konserwy.

Pierwsze SPAMy Pierwszy odnotowany w historii sieci spam został wysłany przez Einara Stefferuda 1

Pierwsze SPAMy Pierwszy odnotowany w historii sieci spam został wysłany przez Einara Stefferuda 1 maja 1978 roku. Wysłał on korzystając z dostępu do kompletnego zbioru adresów mailowych w sieci ARPANET, ok. 1000 maili z zaproszeniem na swoje urodziny, co uruchomiło serię złośliwych i zabawnych odpowiedzi, które zablokowały twarde dyski na serwerze pierwszego spamera.

Pierwsze SPAMy Pierwszy reklamowy spam napisał 1 maja 1978 r. Gary Thuerk, a wysłał

Pierwsze SPAMy Pierwszy reklamowy spam napisał 1 maja 1978 r. Gary Thuerk, a wysłał go 3 maja. Była to reklama producenta mini-komputerów, firmy Digital Equipment Corp. , która zapraszała wszystkich użytkowników Arpanetu z Zachodniego Wybrzeża USA na „dzień otwarty” – prezentację najnowszych produktów firmy.

Gigantyczne SPAMy Pierwszy gigantyczny spam, który zablokował serwery Usenetu, miał miejsce 18 stycznia 1994

Gigantyczne SPAMy Pierwszy gigantyczny spam, który zablokował serwery Usenetu, miał miejsce 18 stycznia 1994 roku. Został on rozesłany w liczbie kilkunastu tysięcy do wszystkich grup newsowych, a także na setki tysięcy prywatnych adresów mailowych. Miał on tytuł: „Global Alert for All: Jesus is Coming Soon” i został wysłany przez chorego psychicznie studenta z uniwersytetu stanowego Ohio.

Z którego kraju pochodzi najwięcej spamu na świecie? ROK 2014

Z którego kraju pochodzi najwięcej spamu na świecie? ROK 2014

Jak chronić się przed spamem? Jeśli chcesz uniknąć otrzymywania spamu, koniecznie: Chroń swój adres

Jak chronić się przed spamem? Jeśli chcesz uniknąć otrzymywania spamu, koniecznie: Chroń swój adres mailowy. Podawaj go tylko na zaufanych serwisach, ale nawet wówczas starannie zapoznaj się z informacjami na temat celów, do jakich Twój mail będzie wykorzystywany. Pamiętaj też o tym, że wielu zgód nie musisz udzielać – nawet jeśli kupujesz coś on-line, nie musisz godzić się na otrzymywanie materiałów marketingowych.

Szkodliwość spamu Narusza prywatność i bezpieczeństwo odbiorców, ponieważ często zawiera treści, których nie życzyliby

Szkodliwość spamu Narusza prywatność i bezpieczeństwo odbiorców, ponieważ często zawiera treści, których nie życzyliby sobie oglądać, np. obraźliwe, pornograficzne, nieodpowiednie dla dzieci. Ze względu na zagrożenie spamem, poczta elektroniczna została pozbawiona niektórych przydatnych funkcji, np. potwierdzeń dostarczenia i przeczytania wiadomości

Metody spamerów Najbrudniejszym chwytem spamerów jest przysłanie maila z wirusem typu koń trojański. Wirus

Metody spamerów Najbrudniejszym chwytem spamerów jest przysłanie maila z wirusem typu koń trojański. Wirus ten instaluje się na komputerze użytkownika i następnie automatycznie przesyła do spamera wiele cennych informacji, np. zawartość książki adresowej. Spam na bankowca (phishing) – spamer podszywa się pod bank i prosi o podanie hasła. Ten sposób może też służyć do przejęcia naszego konta w aukcjach internetowych itp. Spam na urząd bezpieczeństwa – żartowniś podszywa się pod policję, wojsko, urząd bezpieczeństwa itp.

Metody spamerów Spam na spadek – inaczej spam afrykański lub nigeryjski szwindel. Odbiorca dostaje

Metody spamerów Spam na spadek – inaczej spam afrykański lub nigeryjski szwindel. Odbiorca dostaje wiadomość, że otrzymał spadek, ale musi opłacić koszty notarialne i operacyjne. Spam na wygraną – wygrałeś milion dolarów. Następnie po wejściu na stronę instaluje się dialer lub trojan wyszukujący informacji o koncie bankowym.

Zasady postępowania ze spamem 1. Nigdy nie odpowiadaj na spam. 2. Nie klikaj w

Zasady postępowania ze spamem 1. Nigdy nie odpowiadaj na spam. 2. Nie klikaj w żadne linki, nie pobieraj plików w spamie. 3. WAŻNE! Nie klikaj w link "Proszę o wypisanie mnie z listy mailingowej„. 4. Dodaj adres wysyłający spam do listy zablokowanych. 5. Aktualizuj przeglądarkę i system antywirusowy. 6. Uważaj na lekkomyślne podawanie swojego adresu e-mail w internecie (wpisy, strony, komentarze, fora) - oszczędzi ci to dużo nerwów. 7. Ignoruj wszystkie wiadomości o rzekomej wygranej, prośbie pomocy - zwłaszcza gdy są pisane łamaną polszczyzną, a ich autorzy pochodzą z dalekich, egzotycznych krajów.

Dlaczego nie warto odpowiadać na spam? Dla spamerów jest to informacja, że odbiorca jest

Dlaczego nie warto odpowiadać na spam? Dla spamerów jest to informacja, że odbiorca jest skłonny podjąć działanie w odpowiedzi na maila, więc często intensyfikują wysyłkę spamu. Efektem są nie tylko kolejne niechciane maile zapychające skrzynkę odbiorczą ale i utrata prywatności (w przypadku przekazania danych osobowych).

Prezentację przygotował: Kamil Perkowski kl. VIG

Prezentację przygotował: Kamil Perkowski kl. VIG