SLFRK AST SLFRK AST NEDR Slfrik asit H

  • Slides: 10
Download presentation
SÜLFÜRİK ASİT

SÜLFÜRİK ASİT

SÜLFÜRİK ASİT NEDİR? � Sülfürik asit; H 2 SO 4 formülü ile güçlü ve

SÜLFÜRİK ASİT NEDİR? � Sülfürik asit; H 2 SO 4 formülü ile güçlü ve son derece aşındırıcı bir asittir. Canlı dokulardan metallere ve taşlara kadar bir çok farklı malzemeyi aşındırabilir.

� Tarihte vitriol yağı olarak da bilinen sülfürik asit; hafif viskozite ve keskin kokuya

� Tarihte vitriol yağı olarak da bilinen sülfürik asit; hafif viskozite ve keskin kokuya sahip olup su ve diğer çözücülerde kolaylıkla çözünür.

� Bu bileşik lavabo açıcısından kurşun asit aküye kadar geniş bir kullanım alanına sahip.

� Bu bileşik lavabo açıcısından kurşun asit aküye kadar geniş bir kullanım alanına sahip. Halk arasında “akü asidi” diye bilinir. Elektriği iletir. Suda çözündüğünde çok yüksek ısı çıkar. Aynı zamanda gübre üretimi, petrol arıtımı, atık su işleme ve kimyasal sentez, boyar madde, patlayıcı madde gibi birçok endüstriyel uygulamada hayati öneme sahiptir.

SÜLFÜRİK ASİT

SÜLFÜRİK ASİT

SÜLFÜRİK ASİTİ SAKLAMA � Bu bileşik; son derece tahriş edici ve tehlikeli olabilir. Yutulması

SÜLFÜRİK ASİTİ SAKLAMA � Bu bileşik; son derece tahriş edici ve tehlikeli olabilir. Yutulması veya solunulması halinde solunum sisteminde ciddi yanıklara sebep olur. Buna ek olarak cilde veya göze temas halinde de ciddi yanıklara sebep olabilir. Temas halindeki bölge göz duşu veya seyreltik baz ile yıkanmalıdır. Su ile yıkandığı takdirde ısı açığa çıkacaktır ve asıl yanmayı bu olay gerçekleştirecektir.

� Son olarak; sülfürik asit, koyu camlı şurup şişeleri gibi reaktif olmayan bir kap

� Son olarak; sülfürik asit, koyu camlı şurup şişeleri gibi reaktif olmayan bir kap içinde saklanmalı, tahriş edici ve aşındırıcı olarak etiketlenmelidir.

KÜP ŞEKERIN ÜSTÜNE SÜLFÜRIK ASIT DÖKÜLÜRSE :

KÜP ŞEKERIN ÜSTÜNE SÜLFÜRIK ASIT DÖKÜLÜRSE :

SÜLFÜRIK ASIT VE ISLAK SÜNGER :

SÜLFÜRIK ASIT VE ISLAK SÜNGER :