scenariusz zaj informacje o autorze krzywka fiszki autokorektywne

  • Slides: 28
Download presentation

scenariusz zajęć informacje o autorze krzyżówka fiszki autokorektywne wg. Celestyna Freineta fragmenty utworu –

scenariusz zajęć informacje o autorze krzyżówka fiszki autokorektywne wg. Celestyna Freineta fragmenty utworu – główne postacie ciekawostki związane z książką oraz jej bohaterami

BOGACTWO WYOBRAŹNI I WDZIĘKU KUBUSIA PUCHATKA Lekcja z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej jest przeznaczona dla

BOGACTWO WYOBRAŹNI I WDZIĘKU KUBUSIA PUCHATKA Lekcja z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej jest przeznaczona dla uczniów klasy drugiej, którzy przeczytali lekturę A. A. Milne pt. „Kubuś Puchatek” i rozpoczynają jej omawianie w zespole klasowym. Cele zajęć: Ø Rozpowszechnianie czytelnictwa wśród uczniów. Ø Kształtowanie wrażliwości estetycznej przez kontakt z twórczością dla dzieci. Ø Rozbudzenie zainteresowań twórczością A. A. Milne. Ø Mobilizacja do zdobywania i utrwalania wiedzy.

Ø Wdrażanie do samokontroli za pomocą pracy z fiszkami autokorektywnymi wg. C. Freineta. Ø

Ø Wdrażanie do samokontroli za pomocą pracy z fiszkami autokorektywnymi wg. C. Freineta. Ø Kształcenie poprawnej pisowni wyrazów z trudnościami ortograficznymi. Przebieg zajęć: § Przekazanie informacji dotyczących autora książki. § Rozwiązanie przez uczniów krzyżówki, jako krótkie sprawdzenie zapamiętanej treści utworu. § Uzupełnianie brakującymi wyrazami mruczanek Kubusia Puchatka – - praca z fiszkami autokorektywnymi wg. Celestyna Freineta. Ćwiczenie kształcące poprawną pisownię wybranych wyrazów z trudnościami ortograficznymi.

§ Czytanie ze zrozumieniem fragmentów teksu. Dopasowywanie do nich odpowiednich bohaterów książki. § Prezentacja

§ Czytanie ze zrozumieniem fragmentów teksu. Dopasowywanie do nich odpowiednich bohaterów książki. § Prezentacja ciekawostek związanych z książką oraz jej postaciami.

Alan Alexander Milne urodził się 18 stycznia 1882 r. w Londynie w Hartfield. Uczęszczał

Alan Alexander Milne urodził się 18 stycznia 1882 r. w Londynie w Hartfield. Uczęszczał do Westminister School, a następnie do

W ten niecodzienny sposób powołane zostało do życia przyrodnie rodzeństwo Krzysia - Kubuś, Prosiaczek,

W ten niecodzienny sposób powołane zostało do życia przyrodnie rodzeństwo Krzysia - Kubuś, Prosiaczek, Królik, Tygrysek i inni. Większość postaci występujących w , , Kubusiu Puchatku'' miało swoje pierwowzory w maskotkach Christophera. Kubuś był prezentem na pierwsze urodziny, Kłapouchy - prezentem gwiazdkowym, Prosiaczek - podarunkiem od sąsiada, Kangurzyca i Maleństwo pojawiły się w 1925 roku, Tygrys jeszcze później. Inne postacie są inspirowane zwierzętami, które mieszkały na farmie państwa Milne. Maskotki odbyły w roku 1947 roku podróż po USA, podczas której ubezpieczono je na 50 tys. dolarów. Do Wielkiej Brytanii wróciły Concordem w roku 1969, specjalnie z okazji wystawy prac Ernesta Sheparda, czołowego ilustratora książek o Kubusiu i jego przyjaciołach ze Stumilowego Lasu. Alan Alexander Milne zmarł 31 stycznia 1956 roku.

zabawki Krzysia mały Krzyś A. A. Milne ze swoim synkiem Krzysiem

zabawki Krzysia mały Krzyś A. A. Milne ze swoim synkiem Krzysiem

Rozwiąż krzyżówkę: 1. Najmądrzejsza wśród ptaków 2. Przyjaciel Puchatka 3. Wziął wełniany serdaczek 4.

