Rukopisy Centrum pro virtuln a modern metody a

  • Slides: 15
Download presentation
Rukopisy Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.

Rukopisy Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T. G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí

Rukopis královédvorský a Rukopis zelenohorský: § dva proslulé padělané zlomky básnických skladeb, které byly

Rukopis královédvorský a Rukopis zelenohorský: § dva proslulé padělané zlomky básnických skladeb, které byly pojmenovány podle míst nálezů – Dvora Králové a Zelené Hory u Nepomuku; § významná díla české obrozenecké poezie. Rukopisy sehrály důležitou úlohu v posilování národního sebevědomí a staly se inspirací pro literární tvorbu i výtvarné a hudební umění. Za autory – padělatele – Rukopisů jsou považováni jazykovědec, básník, archivář Českého muzea a vydavatel staročeských památek Václav Hanka (1791 -1861), který byl žákem Josefa Dobrovského, a novinář a spisovatel Josef Linda (1789 - 1834).

Václav Hanka Hankův hrob na vyšehradském hřbitově Rodný dům Václava Hanky v Hořiněvsi

Václav Hanka Hankův hrob na vyšehradském hřbitově Rodný dům Václava Hanky v Hořiněvsi

Rukopis královédvorský údajně objevil Václav Hanka v roce 1817 ve věži děkanského kostela ve

Rukopis královédvorský údajně objevil Václav Hanka v roce 1817 ve věži děkanského kostela ve Dvoře Králové. Obsahuje skladby epické (Oldřich, Beneš Heřmanov, Jaroslav, Čestmír a Vlaslav, Ludiše a Lubor, Záboj, lyrickoepické (Zbyhoň, Jelen) i lyrické (Kytice, Jahody, Róže, Žezhulice, Opuštěná, Skřivánek). Tento zlomek rozsáhlejšího celku měl dokazovat žánrovou pestrost a starobylost (podoba písma odpovídá konci 13. století) česky psané literatury. Děkanský kostel sv. Jana Křtitele, ve kterém byl nalezen Rukopis královédvorský.

Opuščená Ach vy lesi, tmaví lesi, lesi miletínští! Čemu vy sě zelenáte v zimě,

Opuščená Ach vy lesi, tmaví lesi, lesi miletínští! Čemu vy sě zelenáte v zimě, létě rovno? Ráda bych jáz neplakala, nemútila srdce. A řekněte, dobří ludie, kto by neplakal zdě? Kdě mój otčík, otčík milý? Zahřeben v rovečce. Kdě moje máti, dobrá máti? Trávka na niej roste. Ni mi bratra, ni mi sestry, junošu mi vzechu! Ilustrace Josefa Mánesa

14. a 3. strana Rukopisu královédvorského RK se skládá ze sedmi pergamenových dvojlistů popsaných

14. a 3. strana Rukopisu královédvorského RK se skládá ze sedmi pergamenových dvojlistů popsaných po obou stranách, dva listy jsou neúplné, ze tří čtvrtin odříznuté, takže rukopis tvoří 24 celých stran a 4 tzv. proužky. Listy jsou přibližně stejně velké, vysoké asi 12 a široké 7 - 8 cm. Proužky mají šířku 2 cm. Počet řádek kolísá od 31 do 33 řádek na stranu. Pergamen rukopisu je barvy žlutavě šedé, místy zašpiněný.

Obálka Rukopisu královédvorského od Mikoláše Alše (1886) Návrh obálky od Josefa Mánesa

Obálka Rukopisu královédvorského od Mikoláše Alše (1886) Návrh obálky od Josefa Mánesa

Sousoší Záboj a Slavoj od J. V. Myslbeka z roku 1881, inspirované Rukopisem královédvorským.

Sousoší Záboj a Slavoj od J. V. Myslbeka z roku 1881, inspirované Rukopisem královédvorským.

Žezhulice V širém poli dúbec stojí, na dúbci žezhulice zakukáše, zaplakáše, že nenie vezdy

Žezhulice V širém poli dúbec stojí, na dúbci žezhulice zakukáše, zaplakáše, že nenie vezdy jaro. Kak by zrálo žitko v poli, by vesdy jaro bylo? Kak by zrálo jablko v sadě, by vezdy léto bylo? Kak by mrzli klasi v stoze, by vezdy jeseň byla? Kak by děvě těško bylo by vesdy sama byla!

