Scoring Tutorial See www youthscrabble org Tutorials section
Scoring Tutorial See www. youthscrabble. org (Tutorials section) for worksheets and teacher guide including answers.
Scoring Tutorial – move 1
Scoring Tutorial – move 1 • Move 1 – QUAKE = 56 Q on double letter; Word on double word [(2 x 10)+1+1+5+1] x 2 = 28 x 2 = 56
Scoring Tutorial – move 2
Scoring Tutorial – move 2 • Move 2 - QUITE = 28 • Total score = 28 + 56 = 84 Word doubled. [10+1+1] x 2 = 14 x 2 = 28 (Q - letter not doubled as it was already on the board)
Scoring Tutorial – move 3
Scoring Tutorial – move 3 • Move 3 – YEAR = 27 • Total score = 27+ 84 = 111 Y and A are on double letter. Move made 3 words YEAR = (2 x 4)+1+(2 x 1)+1 = 12 KY = 5+(2 x 4) = 13 EE = 1+1 = 2 Total = 12 + 13 + 2 = 27
Scoring Tutorial – move 4
Scoring Tutorial – move 4 • Move 4 – WULL = 30 • Total score = 30 + 111 = 141 W is on triple letter, 4 words made. WULL = (3 x 4)+1+1+1 = 15 KYU = 5+4+1 = 10 EEL = 1+1+1 = 3 AL = 1+1 = 2 Total = 15 + 10 + 3 + 2 = 30
Scoring Tutorial – move 5
Scoring Tutorial – move 5 • Move 5 – LA = 5 • Total score = 5 + 141 = 146 Two words made, no premium squares used LA = 1+1 = 2 ALL = 1+1+1 = 3 Total = 2 + 3 = 5
Scoring Tutorial – move 6
Scoring Tutorial – move 6 • Move 6 – CLIENTS = 100 • Total score = 100 + 146 = 246 3 words made, CLIENTS on 2 double word squares, LAS on double word, and all 7 tiles used (Bonus word) CLIENTS = {[3+1+1+1]x 2}x 2 = 9 x 4 = 36 YEARN = 4+1+1 = 8 LAS = [1+1+1]x 2 = 6 All 7 tiles used = Bonus = 50 Total = 36 + 8 + 6 + 50 = 100
Scoring Tutorial – move 7
Scoring Tutorial – move 7 • Move 7 – EVICT = 42 • Total score = 42 + 246 = 288 V is on double letter, word is on triple word. EVICT = [1+(2 x 4)+1+3+1]x 3 = 42
Scoring Tutorial – move 8
Scoring Tutorial – move 8 • Move 8 - HORRIBLE = 71 • Total score = 71 + 288 = 359 O & B on triple letter, all tiles used HORRIBLE = 4+3+1+1+1+(3 x 3)+1+1 = 21 Bonus word = 50 Total = 21 + 50 = 71
Scoring Tutorial – move 9
Scoring Tutorial – move 9 • Move 9 – WRITHE = 20 • Total score = 20 + 359 = 379 H is on triple letter WRITHE = 4+1+1+1+(3 x 4)+1 = 20 Note: W was already on the board, so only single value
Scoring Tutorial – move 10
Scoring Tutorial – move 10 • Move 10 – WOOZIEST = 320 • Total score = 320 + 379 = 699 Z is on double letter, word spans 2 triple words and all tiles were used. WOOZIEST= {[4+1+1+(2 x 10)+1+1]x 3}x 3= 30 x 9 = 270 Bonus word = 50 Total = 270 + 50 = 320
Scoring Tutorial – move 11
Scoring Tutorial – move 11 • Move 11 – DAGGER = 33 • Total score = 33 +699 = 732 G is on double letter, word is on triple word DAGGER = [2+1+2+(2 x 2)+1+1]x 3 = 11 x 3 = 33
Scoring Tutorial – move 12
Scoring Tutorial – move 12 • Move 12 – ADO = 21 • Total score = 21 + 732 = 753 4 words made, ADO and DO are on double word ADO = [1+2+1]x 2 = 8 AW = 1+ 4 = 5 DO = [2+1]x 2 = 6 OO = 1+1 = 2 Total = 8 + 5 + 6 + 2 = 21
Scoring Tutorial – move 13
Scoring Tutorial – move 13 • Move 13 – MARD = 48 • Total score = 48 + 753 = 801 5 words made, MARD and ROO on double word MARD = [3+1+1+2]x 2 = 14 MAW = 3+1+4 = 8 ADO = 1+2+1 = 4 ROO = [1+1+1]x 2 = 6 QUITED = 10+1+1+2 = 16 Total = 14 + 8 + 4 + 6 + 16 = 48
Scoring Tutorial – move 14
Scoring Tutorial – move 14 • Move 14 – RAPPINGS = 76 • Total score = 76 + 801 = 877 Word is on double word, and all tiles used. RAPPINGS = [1+1+3+3+1+1+2+1]x 2 = 26 Bonus word = 50 Total = 26 + 50 = 76
Scoring Tutorial – move 15
Scoring Tutorial – move 15 • Move 15 – MIFFING = 46 • Total score = 46 + 877 = 923 M and F on double letter, word on double word. MIFFING = [(2 x 3)+1+(2 x 4)+4+1+1+2]x 2 = 23 x 2 = 46 Note: although it is a 7 letter word, it used one letter on the board, so one tile left on the rack, so not a bonus word.
