Rosaatsea kliiniline pilt Arko Lepik Henri Ristisaar Stom

  • Slides: 8
Download presentation
Rosaatsea kliiniline pilt Arko Lepik Henri Ristisaar Stom IV

Rosaatsea kliiniline pilt Arko Lepik Henri Ristisaar Stom IV

Kliiniline pilt, haiguse vallandajad Haigus algab periooditi korduvate õhetushoogudega. Naha punetus (erüteem) püsib mõne

Kliiniline pilt, haiguse vallandajad Haigus algab periooditi korduvate õhetushoogudega. Naha punetus (erüteem) püsib mõne minuti, seejärel omandab nahk jälle oma normaalse värvuse. Õhetushooge võivad vallandada alkohol, vürtsikad toidud, kuumad joogid, emotsioonid, pingeline sportimine, päikesekiirgus, solaarium, külm ja kuum temperatuur, tuul, glükoolhapet sisaldavad kreemid. Rosaatsea ägenemist põhjustavad ka teatud ravimid (näiteks pealekantavad glükokortikosteroidid ehk hormoonravimid, ninasisesed steroidid jm) ning suurtes annustes B 6 - ja B 12 -vitamiini manustamine.

Kliiniline pilt Pikapeale kujuneb välja naha püsiv punetus, esialgu peamiselt näo keskosas (nina, põsed),

Kliiniline pilt Pikapeale kujuneb välja naha püsiv punetus, esialgu peamiselt näo keskosas (nina, põsed), hiljem ka lõual ja laubal. Laienevad kapillaarsed veresooned, edasi kahjustuvad rasunäärmed, tekivad põletikulised mädavistrikud (paapulid ja pustulid). Hiljem rasunäärmed hüpertrofeeruvad, tekib mugulnina ehk rinofüüm. Osal haigetest kujuneb välja silmakahjustus. Haiguse kulg on krooniline: ägenemisele järgneb lühemat või pikemat aega kestev taandumine.

Kliiniline pilt Eristatakse nelja rosaatsea alatüüpi, igaüks neist jaotub raskusastme järgi kas kergeks, mõõdukaks

Kliiniline pilt Eristatakse nelja rosaatsea alatüüpi, igaüks neist jaotub raskusastme järgi kas kergeks, mõõdukaks või raskeks: Erütematotelangiektaatiline rosaatsea – iseloomulikud on üle 10 minuti kestvad õhetushood. Alguses punetab näo keskosa – nina ja põsed –, hiljem on punetus ka lõual ja laubal. Seejärel laienevad kapillaarsed veresooned. Võib kaasuda põletav, sügelev või torkiv tunne. Paapulopustulaarne rosaatsea– punetusele lisanduvad paapulid, pustulid. Fumatoosne rosaatsea– põletikulised kahjustused süvenevad, tekib rasunäärmete hüperplaasia ja fibroos ning rinofüüm (ehk mugulnina). Okulaarne rosaatsea– esmalt tekib kuivuse ja sügeluse tunne silmades, laugude punetus. Rohkem kui pooltel haigetest tekib silmakahjustus (blefariit, konjunktiviit, hordeolum vms).

Erütematotelangiektaatiline rosaatsea

Erütematotelangiektaatiline rosaatsea

Paapulopustulaarne rosaatsea

Paapulopustulaarne rosaatsea

Okulaarne rosaatsea

Okulaarne rosaatsea

Fumatoosne rosaatsea

Fumatoosne rosaatsea