S Zlfqarov adna 3 li tam orta mktb
S. Zülfüqarov adına 3№ li tam orta məktəb Camalova Lətifə
Standartlar 1. 3. 4. , 1. 2. 6. , 2. 1. 4. İnteqrasiya: Ana dili, Təsviri incəsənət. Dərsin tipi: İnduktiv Yeni bilik verən dərs.
Məqsəd 1. Şərtə uyğun sual-cavab aparır; 2. Verilənləri və axtarılanları müəyyən edir 3. Məsələnin həlletmə addımlarını yazılı olaraq təqdim edir, şərtə uyğun şəkil çəkir və toplayıb çıxaraq həll edir.
Motivasiya 3+3=6
Aytən meşədən 5 göbələk tapdı. Aynur isə Aytəndən 2 göbələk çox tapdı. Aynur neçə göbələk tapdı? Həlli: 1. Aynur neçə göbələk tapdı? 5 + 2 = 7 (göbələk ) Cavab: 7 göbələk tapdı.
SUALLAR. 1. Riyaziyyatda neçə əməl işarəsi var? 2. Toplamanın komponentlərini kim sadalayar? 3. Çıxmanın komponentlərini kim sadalayar? 4. Toplamanın yerdəyişmə qanununa aid kim misal həll edə bilər?
Tədqiqat sualı. Məsələ neçə hissədən ibarətdir? Məsələnin neçə növü var?
TƏdqiqat. In apar. Ilması. Sualların cavabını tapmaq üçün tapşırıqları yerinə yetirməliyik.
AY QRUPU
GÜNƏŞ QRUPU
VƏTƏN QRUPU
QARABAĞ QRUPU
İnformasiya mübadiləsi. Qrupların kapitanları öz tapşırıqlarını təqdim edirlər. Qruplar bir-birinin münasibət bildirir.
İnformasiya müzakirəsi. Məsələ neçə hissədən ibarətdir? Məntiqi məsələlər planı məsələlərdən nə ilə fərqlənir? Məsələnin misaldan fərqi nədir?
NƏTİCƏ Məsələnin müxtəlif növləri var: -şərtlə qurulan məsələlər: -məntiq məsələləri: -cədvəl vasitəsilə qurulan məsələlər: -modellərlə qurulan məsələlər: -cəmin, fərqin, hasilin, qismətin tapılmasına aid məsələlər və s.
Meyarlar Toplama və çıxmaya aid məsələlər qurur. Məslənin şərtini başa düşdüyünü nümayiş etdirir. Məsələnin növlərini sadalayır. Qrupun əməkdaşlığı VƏTƏN QARABAĞ GÜNƏŞ AY
Ev tapşırığı Öz fikirlərinizə əsaslanaraq özünüzdən müstəqil məsələ qurun.
TƏŞƏKKÜRLƏR!
- Slides: 20