SHB101 SOSYOLOJ KRESELLEME DO DR FLZ YILDIRIM Kreselleme

  • Slides: 8
Download presentation
SHB-101 SOSYOLOJİ KÜRESELLEŞME DOÇ. DR. FİLİZ YILDIRIM

SHB-101 SOSYOLOJİ KÜRESELLEŞME DOÇ. DR. FİLİZ YILDIRIM

 «Küreselleşme» Coğrafi olarak dağılmış insan nüfusunun, dünyayı tek bir topluluğa ya da küresel

«Küreselleşme» Coğrafi olarak dağılmış insan nüfusunun, dünyayı tek bir topluluğa ya da küresel bir topluma doğru evrimleştiren çeşitli süreçler aracılığıyla, daha yakın hale gelmesi ve birbirleriyle daha hızlı etkileşimlere girebilmesi durumu (Giddens ve Sutton, 2016).

Küreselleşmeye katkıda bulunan etkenler * Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişme: Her gün küresel medya;

Küreselleşmeye katkıda bulunan etkenler * Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişme: Her gün küresel medya; haberler, görüntüler ve bilgiyi insanların evlerine getirmekte, onları doğrudan ve sürekli olarak dış dünyaya ağlamaktadır (Giddens, 2012).

Küreselleşmeye katkıda bulunan etkenler *Ulusaşırı şirketler: Birden fazla ülkede mal üreten ya da hizmet

Küreselleşmeye katkıda bulunan etkenler *Ulusaşırı şirketler: Birden fazla ülkede mal üreten ya da hizmet pazarlayan şirketlerdir. *Elektronik ekonomi: Bankalar, şirketler, fon yöneticileri ve bireysel yatırımcılar, bir fareyi tıklayarak fonlarını uluslararası düzeyde hareket ettirebilirler (Giddens, 2012).

Küreselleşme Tartışması Kuşkucular: Küreselleşme düşüncesinin gereğinden fazla büyütüldüğünü belirten bu düşünürler bugünkü ekonomik karşılıklı

Küreselleşme Tartışması Kuşkucular: Küreselleşme düşüncesinin gereğinden fazla büyütüldüğünü belirten bu düşünürler bugünkü ekonomik karşılıklı bağımlılık düzeylerinin pek eşsiz olmadığını düşünürler. Onlara göre bugün ülkeler arasındaki temas, eskisine oranla daha fazla olsa da bugünkü dünya ekonomisi, gerçekten de küreselleşmiş bir ekonomi oluşturamaya yetecek kadar bütünleşmiş değildir (Giddens, 2012).

Küreselleşme Tartışması Aşırı Küreselleşmeciler: Kuşkucuların tam karşısında yer alırlar. Küreselleşmenin, sonuçlarının neredeyse her yerde

Küreselleşme Tartışması Aşırı Küreselleşmeciler: Kuşkucuların tam karşısında yer alırlar. Küreselleşmenin, sonuçlarının neredeyse her yerde hissedilen gerçek bir olgu olduğunu ileri sürerler. Dönüşümcüler: Daha ortalarda yer alan dönüşümcüler küreselleşmeyi, modern toplumları şu anda biçimlendiren geniş bir değişiklikler yelpazesinin gerisindeki merkezi güç diye görmektedirler. Onlara göre, pek çok eski kalıp varlığını bugün de sürdürmektedir, dolayısıyla, küresel düzen dönüşüm geçirmektedir (Giddens, 2012).

Küreselleşme ilerledikçe, varolan siyasal yapı ve modellerin, ulusal sınırları aşan zorluklarla dolu olan bir

Küreselleşme ilerledikçe, varolan siyasal yapı ve modellerin, ulusal sınırları aşan zorluklarla dolu olan bir dünyayı yönetmek için yeterince donanımlı olmaları önemlidir (Giddens, 2012).

Yararlanılan Kaynaklar Giddens, A. ve Sutton, P. W. (2016). Sosyolojide Temel Kavramlar (Çev. Ali

Yararlanılan Kaynaklar Giddens, A. ve Sutton, P. W. (2016). Sosyolojide Temel Kavramlar (Çev. Ali Esgin). Ankara: Phoenix Yayınevi. Giddens, A. (2012). Küreselleşme ve Değişen Dünya (Çeviren Hüseyin Özel). İçinde Cemal Güzel (Yayına Hazırlayan), Sosyoloji (s. 64 -105). Ankara: Kırmızı Yayınları.