SEMNERMZE HO GELDNZ Ergenlik ERGENLK DNEM ERGENLK DNEMNE

  • Slides: 42
Download presentation
SEMİNERİMİZE HOŞ GELDİNİZ

SEMİNERİMİZE HOŞ GELDİNİZ

Ergenlik ? ERGENLİK DÖNEMİ

Ergenlik ? ERGENLİK DÖNEMİ

ERGENLİK DÖNEMİNE DÜNYADAKİ TÜM İNSANLARIN GEÇİRDİĞİ BİR DÖNEMDİR. KESİNLİKLE İYİ BİR ŞEKİLDE BİLİNMESİ VE

ERGENLİK DÖNEMİNE DÜNYADAKİ TÜM İNSANLARIN GEÇİRDİĞİ BİR DÖNEMDİR. KESİNLİKLE İYİ BİR ŞEKİLDE BİLİNMESİ VE KONU İLE İLGİLİ BİR ŞEY ÖĞRENMEK İSTENDİĞİNDE UTANILMAMASI GEREKMEKTEDİR. BU SEMİNERİMİZDE ERGENLİK DÖNEMİ HAKKINDA KONUŞACAĞIZ. LÜTFEN DİKKATLE DİNLEYİN

BİR GENCİN ERGENLİK DÖNEMİNİ DEĞERLENDİRMESİ Bedensel değişikliklerin farkındaydım bu yüzden çok utanıyordum. Pek çok

BİR GENCİN ERGENLİK DÖNEMİNİ DEĞERLENDİRMESİ Bedensel değişikliklerin farkındaydım bu yüzden çok utanıyordum. Pek çok sorunla karşılaştım bu sorunların hala bazılarını çözmüş değilim. Ortaokul sıralarında bazen arkadaşlarımın beni sevmediklerini, benimle ilgilenmedikleri duygusuna kapılırdım. Bu yüzden olur olmaz tartışmalara girer onlarla küserdim. Tek istediğim onların ilgisini çekmekti. Bu dönemde kendimi birtakım duygular içinde hissediyordum hırçınlık, alınganlık, sinirlenince bağırma gibi. Yalnızlıktan hoşlanıyordum, sıkılgan biriydim. Günlük hayatta ufak olayları dahi düşünüyordum. Sıkılgan oluşum beni üzüyordu neden böyleyim diye kendime kızıyordum. Yine bu dönemde başkalarının benimle ilgili düşüncelerine çok önem verirdim. Etek giyemezdim ‘herkes bana ne kadar kadınsı ‘diyecek diye çok korkardım. Yüksek topuklu ayakkabı giydiğimde herkesin bana baktığını düşünüyordum. Kendimi beceriksiz hisseder, başkalarını kırdığım zaman ‘tamam ben salağım’ derdim.

ERGENLİK � � � Ergenlik (puberte), insanlarda meydana gelen "yetişkinliğe ilk adım" evresidir. Ergenlik,

ERGENLİK � � � Ergenlik (puberte), insanlarda meydana gelen "yetişkinliğe ilk adım" evresidir. Ergenlik, çocukluk çağı ile yetişkinlik çağı arasındaki geçiş dönemidir. Ergenlik, bireyde çocuksu tutum ve davranışlarının yerini yetişkinlik tutum ve davranışlarının aldığı, cinsiyet yetilerinin kazanıldığı, bireyin erişkin rolüne psikolojik ve somatik olarak hazırlandığı dönemdir.

ERGENLİK � Ergenlik dönemi en hızlı büyüme evrelerinden biridir. � Biyolojik değişme ile başlar.

ERGENLİK � Ergenlik dönemi en hızlı büyüme evrelerinden biridir. � Biyolojik değişme ile başlar. Bedensel zihinsel ve ruhsal gelişme ile son bulur. � Değişimler vücudun hızlı büyüyerek gelişmesi, hormonların çalışması ve cinsel dürtülerin artması şeklindedir.

ERGENLİK �Ergenlik her bireyde farklılık gösterse de genellikle kızlarda 10 -14, erkeklerde 11 -15

ERGENLİK �Ergenlik her bireyde farklılık gösterse de genellikle kızlarda 10 -14, erkeklerde 11 -15 yaşları arasında başlar.

ERİNLİK DÖNEMİ ve ÖZELLİKLERİ � Erinlik evresi cinsel organların olgunlaştıkları sırada oldukça kısa süren

ERİNLİK DÖNEMİ ve ÖZELLİKLERİ � Erinlik evresi cinsel organların olgunlaştıkları sırada oldukça kısa süren fizyolojik değişiklikler evresidir. Bu evre ergenlik döneminin bir bölümünü oluşturur ve bu dönemden önce görülür. � Erinlik çocukluğun sonlarına doğru başlar ve ergenlik yıllarında devam eder. � Erinlik bir yandan çocukluk, diğer yandan ergenlikle çakışan bir dönemdir.

