Slnen Sstava Lucia Lelkov 1 A 20052006 Planty

  • Slides: 18
Download presentation

Slnečná Sústava Lucia Leláková 1. A 2005/2006

Slnečná Sústava Lucia Leláková 1. A 2005/2006

Planéty Slnečná sústava sa skladá zo Slnka, 9 planét, komét, mesiacov, asteroidov, rôznych hmlovín.

Planéty Slnečná sústava sa skladá zo Slnka, 9 planét, komét, mesiacov, asteroidov, rôznych hmlovín. . . Neustále sa vyrábajú rôzne stroje, ktorými vysielajú kozmonautov do vesmíru. Takto sa tam dostali aj naši dvaja kozmonauti , ktorí sa chceli pokúsiť prebádať Saturn a Urán na lodi

Let Apollom 007

Let Apollom 007

Nečakaná úloha Cestou na Saturn sa zastavili na Marse, kde ich prepadli Marťankovia a

Nečakaná úloha Cestou na Saturn sa zastavili na Marse, kde ich prepadli Marťankovia a zajali ich, aby im mohli slúžiť vo fabrike na výrobu vitamínov pre deti na Zemi. No našim bádateľom to veľmi nevoňalo, lebo boli poverení inou úlohou. Marťankovia ich však tak ľahko nechceli pustiť. Najprv museli vyriešiť úlohu, ktorú im pripravili. Mali spracovať údaje týkajúce sa Marsu. A tak sa čím skôr pustili do práce, aby mohli čo najskôr odísť. Zistené údaje: Rovníkový priemer: 6 794 km Hmotnosť (Zem=1): 0, 1074 Dĺžka dňa: 2 4 h 37 m 23 s Dĺžka roka: 686, 98 d Stredná vzdialenosť od Slnka: 227, 92. 1 000 km Vďaka týmto údajom sa im podarilo dostať z Marsu a mohli pokračovať v ceste.

Pred cieľom Po úspešnom odchode z Marsu si mohli naši bádatelia vydýchnuť. No nie

Pred cieľom Po úspešnom odchode z Marsu si mohli naši bádatelia vydýchnuť. No nie však nadlho, lebo kúsok od Saturnu na nich zaútočila namosúrená hmlovina. Keď sa im podarilo zdolať aj túto nástrahu, naskytol sa im pohľad na vytúžený Saturn.

 Saturn Je v poradí šiesta planéta a taktiež je aj druhá najväčšia. Výnimočným

Saturn Je v poradí šiesta planéta a taktiež je aj druhá najväčšia. Výnimočným ho robí jeho prstenec. Planéta vyžaruje viac energie ako dostáva od Slnka, preto musí mať vlastný zdroj tepla. Doposiaľ má objavených 31 mesiacov, z ktorých najvýznamnejší je Titan (na obrázku).

Ďalšie údaje Rovníkový priemer- 120 800 km Po namáhavej práci pri počítaní mesiacov a

Ďalšie údaje Rovníkový priemer- 120 800 km Po namáhavej práci pri počítaní mesiacov a opisovaní jeho vonkajšej stavby sa pustili do merania, váženia a počítania. Po dobre vykonanej práci zapísali údaje do tejto tabuľky. Polárny priemer-107 100 Hustota- 690 kg/m 3 Hmotnosť-- 5, 69. 1026 kg Teplota horných vrstiev atmosféry-9 5 K • Po dopísaní im ho chcela okoloidúca Hallyho kométa ukradnúť, ale kozmonauti sa bránili, takže papier sa roztrhol a kométa utiekla aj s druhou časťou a naši bádatelia museli ísť za ňou. . .

Zelená galaxia • Dohoniť sa im ju podarilo až pri nejakej neznámej galaxii, ktorú

Zelená galaxia • Dohoniť sa im ju podarilo až pri nejakej neznámej galaxii, ktorú sa rozhodli pri ďalšom výlete preskúmať. Dlhým presviedčaním sa im ju podarilo presvedčiť a vrátila im zvyšnú časť papiera. Tak sa mohli vrátiť znova na Saturn a dokončiť rozrobenú robotu. Vzdialenosť od Slnka 9, 539 AU Priemerná obežná rýchlosť- 9, 65 km/s Grav. zrýchlenie - 9 m/s 2

 Urán Po úspešnom odchode zo Saturnu sa dostali na Urán, kde na nich

Urán Po úspešnom odchode zo Saturnu sa dostali na Urán, kde na nich čakala rovnaká úloha. Spísať čo najviac informácií o Uráne. Urán je treťou najväčšou planétou, ktorá sa javí na oblohe ako hviezda. Nemá vlastný zdroj tepla, rovnako Saturn má prstence, ktoré sú blízko k rovníku, takže ich nie je vidieť a tiež je planétou s najväčším počtom pomenovaných mesiacov (20), z ktorých najväčší je Titán.

Najvýznamnejšie mesiace Uránu Ariel Miranda Titán Oberon Umbriel

Najvýznamnejšie mesiace Uránu Ariel Miranda Titán Oberon Umbriel

Urán v číslach Rovníkový priemer: 51 118 km Hmotnosť (Zem=1): 14, 56 Dĺžka dňa:

Urán v číslach Rovníkový priemer: 51 118 km Hmotnosť (Zem=1): 14, 56 Dĺžka dňa: 17 h 14 m Dĺžka roka: 84, 01 r Stredná vzd. od Slnka: 19, 287 AU Hustota: 1270 kg. m 3 Grav. zrýchlenie: 8, 7 m. s 2 Rovníkový priemer: 51 118 km Údaje o Uráne radšej spísali na tvrdší papier, aby sa tak rýchlo neroztrhol ako ten o Saturne.

Návrat domov • Po úspešnom zvládnutí úlohy sa obaja kozmonauti vrátili domov. Vo voľnom

Návrat domov • Po úspešnom zvládnutí úlohy sa obaja kozmonauti vrátili domov. Vo voľnom čase urobili aj niekoľko pekných fotiek hmlovín, galaxií a zaujímavých útvarov, ktoré priniesli so sebou na Zem.

Použitá literatúra Astronomická encyklopédiaslnečná sústava Internetové stránky

Použitá literatúra Astronomická encyklopédiaslnečná sústava Internetové stránky