Sergej Prokofiev Celm menom Sergejevi Prokofiev rus 23

  • Slides: 6
Download presentation
Sergej Prokofiev Celým menom Sergejevič Prokofiev, rus. (* 23. apríl 1891 – † 5.

Sergej Prokofiev Celým menom Sergejevič Prokofiev, rus. (* 23. apríl 1891 – † 5. marec 1953, Moskva) bol jedným z najväčších skladateľov 20. storočia. Skladal v širokej škále žánrov vrátane opery, baletu, filmovej hudby, kantát, orchestrálnych a komorných prác. Zároveň bol brilantným klaviristom a dirigentom.

Jeho život História Prokofieva-skladateľa sa začína už jeho piateho roku života. Hodiny hry na

Jeho život História Prokofieva-skladateľa sa začína už jeho piateho roku života. Hodiny hry na klavír dávala spočiatku matka, veľmi muzikálna, do pianistka. Prvé skladateľské pokusy - valčík pochody a dve opery, upútavajú pozornosť Tanejeva; na jeho radu sa Prokofiev púšťa d pravidelného štúdia hudby (harmónia a kompozícia) u R. Gliera. Po dvoch rokoch odchádza na petrohradské konzervatórium. . R 1914 končí Prokofiev konzervatórium ako skv pianista a skladateľ. Roku 1918 opúšťa vlas odchádza najprv do Ameriky, neskôr do Francúzska. Rýchlo získava slávu vynikajúce klaviristu - virtuóza a mimoriadne originálne skladateľa.

Skladateľstvo a jeho hudba Dovtedajšia skladateľova tvorba znamenala v histórii hudby úplne nóvum. Prokofiev,

Skladateľstvo a jeho hudba Dovtedajšia skladateľova tvorba znamenala v histórii hudby úplne nóvum. Prokofiev, nepriateľ ľahko zrozumiteľnej a romantickej expresie, programovosti a pátosu, ohromuje súčasníkov nezvyčajne originálnym, svojráznym štýlom. Jeho hudba je motorická, rytmicky bohatá, vtipná v neočakávaných zvratoch melódie a v prekvapujúcich harmonických spojeniach.

Charakteristika tvorby Technicko-formová rovina Prokofievovej hudby je v podstate neoklasicistická, avšak nad všetkým dominuje

Charakteristika tvorby Technicko-formová rovina Prokofievovej hudby je v podstate neoklasicistická, avšak nad všetkým dominuje špecifický "duch vzdoru", kto je zdrojom neočakávaných zmien v naoko konvenčnej melodickej línii

Dielo Sergeja Prokofieva je úctyhodné, okrem iného zahŕňa 7 symfónií, 11 koncertov, 8 opier,

Dielo Sergeja Prokofieva je úctyhodné, okrem iného zahŕňa 7 symfónií, 11 koncertov, 8 opier, 7 baletov a filmovú hudbu. V symfonickej tvorbe sa Prokofiev výraznejšie nepresadil, jeho baletne poňaté symfónie ostali v tieni Šostakoviča, pravdaže s výnimkou Symfónie č. 1 ktorá sa hneď po napísaní stala v Európe pódiovým hitom. Najviac však skladateľa preslávil balet Rómeo a Júlia, ktorý spolu s Čajkovského dielami tvorí základ repertoárusnáď každej baletnej scény na svete.

KONIEC Ďakujem za pozornosť. . . Kristína Mazárová 8. a

KONIEC Ďakujem za pozornosť. . . Kristína Mazárová 8. a