Sanktuaria Maryjne w Polsce Co to jest sanktuarium

  • Slides: 16
Download presentation
Sanktuaria Maryjne w Polsce

Sanktuaria Maryjne w Polsce

Co to jest sanktuarium maryjne ? Ośrodek kultu religijnego Marii z Nazaretu, szczególnie jako

Co to jest sanktuarium maryjne ? Ośrodek kultu religijnego Marii z Nazaretu, szczególnie jako Matki Bożej i Najświętszej Panny.

6 najpiekniejsych sanktuariów maryjne w Polsce

6 najpiekniejsych sanktuariów maryjne w Polsce

Gietrzwałd jest nazywany "polskim Lourdes" i rzeczywiście trudno nie zauważyć podobieństw pomiędzy objawieniem się

Gietrzwałd jest nazywany "polskim Lourdes" i rzeczywiście trudno nie zauważyć podobieństw pomiędzy objawieniem się Maryi Bernadetcie Soubirous i wydarzeniami w Gietrzwałdzie. Matka Boża ukazała się najpierw Justynie Szafryńskiej, następnie jej kuzynce, Barbarze Samulowskiej niespełna dwie dekady po objawieniach we Francji.

Krasnobród W czasach, gdy wszędzie były tu lasy, w roku 1640, Matka Boża uzdrowiła

Krasnobród W czasach, gdy wszędzie były tu lasy, w roku 1640, Matka Boża uzdrowiła opętanego Jakuba Ruszczyka i poleciła mu, aby w tym miejscu szerzyła się chwała Jej Syna. Jakub podzielił się swoim przeżyciem, ludzie mu uwierzyli, zresztą widzieli, że stał się nowym człowiekiem, zaczęli przychodzić w miejsce uzdrowienia, może postawili krzyż, może małą kaplicę.

Kodeń Czwarty właściciel Kodnia nad Bugiem, książę Mikołaj Sapieha, zwany Pobożnym, miński, chorąży litewski,

Kodeń Czwarty właściciel Kodnia nad Bugiem, książę Mikołaj Sapieha, zwany Pobożnym, miński, chorąży litewski, ciężko zachorował i aby odzyskać zdrowie, udał się z pielgrzymką do Rzymu. W Wiecznym Mieście, w czasie Mszy św. , na którą zaprosił go papież Urban VIII, zdrowie odzyskał i uznał, że zawdzięcza to cudownemu obrazowi Matki Bożej, zwanej Gregoriańską, który był w papieskiej kaplicy. Magnat z dalekiego kraju błagał więc Ojca Świętego o podarowanie obrazu, a gdy ten stanowczo odmówił, przekupił ogromną sumą zakrystiana, skradł malowidło i czmychnął z nim do kraju, sprytnie gubiąc papieski pościg. Kara za ten czyn była surowa – ekskomunika, zakaz wchodzenia do kościoła, przystępowania do sakramentów, pochówku w poświęconej ziemi. Skradziony obraz umieścił Sapieha w budowanej przez siebie w Kodniu świątyni, hojnie ją przyozdabiając, nie szczędząc złoceń, bocznych ołtarzy wokół centralnego wizerunku i ornamentów. Po kilku latach pobożny złodziej udał się do Rzymu, uzyskał przebaczenie, odbył pokutę, wrócił na łono Kościoła.

Leśniów Świątynia została wybudowana obok drewnianej kapliczki postawionej tam przez śląskiego księcia Władysława Opolczyka

Leśniów Świątynia została wybudowana obok drewnianej kapliczki postawionej tam przez śląskiego księcia Władysława Opolczyka około dwustu lat wcześniej. Źródła podają, że kaplica była darem wdzięczności za otrzymane łaski. Wracający z Rusi książę bezskutecznie próbował znaleźć źródło, z którego wraz ze swoimi przybocznymi mógłby zaczerpnąć wody dla siebie i swoich koni. Zdesperowany modlił się o odnalezienie źródła przed obrazem Czarnej Madonny, który wiózł ze sobą wraz z drewnianą figurą. To właśnie ta figura stała się później centralnym elementem kaplicy. Książę niedługo później znalazł źródło strumienia, które sprawiało wrażenie, jakby dopiero wypłynęło na powierzchnię. Od tego momentu najpierw mieszkańcy okolic, a później Polacy z różnych części kraju zaczęli pielgrzymować do tego miejsca i z rąk Maryi, czerpiąc z leśniowskiego źródła, doznawać uzdrowień fizycznych, ale również uzdrowień relacji.

Święta Lipka Powszechnie uznaje się ją za jedno z najważniejszych polskich sanktuariów maryjnych. Podania

Święta Lipka Powszechnie uznaje się ją za jedno z najważniejszych polskich sanktuariów maryjnych. Podania ludowe nie są zgodne co do historii kultu Matki Boskiej Świętolipskiej. Wiemy jedynie, że sama nazwa miejscowości wzięła się od lipy, w której koronie nieznany autor umieścił drewnianą figurę Maryi. Przyjmuje się, że był nim świeżo uwolniony skazaniec, który w noc przed egzekucją wyrzeźbił ją w drewnie. Niektóre wersje tej opowieści mówią, że jest to związane z objawieniem mu się Maryi, która osobiście wręczyła mu drewno i narzędzia i poprosiła o wykonanie swojej podobizny. Według tej historii decyzja o ułaskawieniu skazańca miała zostać podjęta właśnie na podstawie cudownego pojawienia się tych narzędzi i prostodusznej odpowiedzi rzeźbiarza, że wszystko to otrzymał od Maryi. Niemal natychmiast po umieszczeniu figury w koronie lipy rozpoczęły się pielgrzymki potrzebujących i chorych, którzy regularnie otrzymywali od Matki Boskiej Świętolipskiej rozmaite łaski.

Licheń Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski to aktualnie największa polska świątynia i jedno

Licheń Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski to aktualnie największa polska świątynia i jedno z największych sanktuariów w Europie. Jego dziesięcioletnia budowa związana była z kultem Cudownego Obrazu Matki Boskiej Licheńskiej. Tomasz Kłossowski, polski żołnierz walczył w 1813 roku w bitwie pod Lipskiem. Śmiertelnie ranny, zaczął ściskać noszony ze sobą medalik i modlić się do Matki Bożej. Jak później zeznał, dostrzegł wtedy idącą w jego kierunku Maryję ze znakiem Białego Orła na piersi. Obiecała mu, że ocaleje i powróci do ojczyzny i poprosiła, by po powrocie odnalazł wizerunek, który będzie najbliższy temu, co zobaczył i by umieścił go w publicznym miejscu. Po powrocie do ojczyzny osiedlił się niedaleko Lichenia i przez niemal ćwierć wieku poszukiwał obrazu, który przedstawiałby wizerunek Maryi, taki, jakiego doświadczył. Udało mu się to w pewnej wsi pod Częstochową, gdzie dołączył do grupy nieznanych mu pielgrzymów modlących się przed kapliczką. Niewielki obrazek, który znajdował się w kapliczce był tym, czego poszukiwał. Wrócił do domu i po paru latach przechowywania go w domu, umieścił obraz na drzewie w lesie. Zmarł niedługo później, a jedyną osobą, która znała tę historię był pasterz Mikołaj Sikatka. Jemu to poczynając od 1850 roku kilkukrotnie ukazała się Maryja wzywająca naród do nawrócenia i modlitwy różańcowej.

Prezentacje wykonała: Wiktoria Kamińska

Prezentacje wykonała: Wiktoria Kamińska