Rozwiąż krzyżówkę: 1. Najmądrzejsza wśród ptaków 2. Przyjaciel Puchatka 3. Wziął wełniany serdaczek 4. Lubi marchewkę 5. Żona pana Kangura 6. Ktoś całkiem mały 7. Bohater naszej lektury 6 2 1 4 5 7 3

Fiszka pracy ucznia Uzupełnij mruczankę Kubusia odpowiednimi wyrazami. Jeżeli słyszę bzykanie, to znaczy, że

Fiszka pracy ucznia Uzupełnij mruczankę Kubusia odpowiednimi wyrazami. Jeżeli słyszę bzykanie, to znaczy, że coś bzyka, a jedyny powód bzykania, jaki znam, to ten, że się jest pszczołą. Potem znów pomyślał dłuższą chwilę i powiedział: - A jedyny powód, żeby być pszczołą, to ten, żeby robić miód. Po czym wstał i powiedział: - A jedyny powód robienia miodu to ten, żebym ja go jadł. - I zaczął włazić na drzewo. Właził, właził coraz wyżej, a gdy sobie wreszcie wlazł na górę, prawie do połowy drzewa, taką sobie pioseneczkę-mruczaneczkę Miś zaśpiewał: Kubuś Puchatek taką sobie śpiewał pioseneczkę-mruczaneczkę: Dziwny jest niedźwiedzi. . . , Że tak bardzo lubi. . . , Bzyk - bzyk, ram - pam, Co to znaczy? Nie wiem sam. Gdyby. . . były. . . . , Nisko na ziemi miałyby. . . . , A że tak nie jest, oto przyczyna, Że się musimy na. . wspinać.

Fiszka samokontrolna Kubuś Puchatek taką sobie śpiewał pioseneczkę-mruczaneczkę: Dziwny jest niedźwiedzi ród , Że

Fiszka samokontrolna Kubuś Puchatek taką sobie śpiewał pioseneczkę-mruczaneczkę: Dziwny jest niedźwiedzi ród , Że tak bardzo lubi miód, Bzyk - bzyk, ram - pam, Co to znaczy? Nie wiem sam. Gdyby Pszczoły były Niedźwiadkami, Nisko na ziemi miałyby chatki, A że tak nie jest, oto przyczyna, Że się musimy na drzewa wspinać.

Fiszka pracy ucznia Uzupełnij mruczankę Kubusia odpowiednimi wyrazami. Pewnego pięknego poranka Puchatek przydreptał na

Fiszka pracy ucznia Uzupełnij mruczankę Kubusia odpowiednimi wyrazami. Pewnego pięknego poranka Puchatek przydreptał na skraj Lasu, aby się przekonać, czy jego przyjaciel Krzyś interesuje się jeszcze trochę niedźwiadkami. Tego właśnie poranka przy śniadaniu (po prostu trochę marmolady lekko rozsmarowanej na plastrze czy dwóch miodu) Puchatek nagle ułożył nową piosenkę. Zaczynała się ona w ten sposób: Hejże. . . ! Niech Kubuś. . ! Niechaj tyje, je i pije ! Czy przy środzie, czy przy wtorku On w miodowym jest. . . I niewiele o co dba, Gdy na nosie miodek ma ! Więc śpiewajcie wszyscy dzisiaj. . . na cześć Puchatka-Misia, . . . swe co nieco zje Za godzinę lub za dwie!

Fiszka samokontrolna Hejże ha! Niech Kubuś żyje! Niechaj tyje, je i pije ! Czy

Fiszka samokontrolna Hejże ha! Niech Kubuś żyje! Niechaj tyje, je i pije ! Czy przy środzie, czy przy wtorku On w miodowym jest humorku. I niewiele o co dba, Gdy na nosie miodek ma ! Więc śpiewajcie wszyscy dzisiaj Hymn na cześć Puchatka-Misia, Który swe co nieco zje Za godzinę lub za dwie!