Scoring Tutorial – move 16
Scoring Tutorial – move 16 • Move 16 – DAYTIm. E = 98 • Total score = 98 + 923 = 1021 2 words made, M is a blank, T is on double letter, main word is on triple word, all tiles used. DAYTIm. E = [2+1+4+(2 x 1)+1+0+1]x 3 = 11 x 3 = 33 TRAPPINGS = (2 x 1)+1+1+3+3+1+1+2+1 = 15 Bonus word = 50 Total = 33 + 15 + 50 = 98
Scoring Tutorial – move 17
Scoring Tutorial – move 17 • Move 17 – OXER = 48 • Total score = 48 + 1062 = 1089 Makes 4 words, OXER and AX on double word OXER = [1+8+1+1]x 2 = 22 DO = 2+1 = 3 AX = [1+8]x 2 = 18 YE = 4+1 = 5 Total = 22 + 3 + 18 + 5 = 48
Scoring Tutorial – move 18
Scoring Tutorial – move 18 • Move 18 – OU = 24 • Total score = 24 + 1069 = 1093 3 words made, OU & PUH on double word OU = [1+1]x 2 = 4 PO = 3+1 = 4 PUH = [3+1+4]x 2 = 16 Total = 4 + 16 = 24
Scoring Tutorial – move 19
Scoring Tutorial – move 19 • Move 19 – DOVEN = 10 • Total score = 10 + 1093 = 1103 E is on double letter DOVEN = 2+1+4+(2 x 1)+1 = 10
Scoring Tutorial – move 20
Scoring Tutorial – move 20 • Move 20 – VENA = 36 • Total score = 36 + 1103 = 1139 3 words made, VENA & YEN on double word VENA = [4+1+1+1]x 2 = 14 AXE = 1+8+1 = 10 YEN = [4+1+1]x 2 = 12 Total = 14 + 10 + 12 = 36
Scoring Tutorial – move 21
Scoring Tutorial – move 21 • Move 21 – GOO = 8 • Total score = 8 + 1139 = 1147 2 words, O on double letter GOO = 2+(2 x 1)+1 = 5 OS = (2 x 1)+1 = 3 Total = 5 + 3 = 8
Scoring Tutorial – move 22
Scoring Tutorial – move 22 • Move 22 – BANJo = 57 • Total score = 57 + 1147 = 1204 3 words made, O is a blank, J is on triple letter BANJo = 3+1+1+(3 x 8)+0 = 29 NOS = 1+1+1 = 3 JO = (3 x 8)+1 = 25 Total = 29 + 3 + 25 = 57
Scoring Tutorial – move 23
Scoring Tutorial – move 23 • Move 23 – SEAQUAKE – 96 • Total score = 96 + 1204 = 1300 2 words made, both on triple word. SEAQUAKE = [1+1+1+10+1+1+5+1]x 3 = 21 x 3 = 63 DAYTIm. ES = [2+1+4+1+1+0+1+1]x 3 = 11 x 3 = 33 Total = 63 + 33 = 96 Note: Even though all tiles used, as there were less than 7 tiles on the rack, it is not a bonus.
For more Scrabble tutorials, visit www. youthscrabble. org
- Slides: 48