slo projektu CZ 1 071 5 0034 0565

  • Slides: 11
Download presentation
Číslo projektu CZ. 1. 07/1. 5. 00/34. 0565 Číslo materiálu VY_32_INOVACE_443_Pohyb rovnoměrný Název školy

Číslo projektu CZ. 1. 07/1. 5. 00/34. 0565 Číslo materiálu VY_32_INOVACE_443_Pohyb rovnoměrný Název školy Masarykova střední škola zemědělská a Vyšší odborná škola, Opava, příspěvková organizace Autor Mgr. Jaroslav Latoň Průřezové téma Člověk a životní prostředí Tématický celek Fyzika Ročník 1. Datum tvorby 2. 9. 2013 Datum a místo ověření 9. 9. 2013, 1. L Druh učebního materiálu Prezentace

Anotace Materiál slouží pro práci v hodině i pro samostudium. Žáci si zopakují základní

Anotace Materiál slouží pro práci v hodině i pro samostudium. Žáci si zopakují základní pojmy a rozdělení pohybů. Klíčová slova Mechanika, pohyb, trajektorie, dráha. Metodický pokyn Žáci si zopakují základní pojmy a rozdělení pohybů. Připomenou si základní pojmy a veličiny. Pokud není uvedeno jinak, použitý materiál je z vlastních zdrojů autora.

Mechanika je část fyziky, která se zabývá mechanickým pohybem. Kinematika popisuje pohyb tělesa bez

Mechanika je část fyziky, která se zabývá mechanickým pohybem. Kinematika popisuje pohyb tělesa bez ohledu na příčiny tohoto pohybu (jak se těleso pohybuje? ). Dynamika se zabývá příčinami pohybu. Studuje souvislost mezi pohybem a silou, která způsobila pohyb (proč se těleso pohybuje).

Mechanický pohyb Vzájemný pohyb těles Klid nebo pohyb tělesa můžeme posuzovat jedině vzhledem k

Mechanický pohyb Vzájemný pohyb těles Klid nebo pohyb tělesa můžeme posuzovat jedině vzhledem k jinému tělesu (změna polohy). Totéž těleso může být v pohybu vzhledem k jednomu tělesu a současně v klidu vzhledem k jinému tělesu (vlastnost relativní, závisí na volbě vztažné soustavy). POHYB JE ZÁKLADNÍ VLASTNOSTÍ VŠECH TĚLES.

Trajektorie a dráha Čára, kterou při pohybu hmotný bod opisuje, se nazývá trajektorie pohybu

Trajektorie a dráha Čára, kterou při pohybu hmotný bod opisuje, se nazývá trajektorie pohybu hmotného bodu. Délku trajektorie, kterou hmotný bod opíše za určitou dobu, nazýváme dráha hmotného bodu.

Druhy pohybů Podle tvaru trajektorie rozlišujeme pohyb • přímočarý • křivočarý Podle trajektorie jednotlivých

Druhy pohybů Podle tvaru trajektorie rozlišujeme pohyb • přímočarý • křivočarý Podle trajektorie jednotlivých bodů tělesa pohyb • posuvný • otáčivý Podle změny rychlosti pohyb • rovnoměrný • nerovnoměrný

Druhy pohybů Pohyb přímočarý – trajektorií pohybu je část přímky. Pohyb křivočarý – trajektorií

Druhy pohybů Pohyb přímočarý – trajektorií pohybu je část přímky. Pohyb křivočarý – trajektorií pohybu není část přímky.

Druhy pohybů Pohyb posuvný – všechny body tělesa se pohybují po trajektoriích stejného tvaru

Druhy pohybů Pohyb posuvný – všechny body tělesa se pohybují po trajektoriích stejného tvaru a proběhnou stejné dráhy. Pohyb otáčivý – trajektorie všech bodů mají tvar kružnice, ale body různě vzdálené od osy proběhnou různé dráhy.

Druhy pohybů Pohyb rovnoměrný – těleso urazí za stejné doby vždy stejné dráhy. Pohyb

Druhy pohybů Pohyb rovnoměrný – těleso urazí za stejné doby vždy stejné dráhy. Pohyb nerovnoměrný – těleso urazí za stejné doby různé dráhy.

Dráha hmotného bodu při rovnoměrném pohybu Při rovnoměrném pohybu je dráha přímo úměrná době

Dráha hmotného bodu při rovnoměrném pohybu Při rovnoměrném pohybu je dráha přímo úměrná době pohybu. s = v . t [ m ]

Rychlost hmotného bodu Pro nerovnoměrný pohyb zavádíme průměrnou rychlost pohybu. Značíme ji vp. Průměrnou

Rychlost hmotného bodu Pro nerovnoměrný pohyb zavádíme průměrnou rychlost pohybu. Značíme ji vp. Průměrnou rychlost pohybu hmotného bodu vypočítáme, když celkovou dráhu dělíme celkovou dobou pohybu.