SCENARIUSZ ZAJ DLA DZIECI 5 6 LETNICH AKADEMIA

  • Slides: 13
Download presentation
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5 - 6 LETNICH AKADEMIA CZYSTYCH RĄK OPRACOWAŁA JOANNA BRONIARZ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5 - 6 LETNICH AKADEMIA CZYSTYCH RĄK OPRACOWAŁA JOANNA BRONIARZ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W LEGNICY

Temat zajęć: Gdzie były i co robiły Twoje ręce? CEL GŁÓWNY: Poznanie podstawowych zasad

Temat zajęć: Gdzie były i co robiły Twoje ręce? CEL GŁÓWNY: Poznanie podstawowych zasad dbania czystość rąk, CELE OPERACYJNE: DZIECKO: – rozpoznaje i nazywa przybory toaletowe, - opowiada historyjkę obrazkową zgodnie z kolejnością zdarzeń- na podstawie ilustracji, zasady dbania o higienę rąk, - samodzielnie wykonuje pracę plastyczną związaną tematem „Gdzie były i co robiły Twoje ręce? ” POMOCE: ilustracje, kartki, flamastry, mydło , ręczniki papierowe, nożyczki, papier, farby o - zna z

 PRZEBIEG ZAJĘCIA: 1. Krasnal Hałabała wita się z dziećmi, i zaprasza na zajęcie

PRZEBIEG ZAJĘCIA: 1. Krasnal Hałabała wita się z dziećmi, i zaprasza na zajęcie – zabawa integracyjna „Uścisk przyjaźni”. 2. Poranna toaleta - omówienie wspólnie z dziećmi historyjki obrazkowej (gimnastyka, codzienna toaleta, wietrzenie pomieszczeń, prawidłowy ubiór, odpowiednie odżywianie). 3. Rozwiązywanie zagadek – ręcznik, mydło, wanna, prysznic, grzebień, gąbka, umieszczenie obrazków na tablicy, dziecko, które odgadnie zagadkę, odnajduje odpowiedni napis do obrazka, (podział tych wyrazów na sylaby – wyklaskiwanie, tupanie, pstrykanie palcami). 4. Rozmowa na temat sposobów dbania o dłonie , kiedy i jak należy je myć? 5. Praca przy stolikach – dla każdego dziecka przygotowany brystol , farby , dzieci odrysowują, malują i wycinają swoje dłonie.

6. 7. Malowanie farbami rzeczy które są dotykane przez dłonie oraz sposoby dbania o

6. 7. Malowanie farbami rzeczy które są dotykane przez dłonie oraz sposoby dbania o dłonienastępnie dzieci przyklejają dłonie do namalowanych ilustracji. Dokończ zdanie: W mojej łazience. . . . Każde mydło. . . . Należy pamiętać. . . Warzywa i owoce. . . . Moje ubrania. . . . Kto się gimnastykuje. . . . Częste mycie rąk. . . . Ręcznik służy. . . . 8. Rozwiązywanie zagadek – ręcznik, mydło, wanna, prysznic, grzebień, gąbka, umieszczenie obrazków na tablicy, dziecko, które odgadnie zagadkę, odnajduje odpowiedni napis do obrazka, (podział tych wyrazów na sylaby – wyklaskiwanie, tupanie, pstrykanie palcami). 9. Podsumowanie zajęć – podkreślanie znaczenia częstego mycia rąk, higieny. Pochwalenie dzieci za czynny udział w zajęciu. 10. Zabawa naśladowcza przy piosence „Mydło lubi zabawę”. 11. Ewaluacja – na tablicy znajdują się dwie „buzie”, czysta i brudna, zadaniem dzieci jest przyczepić kartonik z narysowanym cukierkiem, jeżeli zajęcie się podobało, pod czystą „buzią”, jeżeli zajęcie się nie podobało, pod brudną „buzią”. Opracowała Joanna Broniarz – nauczyciel oddziału przedszkolnego