Kubuś kochany mały miś "wypchany puchem", mieszka w głębi Stumilowego Lasu wraz z Tygryskiem,

Kubuś kochany mały miś "wypchany puchem", mieszka w głębi Stumilowego Lasu wraz z Tygryskiem, Prosiaczkiem, Królikiem, Kłapouchym, Panem Sową, Kangurzycą i Maleństwem oraz, oczywiście, swoim drogim przyjacielem i doradcą Krzysiem. Głupiutki mały Puchatek jest tak naprawdę misiem o bardzo małym rozumku. Puchatek dba o szczęście wszystkich swoich przyjaciół. Szary i smutny z jasnoróżową kokardką na ogonku - jedynym kolorowym akcentem. Kłapouchy jest czarującym, melancholijnym osiołkiem. W rzeczy samej gdy przyjaciele wręczają Kłapouchemu coś miłego ten zazwyczaj mówi: "dziękuje za nic" lub coś podobnego, aby szczerze wyrazić swoje zrozumienie. Kłapouchy nie jest zbyt żwawy, ma dobre serce i zawsze jest wdzięczny za wszystko

Malutki Prosiaczek o łagodnym głosie jest bojaźliwym zwierzątkiem. Jest szczodry i oddany duchem, co

Malutki Prosiaczek o łagodnym głosie jest bojaźliwym zwierzątkiem. Jest szczodry i oddany duchem, co sprawia, że swoim charakterem przeważa skromny wzrost. Ze swoimi różowymi uszkami, swetrem w czerwono-czarne paski i zimowym szalikiem na szyi, Prosiaczek jest skromny, zawsze gościnny i obdarzony bogatą wyobraźnią. Najmłodszy mieszkaniec Stumilowego Lasu, żyje razem z noszącą go w torbie mamą Kangurzycą. Tak jego dobry przyjaciel Tygrys, Maleństwo ma ogromne skłonności do "brykania" oraz absolutnie uwielbia swego prążkowanego kompana. Maleństwo nie pragnie niczego innego jak tylko zaimponować Tygrysowi i robić to, co Tygrys robi najlepiej.

Pomimo momentów nieustępliwości, Królik jest być może najmądrzejszym z całej paczki przyjaciół w Stumilowym

Pomimo momentów nieustępliwości, Królik jest być może najmądrzejszym z całej paczki przyjaciół w Stumilowym Lesie. Często mianuje się przywódcą grupy. To właśnie Królik zawsze organizuje różne projekty. Królik jest czasem wybuchowy, szczególnie kiedy "bryknie" na niego Tygrys, ale pomimo tego jest jasne, że jest wiernym przyjacielem i posiada serce ze złota. Pan Sowa należy do starszyzny Stumilowego Lasu. Jest często wzywany przez Puchatka lub innych na pomoc, aby rozwiązać problem albo wyjaśnić sprawy. Słowa mądrości Sowy są czasem niewłaściwe, trudno się w nich połapać, ale jego przyjaciele zdają się tego nie dostrzegać. Uwielbia opowiadać historyjki.

Jedyny znany obraz olejny brytyjskiego artysty E. H. Sheparda (1879 -1976) p. t. "Kubuś

Jedyny znany obraz olejny brytyjskiego artysty E. H. Sheparda (1879 -1976) p. t. "Kubuś Puchatek z Dzbankiem Miodu" Ernest Howard Shepard, Sussex 1971 W Winnipegu społecznymi siłami powstaje muzeum Kubusia Puchatka "Poohseum". Jak wiadomo pochodzący z Winnipegu szeregowiec Harry Colebourn w drodze na front podczas I Wojny Sw. kupił w White River, Ontario, malego niedzwiadka, którego nazwał "Winnie" od Winnipegu. Niedzwiadek znalazł się w londynskim ZOO, gdzie zetknał się z nim pisarz A. A. Milne i na jego wzór stworzył popularną postać swych ksiażek dla dzieci: "Winnie the Pooh". Jako główny eksponat w tym muzeum wystąpi owalny w kształcie olejny obraz E. H. Sheparda przedstawiający Kubusia Puchatka, który 16 listopada 2000 roku został zakupiony na aukcji Sotheby w Londynie za 110 tys. funtów, czyli ok. $280 tys. Kupującymi i biorącymi udział w licytacji przez telefon z pokoju w hotelu w Toronto byli Kenny Boyce, Hartley Richardson oraz Gail Asper.