SETTING UP AND SOLVING PROPORTIONS SET UP THE

  • Slides: 20
Download presentation
SETTING UP AND SOLVING PROPORTIONS!

SETTING UP AND SOLVING PROPORTIONS!

SET UP THE PROPORTION AND SOLVE! � If 12 bananas weigh 3 lbs, how

SET UP THE PROPORTION AND SOLVE! � If 12 bananas weigh 3 lbs, how many bananas would weigh 15 lbs?

FIRST SET IT UP THEN USE CROSS PRODUCTS TO SOLVE � � Multiply 15

FIRST SET IT UP THEN USE CROSS PRODUCTS TO SOLVE � � Multiply 15 times 12 and then divide by 3. If there is a shortcut go ahead and use it!

CROSS PRODUCTS SHORT CUT � 12 � Since x 15= 180 � 180÷ 3

CROSS PRODUCTS SHORT CUT � 12 � Since x 15= 180 � 180÷ 3 = 60 � 60 bananas 3 goes into 15 five times, just multiply both the top and bottom number by 5. � 12 x 5 = 60 � 60 bananas

SOLVING WITH ALGEBRA ANOTHER WAY � 12 � � x 15 = 3 x

SOLVING WITH ALGEBRA ANOTHER WAY � 12 � � x 15 = 3 x 180 = 3 x 3 3 60 = x x 15 = 3 x � 180 ÷ 3 = 3 x ÷ 3 � 60 = x

SET UP THE PROPORTION AND SOLVE! � If 12 bananas weigh 3 lbs, how

SET UP THE PROPORTION AND SOLVE! � If 12 bananas weigh 3 lbs, how much would 156 bananas weigh?

MULTIPLE WAYS TO SET UP PROPORTION IF 12 BANANAS WEIGH 3 LBS, HOW MUCH

MULTIPLE WAYS TO SET UP PROPORTION IF 12 BANANAS WEIGH 3 LBS, HOW MUCH WOULD 156 BANANAS WEIGH?

MULTIPLE WAYS TO SET UP PROPORTION YOU MULTIPLY THE SAME NUMBERS ANY WAY YOU

MULTIPLE WAYS TO SET UP PROPORTION YOU MULTIPLY THE SAME NUMBERS ANY WAY YOU SET IT UP!

SOLVING WITH ALGEBRA � � � � 156 x 3 = 12 x 468

SOLVING WITH ALGEBRA � � � � 156 x 3 = 12 x 468 = 12 x 12 12 39 = x 156 bananas would weigh 39 lbs. � � 156 x 3 = 12 x 468 ÷ 12= 12 x ÷ 12 39 = x

NEW TYPE OF PROBLEM. � If I can get 2 lbs of chocolate stars

NEW TYPE OF PROBLEM. � If I can get 2 lbs of chocolate stars for $6, how much would it cost for 3 lbs?

� It is pretty easy to solve using cross products, but there is also

� It is pretty easy to solve using cross products, but there is also a relationship between the numerator and denominator. Use this shortcut when you can! � � 2 x 3 equals 6, so 3 x 3= 9 The answer is $9

DIFFERENT TYPE OF PROBLEM. � If I can get 4 lbs of chocolate stars

DIFFERENT TYPE OF PROBLEM. � If I can get 4 lbs of chocolate stars for $6, how much would it cost for 3 lbs? � The answers are not always going to be whole numbers! � 18 ÷ 4 = $4. 50

� If a group can wash 10 cars in 12 minutes at a fundraiser,

� If a group can wash 10 cars in 12 minutes at a fundraiser, how many cars can be washed in 18 minutes?

CAN YOU FIGURE IT OUT AN EASIER WAY? � If a group can wash

CAN YOU FIGURE IT OUT AN EASIER WAY? � If a group can wash 10 cars in 12 minutes at a fundraiser, how many cars can be washed in 18 minutes? � If you simplify the ratio, then there is an easy shortcut!

USING SIMPLIFYING SHORTCUT 6 x 3 = 18 so � 5 x 3 =

USING SIMPLIFYING SHORTCUT 6 x 3 = 18 so � 5 x 3 = 15 � 15 cars can be washed in 18 minutes �

A LITTLE TOUGHER NOW! � If I can grade 25 warmups in 2 hours,

A LITTLE TOUGHER NOW! � If I can grade 25 warmups in 2 hours, how many warmups can I grade in 5 hours? � (Round to the nearest paper)

THE ANSWER IS? ? ? � 62. 5 which rounds to 63!

THE ANSWER IS? ? ? � 62. 5 which rounds to 63!

YOU CAN DO IT!!!!! � My Roundup weed killer says to mix 4 fl

YOU CAN DO IT!!!!! � My Roundup weed killer says to mix 4 fl oz of concentrate for each 128 fl oz of water. If I have a spray bottle that holds 40 fluid oz of water, how much Roundup concentrate should I add?

AND THE ANSWER IS ? ? ? 4 x 40 = 128 x �

AND THE ANSWER IS ? ? ? 4 x 40 = 128 x � 160 = 128 x � 160 ÷ 128 = 128 x ÷ 128 � 1. 25 = x � The answer is 1. 25 or 1¼ fl. oz. concentrate �

WHAT QUESTIONS DO YOU STILL HAVE?

WHAT QUESTIONS DO YOU STILL HAVE?