Simplify each ratio below reduce 1 4 2
Simplify each ratio below. (reduce) 1) 4) 2) 5) 3) 6)
1) No make-up work accepted unless you have 3 or more excused absences. 2) If you were absent yesterday, you must stay today (during lunch or after school) to make up your math unit project. 3) You will have a quiz on unit rate tomorrow.
TAKE OUT A CALCULATOR!
The Giant One is used to reduce rates. A rate is in simplest form, or is reduced if the numerator and denominator have no common factors other than one.
To find the simplest form divide the numerator and denominator by the greatest common factor.
Change 10 feet to inches Change 3 hours to minutes Change 21 days to weeks
1) 4) 2) 5) 3) 6)
Rate: is a ratio that compares two quantities with different units of measure. To solve a rate you divide Example: 10 people read 50 pages Unit Rate: is a rate that is reduced to 1 unit ? $12. 00 = 6 oz 1 oz =
A comparison of a number to one in different units. Always written as a single number on a per unit basis. Always write the units. Divide to simplify.
1) 3) 2) 4) Notice all of the rates are written as fractions and are in simplest form!
Rates are simplified by writing them as a unit rate. A unit rate has a second term that is a single unit. Example: 500 people go to 10 school dances.
Find the Unit Rate. Amount per one 1) 84 students in 4 classrooms
Find the Unit Rate. 2) $30 for 6 lunches Amount per one
Find the Unit Rate. Amount per one 3) 10, 000 cars sold by 2000 dealers
Unit price is the same as unit rate, but you divide the $ by the number of items. For a dozen roses it costs $36. 00. What is the unit price? Example:
Jenna buys 8 oranges for $2. What is her unit price? Unit Price: Divide the $ by the amount
Michael buys 7 movie tickets for $42. 00 What is his unit price? Unit Price: Divide the $ by the amount
Which is the better deal? 20 oz. of orange juice for $1. 35 1 quart (32 oz. ) of orange juice for $2. 40
Which is the better deal? A 16 oz box of cereal costs $2. 89 and a 20 oz box costs $3. 49. Which is the better buy? 16 oz. of cereal for $2. 89 20 oz. of cereal for $3. 49
Ratio vs. A comparison of two whole numbers in the same units. Always written as two numbers. Never write the units. Reduce to simplify. Rate A comparison of a number to one in different units. Always written as a single number on a per unit basis. Always write the units. Divide to simplify.
Unit Rate is a comparison of a number to one in different units. It is written as a fraction. You divide to simplify and always include units in your answer. 1) 120 students in 4 classrooms 2) 29 grams per cubic centimeter Unit Rate is a rate that is reduced to 1 unit
Unit Price Unit price is the same as unit rate, but you divide the $ by the number of items. For a dozen roses it costs $36. 00. What is the unit price? Example:
- Slides: 23