Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wrd dzieci

  • Slides: 26
Download presentation
Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży Opracowała na podstawie dostępnych

Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży Opracowała na podstawie dostępnych materiałów: mgr Danuta Suska, nauczyciel bibliotekarz

Decyzją Minister Edukacji Narodowej w poprzednim, jak i w bieżącym roku szkolnym - jednym

Decyzją Minister Edukacji Narodowej w poprzednim, jak i w bieżącym roku szkolnym - jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa jest upowszechnianie czytelnictwa oraz rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.

„Książki naszych marzeń” W ubiegłym roku szkolnym przystąpiliśmy do realizacji rządowego programu „Książki naszych

„Książki naszych marzeń” W ubiegłym roku szkolnym przystąpiliśmy do realizacji rządowego programu „Książki naszych marzeń”. Projekt wspierania czytelnictwa zapewnił środki na zakup książek do biblioteki szkolnej.

Biblioteka szkolna oferuje całej społeczności szkolnej liczne atrakcje i bogate formy wspierania czytelnictwa i

Biblioteka szkolna oferuje całej społeczności szkolnej liczne atrakcje i bogate formy wspierania czytelnictwa i popularyzacji literatury: wystawy, prezentacje książkowe, konkursy, lekcje biblioteczne, pogadanki i dyskusje czytelnicze, indywidualne rozmowy z czytelnikiem, pedagogizacje, warsztaty, zabawy, akcje proczytelnicze, gazetki…

„SPĘDŹ PRZERWĘ Z KSIĄŻKĄ! ZOSTAŃ PRZYŁAPANY NA CZYTANIU!” Na szkolnym korytarzu wygospodarowano „kącik czytelnika”.

„SPĘDŹ PRZERWĘ Z KSIĄŻKĄ! ZOSTAŃ PRZYŁAPANY NA CZYTANIU!” Na szkolnym korytarzu wygospodarowano „kącik czytelnika”. Regał mieści kilkanaście książek dla dzieci i młodzieży z zakładkami wykonanymi przez uczniów naszej szkoły i jej absolwentów.

„POCZYTAJ MI, PRZYJACIELU” czyli starsi uczniowie czytają młodszym w ramach ogólnopolskiej akcji

„POCZYTAJ MI, PRZYJACIELU” czyli starsi uczniowie czytają młodszym w ramach ogólnopolskiej akcji

„PORANEK Z MOJĄ ULUBIONĄ KSIĄŻKĄ Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ”

„PORANEK Z MOJĄ ULUBIONĄ KSIĄŻKĄ Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ”

„ZOSTAW SWÓJ ŚLAD W BIBLIOTECE” Akcja polega na podarowaniu bibliotece szkolnej przeczytanych już książek

„ZOSTAW SWÓJ ŚLAD W BIBLIOTECE” Akcja polega na podarowaniu bibliotece szkolnej przeczytanych już książek i czasopism z domowej biblioteczki. Kilkoro uczniów, a także nauczycieli i rodziców „zostawiło już swój ślad w bibliotece”. Zachęcam do udziału w akcji!

BOOKCROSSING – UWOLNIJ KSIĄŻKĘ! Wymiana książek, książko. W czytelni wygospodarowano regał, krążenie, książka w

BOOKCROSSING – UWOLNIJ KSIĄŻKĘ! Wymiana książek, książko. W czytelni wygospodarowano regał, krążenie, książka w podróży Idea nieodpłatnego przekazywania przeczytanych książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je wziąć do domu, przeczytać i przekazać dalej. aby w niekonwencjonalnej formie popularyzować książkę i czytelnictwo. Zachęcam zatem do uwalniania książek!

ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE

ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE

„Czytanie jest modne! Wejdź do świata książki…”

„Czytanie jest modne! Wejdź do świata książki…”

promocji biblioteki szkolnej, książki i czytelnictwa. Raz w miesiącu jest uaktualniana i eksponowane są

promocji biblioteki szkolnej, książki i czytelnictwa. Raz w miesiącu jest uaktualniana i eksponowane są na niej m. in. zdjęcia, plakaty oraz informacje na temat zrealizowanych bądź planowanych działań inspirujących czytelnictwo, prace uczniów, stan czytelnictwa, wskazówki dla rodziców i nauczycieli dotyczące wychowania przez czytanie, zestawienia bibliograficzne księgozbioru pedagogicznego i audiowizualnego, aforyzmy o książce, nowości wydawnicze, ciekawostki o pisarzach i poetach, adresy stron www promujących

na szkolną stronę internetową do zakładki „Biblioteka”, gdzie na bieżąco zamieszczane są sprawozdania z

na szkolną stronę internetową do zakładki „Biblioteka”, gdzie na bieżąco zamieszczane są sprawozdania z realizacji działań promujących czytelnictwo.