Erinlik hızlı bir değişme dönemidir. Erinlik, gerek fiziksel gerekse psikolojik değişikliklerin çok hızlı olduğu

Erinlik hızlı bir değişme dönemidir. Erinlik, gerek fiziksel gerekse psikolojik değişikliklerin çok hızlı olduğu bir dönemdir. Bu hızlı değişme karmaşa, yetersizlik ve güvensizlik duygularına ve bir çok çocukta istenmeyen davranışlara yol açar.

Erinlik kısa bir dönemdir. 2 yıldan 4 yıla kadar uzayabilir. Erkeklerde 4, kızlarda 3

Erinlik kısa bir dönemdir. 2 yıldan 4 yıla kadar uzayabilir. Erkeklerde 4, kızlarda 3 yıl kadar sürmektedir.

Ergenlik Döneminde Gelişim • Fiziksel Gelişim • Bilişsel Gelişim • Duygusal Gelişim • Sosyal

Ergenlik Döneminde Gelişim • Fiziksel Gelişim • Bilişsel Gelişim • Duygusal Gelişim • Sosyal Gelişim

Fiziksel Gelişim Erkeklerde Görülen Fiziksel Değişiklikler � Bedenin İrileşmesi - Boy uzaması � Kıllanmalar

Fiziksel Gelişim Erkeklerde Görülen Fiziksel Değişiklikler � Bedenin İrileşmesi - Boy uzaması � Kıllanmalar � Sesin � Saçlı Kalınlaşması Bölge Ve Deride Yağlanma � Üreme organlarının büyümesi � Omuzlar ve göğüs genişlemesi � Sivilceler

Fiziksel Gelişim Kızlarda Görülen Fiziksel Değişiklikler � Bedenin İrileşmesi - Boy Uzaması � Vücutta

Fiziksel Gelişim Kızlarda Görülen Fiziksel Değişiklikler � Bedenin İrileşmesi - Boy Uzaması � Vücutta Kıllanmalar � Saçlı Bölge Ve Deride Yağlanma � Terleme � Özel Günler � Özel Bölgelerde Büyüme ve Gelişme � Sivilceler

Duygusal Gelişim �Zıt Duygular Yaşar.

Duygusal Gelişim �Zıt Duygular Yaşar.

Duygusal Gelişim Bir Yandan Yetişkin Olup Sorumluluk Almak, Diğer Taraftan Çocuk Kalıp Çocukluğun Güvenli

Duygusal Gelişim Bir Yandan Yetişkin Olup Sorumluluk Almak, Diğer Taraftan Çocuk Kalıp Çocukluğun Güvenli Ortamı İçinde Olmak İster.

Duygusal Gelişim Bağımsız Yaşamak İster Karşı Cinse İlgi Duyar, Yoğun Duygular Yaşar. Erişkinlerin Kendini

Duygusal Gelişim Bağımsız Yaşamak İster Karşı Cinse İlgi Duyar, Yoğun Duygular Yaşar. Erişkinlerin Kendini Dinlemediğini Düşünür Ve Öfkelenir.

Duygusal Gelişim �Yaşanan Bu Çelişkiler Bağımsız Kişilik Geliştirilmesine Yardımcı Olan, Normal Gelişmelerdir.

Duygusal Gelişim �Yaşanan Bu Çelişkiler Bağımsız Kişilik Geliştirilmesine Yardımcı Olan, Normal Gelişmelerdir.

Zihinsel Gelişim Zihinsel Yeteneklerde Hızlı Gelişmeler Olur. Soyut Düşünme Yeteneği Kazanılır. Değer Yargıları Ve

Zihinsel Gelişim Zihinsel Yeteneklerde Hızlı Gelişmeler Olur. Soyut Düşünme Yeteneği Kazanılır. Değer Yargıları Ve Toplumsal Olaylar Tartışılmaya Başlanır. Toplumsal Değerler, İnançlar Tartışılır.

Zihinsel Gelişim Daha Önce Oyuna Dayalı Olan Arkadaş İlişkileri Yerini, Ortak Sorunların Ve Diğer

Zihinsel Gelişim Daha Önce Oyuna Dayalı Olan Arkadaş İlişkileri Yerini, Ortak Sorunların Ve Diğer Konuların Tartışıldığı Sohbet Şeklini Alır.

Sosyal Gelişim Aile İlişkileri � Ailelere olan bağımlılık azalır, � Hiçbir şeyi beğenmezler, �

Sosyal Gelişim Aile İlişkileri � Ailelere olan bağımlılık azalır, � Hiçbir şeyi beğenmezler, � Sürekli şikâyet ederler, � Eve istediği zaman girip çıkmak isterler. � En ufak eleştiriye büyük tepkiler verirler, � Yöneltilen eleştirileri kabul etmezler, Sürekli eleştirmeyi severler.

Sosyal Gelişim Sosyal İlişkiler � Boş vermişlik içindedirler, � Fikir bazında çatışma yaşarlar, �

Sosyal Gelişim Sosyal İlişkiler � Boş vermişlik içindedirler, � Fikir bazında çatışma yaşarlar, � Anne-babasının beğenileriyle alay ederler, � Anne-babasının düşüncelerini eskimiş bulurlar, � Erişkinlerden � İsyankar öğrenecek bir şey kalmamıştır, tutum ön plandadır.