Rukopis zelenohorský přišel v roce 1818 jako anonymní poštovní zásilka určená hraběti Kolovratovi. Obsahuje

Rukopis zelenohorský přišel v roce 1818 jako anonymní poštovní zásilka určená hraběti Kolovratovi. Obsahuje fragment básně Sněmy a báseň Libušin soud s námětem sporu bratří Chrudoše a Šťáhlava o dědictví a jejich rozsouzení kněžnou Libuší. Skladby mají pocházet z přelomu 9. a 10. století; kdyby byly pravé, byly by tak nejstarší česky psanou památkou vůbec. Zámek Zelená Hora, kde byl údajně nalezen Rukopis zelenohorský

Rukopis tvoří dva pergamenové dvojlisty, tedy osm stran textu. Pergamen je hrubě opracován a

Rukopis tvoří dva pergamenové dvojlisty, tedy osm stran textu. Pergamen je hrubě opracován a je značně poškozen. Dvojlist má rozměry 22, 4 × 18 cm. Běžný text je psán železitoměďnatým inkoustem dnes zelené barvy.

Vstanu Chrudoš ot Otavy krivy, žleč sě jemu rozli po útrobě, trasechu sě lútos"ú

Vstanu Chrudoš ot Otavy krivy, žleč sě jemu rozli po útrobě, trasechu sě lútos"ú vsi údi. Máchnu rukú, zarve jarým turem: „Gore ptencém, k nim sě zmija vnorí, gore mužém, imže žena vlade! Mužu vlásti mužém za podobno, prevencu dědinu dáti pravda!" Vsta Lubuša s otna zlata stola, věcě: „Kmetie, leši i vladyky, slyšeste sdě poganěnie moje. Suďte sami po zákonu pravdu! U nebudu vám súditi svády. Volte muža mezu sobú rovna, ký by vládl vám po železu krutu. Dievčie ruka na vy k vládě slába. " Vsta Ratibor ot gor Krekonoší, jě sě tako slovo govoriti: „Nechvalno nám v Němciech iskati pravdu. U nás pravda po zákonu svatu, juže prinesechu otci naši v sieže. . . " Libušin soud Líčí spor bratrů Chrudoše a Štaglava o dědictví. Při rozhoduje kněžna Libuše na Vyšehradě za přítomnosti kmetů, lechů a vladyků. Rozsudek vynesen tak, že oba bratři mají dědictvím vládnout společně, s čímž nesouhlasil Chrudoš a kněžnu pohanil. Ta vyzvala přítomné kmety, lechy a vladyky, aby si k souzení a vládě zvolili muže.

Zkoumání pravosti Rukopisů Nález rukopisů byl nadšeně přijat všemi obrozenci. Ojedinělé hlasy proti jejich

Zkoumání pravosti Rukopisů Nález rukopisů byl nadšeně přijat všemi obrozenci. Ojedinělé hlasy proti jejich pravosti (Dobrovský, zahraniční vědci) nebyly brány vážně a tyto památky se staly součástí kulturní tradice. Že se jedná o falzifikáty, se pokusili dokázat vědci sdružení kolem časopisu Athenaeum. Od roku 1886 zde publikovali své rozbory sociologické (Masaryk), jazykové (Gebauer), historické (Goll), estetické (Hostinský), literární (Vlček) a další. Ještě v této době si vysloužili tvrdou kritiku od českých nacionalistů!

Oba rukopisy jsou dokonalými padělky, přesto se autoři dopustili několika drobných chyb. Např. slovo

Oba rukopisy jsou dokonalými padělky, přesto se autoři dopustili několika drobných chyb. Např. slovo „tábor“ se ve významu vojenského ležení poprvé v češtině objevilo až po roce 1420. Vyskytují se v nich také příliš demokratické myšlenky, které jsou středověku cizí (např. rozdělení dědictví na dva stejné díly). V iniciálách písmena „N“ byla objevena berlínská modř, která byla známá až po roce 1724. Rukopisy odkazují na jiná evropská díla, která nebyla u nás tehdy ještě známá. Autoři citují Polův Milión, který ale vznikl později, než měl původně vzniknout RK. Spor o pravost Rukopisů byl ukončen až v 60. letech 20. století. Kriminalistický ústav v Praze, který prováděl laboratorní rozbory, prokázal, že se jedná o tzv. palimpsesty, tj. pergamenové svitky, které byly zbaveny původního textu a popsány novým.

Rukopisy Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.

Rukopisy Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T. G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí Seznam použitých pramenů: Polášková, Taťána a kol. : Literatura pro 2. ročník středních škol – Učebnice. DIDAKTIS Brno 2009 Polášková, Taťána a kol. : Literatura pro 2. ročník středních škol – Pracovní sešit. DIDAKTIS Brno 2009 Sárközi, Radek: Elektronická učebnice literatury, Abeceda, o. s. , Most Sochrová, Marie: Literatura v kostce pro střední školy, FRAGMENT, Havlíčkův Brod 1995 Soukal, Josef: Přehled dějin literatury 1, SPN, Praha 2006 http: //www. cestykrajem. cz/ http: //udu. ff. cuni. cz/ http: //cs. wikisource. org/wiki/Rukopis_kr%C 3%A 1 lov%C 3%A 9 dvorsk%C 3%BD/Opu%C 5%A 1%C 4%8 Den%C 3%A 1