SZKOLNY PLAN DZIAŁAŃ PROMUJĄCYCH CZYTELNICTWO • Nauczyciele przedszkola, klas I-III i IV-VI podejmują różnorodne

SZKOLNY PLAN DZIAŁAŃ PROMUJĄCYCH CZYTELNICTWO • Nauczyciele przedszkola, klas I-III i IV-VI podejmują różnorodne działania, mające na celu upowszechnianie czytelnictwa i rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i uczniów. • Opracowane przez nich harmonogramy promocji czytelnictwa zostały wywieszone przy każdej sali lekcyjnej. Zachęcam do zapoznania się z nimi. • Sprawozdania z realizacji działań można przeczytać na szkolnej stronie www w zakładkach: „Wydarzenia”, „Z życia klas”, „Oddział przedszkolny”. Zapraszam Rodziców do udziału w promocji

„Bez względu na to, ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości

„Bez względu na to, ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji…”

Aby rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci, warto włączyć czytanie książek do codziennego porządku dnia. Uczymy

Aby rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci, warto włączyć czytanie książek do codziennego porządku dnia. Uczymy w ten sposób umiejętności wykorzystania czasu wolnego. Już sam fakt obecności książki w domu stwarza atmosferę wychowawczą sprzyjającą czytaniu, a gromadzenie książek własnych jest jednym z przejawów ukształtowania zainteresowań czytelniczych.

Czytający rodzice, to czytające dzieci Młodzi ludzie, tak jak we wszystkich dziedzinach życia, potrzebują

Czytający rodzice, to czytające dzieci Młodzi ludzie, tak jak we wszystkich dziedzinach życia, potrzebują przewodników i autorytetów, którzy wprowadzą ich w magiczny świat literatury, wzbudzą zainteresowania czytelnicze, odkryją wartość i magiczną moc książek. To dorośli kształcą postawę czytelniczą swoich pociech - przyszłych czytelników, wpływają na ich stosunek do książek i czytelnictwa.

Rodzinne głośne czytanie najlepszą terapią Czytając w domu, w atmosferze wzajemnej akceptacji, w sytuacji

Rodzinne głośne czytanie najlepszą terapią Czytając w domu, w atmosferze wzajemnej akceptacji, w sytuacji odprężenia, wytwarza się intymny kontakt czytelniczy. Dorosły koncentruje swoją uwagę na dziecku, nawiązuje się jedyna w swoim rodzaju rodzinna więź. Moc głośnego czytania to nie tylko tekst książki, to także miły głos czytającego, bliskość, przytulenie, wspólny uśmiech i wzruszenie,

Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku: - buduje mocną więź między dorosłym i

Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku: - buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem, - zapewnia emocjonalny rozwój dziecka, - rozwija język, pamięć i wyobraźnię, - uczy myślenia, poprawia koncentrację, - wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka, - poszerza wiedzę ogólną, - ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, - uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu, - zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów,

 Czytanie książek to jedna z czynności, mających największy wpływ na rozwój człowieka. Systematyczne

Czytanie książek to jedna z czynności, mających największy wpływ na rozwój człowieka. Systematyczne czytanie dziecku od najmłodszych lat jest fundamentem jego przyszłego sukcesu edukacyjnego.

Szacunek do książki świadectwem kultury osobistej To rodzice uczą właściwego stosunku do książki -

Szacunek do książki świadectwem kultury osobistej To rodzice uczą właściwego stosunku do książki - poszanowania, doceniania jej posiadania, gromadzenia własnej biblioteczki, częstego sięgania do ulubionych pozycji.

Pokaż mi swoje książki, a powiem Ci, kim jesteś Międzynarodowe badania czytelnictwa dzieci i

Pokaż mi swoje książki, a powiem Ci, kim jesteś Międzynarodowe badania czytelnictwa dzieci i młodzieży wskazują na bardzo duży wpływ rodziców na treść, rodzaj i liczbę czytanych przez dzieci pozycji, a także na czas przeznaczony na czytanie oraz kształtowanie się sympatii do poszczególnych autorów. Dorośli nie powinni zapominać, że oprócz wspólnego czytania, istotnym elementem jest wspólne wybieranie, wypożyczanie czy kupowanie książek, a także dzielenie się wrażeniami z przeczytanych lektur. Rola rodziców nie powinna kończyć się wówczas, kiedy dziecko umie już czytać. Opiekun przez cały czas powinien być pomocny w doborze literatury, służyć radą, zachętą, motywować do rozwijania czytelniczej pasji, pokazywać, jakie korzyści daje obcowanie z książką.

PODSUMOWANIE To dom rodzinny ma stworzyć właściwy klimat do obcowania młodego czytelnika z książką,

PODSUMOWANIE To dom rodzinny ma stworzyć właściwy klimat do obcowania młodego czytelnika z książką, ma ukazać jej wartość i użyteczność, wyrobić pożądane nawyki i doradzać na miarę swoich możliwości i posiadanej wiedzy oraz umiejętności. Przedszkole i szkoła mają obowiązek: wyrobić u wszystkich uczniów umiejętność pracy z książką, rozwijać zainteresowania czytelnicze, kształcić poprzez właściwy dobór lektur,

Dziękuję za uwagę!

Dziękuję za uwagę!