Sosyal Gelişim Arkadaş İlişkileri � Ergen için, arkadaşlar çok önemlidir. � Aralarında arkadaş grupları

Sosyal Gelişim Arkadaş İlişkileri � Ergen için, arkadaşlar çok önemlidir. � Aralarında arkadaş grupları oluştururlar, Grupların kendi aralarında yazısız kuralları vardır. � Kurallarına � Her uyan kişileri gruplarına alırlar. ergen bir arkadaş grubunda olmak ister. � Arkadaşlarının önemlidir. kendisi için ne düşündüğü çok

Sosyal Gelişim �Erkeklerin kurdukları gruplar daha kalabalıktır, ilişkiler yüzeyseldir. �Kızlardan oluşan gruplar daha küçüktür,

Sosyal Gelişim �Erkeklerin kurdukları gruplar daha kalabalıktır, ilişkiler yüzeyseldir. �Kızlardan oluşan gruplar daha küçüktür, ilişkiler ise daha sıkıdır. �Aile içinde geçimsizlik ve dengesizlik olan ergenlerde, bir baskı hakim ise, masum arkadaş grupları yerini çeteye bırakır.

ERGENLİKTE İLETİŞİM Doğru İletişim İçin; �Kendimizi başkalarının yerine koyabilmek, �Sebep-sonuç bağlantıları kurarak olayları anlamlandırmak,

ERGENLİKTE İLETİŞİM Doğru İletişim İçin; �Kendimizi başkalarının yerine koyabilmek, �Sebep-sonuç bağlantıları kurarak olayları anlamlandırmak,

Doğru İletişim İçin; � Açık açık sormak, alınmamak, samimiyet ve dürüstlük göstermek, � Ben

Doğru İletişim İçin; � Açık açık sormak, alınmamak, samimiyet ve dürüstlük göstermek, � Ben diliyle konuşmak, karşıdakini yargılamamak.

Doğru İletişim İçin; � Öfkeliyken, üzgünken iletişimi dondurmak, � Gurur meselesi yapmadan, küsmeden, mizahı

Doğru İletişim İçin; � Öfkeliyken, üzgünken iletişimi dondurmak, � Gurur meselesi yapmadan, küsmeden, mizahı kullanmak, � Alttaki niyeti test etmek, sadakati, sevgiyi iletmek gerekir.

AİLE ve AKRANLARLA HATALI İLETİŞİM �İyi dinlememe �Öneri getirme, bir bilenmiş gibi davranma �Yargılama

AİLE ve AKRANLARLA HATALI İLETİŞİM �İyi dinlememe �Öneri getirme, bir bilenmiş gibi davranma �Yargılama �Alay etme, ad takma �Konu değiştirme iletişimde görülen hatalı davranışlardır.

ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ � Büyüme ve değişim evresidir. � Yeni arayışlar içinde olduğu

ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ � Büyüme ve değişim evresidir. � Yeni arayışlar içinde olduğu bir çağdır. � Kendini aramaktadır. � Kendi kişiliğine çeki düzen vermeye çalışır. � Cinsel uyanışla birlikte yeni ruhsal özellikler ve davranışlar kendini gösterir. � Zor beğenen ve çabuk tepki gösteren bir genç olur. � Duyguları hızlı bir iniş çıkış gösterir. � Çabuk sevinir çabuk üzülür, � Çabuk sinirlenir, � Olur olmaz şeyleri sorun yapar.

ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ � Derslere ilgisi azalmış, çalışma düzeni bozulmuştur. � Kendisine tanınan

ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ � Derslere ilgisi azalmış, çalışma düzeni bozulmuştur. � Kendisine tanınan hakları yetersiz bulur. � Ana babanın uyarılarına birden tepki gösterir, ters yanıtlar verir. � Ana-babasını eleştirir. � Öğütlerle davranışlar arasındaki tutarsızlığı yüze vurur. � Ana-babasının hoşuna gitmeyecek davranışlarda bulunur. � Ana- babasına karşı çıkmış olmak için karşı çıkar. � Saçmada olsa bazı fikirleri savunmaktan zevk alır.

ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ � Kendisini arkadaşlarıyla karşılaştırır, gruplaşmalar olur. � Ana, babasından değişik

ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ � Kendisini arkadaşlarıyla karşılaştırır, gruplaşmalar olur. � Ana, babasından değişik olma çabası onu boşluğa itmiştir. Bu boşluğu arkadaşlarıyla doldurmak ister. � Kendine sırdaş seçer. � Grup dışına itilmemek için kendisine aykırı davranışlarda bulunur. � Hayran olduğu kişilere fanatiklik derecesinde bağlanır.

ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ � � � Arkadaşlarıyla gizli konuşmaları ve fısıldaşmaları olur Toplumsal

ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ � � � Arkadaşlarıyla gizli konuşmaları ve fısıldaşmaları olur Toplumsal olaylara ve politikaya ilgi artar. Kulaktan dolma ya da ödünç alınmış düşünceler savunulur. Büyüklerle tartışmaya girişir. Özet düşüncelere sahip olurlar.

HEM AİLENİZ HEM BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİSİNİZ…

HEM AİLENİZ HEM BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİSİNİZ…

DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER