RMEK Szerz Csiszr Virg A rm a szavak

  • Slides: 17
Download presentation
RÍMEK Szerző: Csiszár. Virág

RÍMEK Szerző: Csiszár. Virág

A rím a szavak szóvégi összecsengése. A versek legfontosabb jellemzője a ritmus (szabályos váltakozás),

A rím a szavak szóvégi összecsengése. A versek legfontosabb jellemzője a ritmus (szabályos váltakozás), míg a rím ennek kiegészítése. A görög-római klasszikusok, Shakespeare és a gondolati líra szerzői mellőzték a rímeket.

A vers és a zene mindig szorosan összefüggött egymással. A rímelő verssorok összecsengése lehetőséget

A vers és a zene mindig szorosan összefüggött egymással. A rímelő verssorok összecsengése lehetőséget ad arra, hogy egy-egy verset megzenésítsenek.

A rímelő sorvégek közül az: 1. Rímhívó 2. felelő vagy válaszoló rím, rímválasz Rímes

A rímelő sorvégek közül az: 1. Rímhívó 2. felelő vagy válaszoló rím, rímválasz Rímes versben a nem rímelő sor neve vaksor

A rím az elhelyezkedése alapján lehet: 1. Végrím (a verssorok vége rímel) 2. Belső

A rím az elhelyezkedése alapján lehet: 1. Végrím (a verssorok vége rímel) 2. Belső rím (rím a verssoron belül) 3. Középrím (a sor közepe, és a sor vége rímel) 4. Refrén (egy vagy több sor ismétlődése a versszakok végén) 5. Alliteráció=betűrím (a szókezdő hang megismétlése több egymást követő szóban)

Tiszta rím: a sor utolsó egy-két szótagjának teljes összecsengése (lélek-félek). Asszonánc: kevésbé teljes összecsengés,

Tiszta rím: a sor utolsó egy-két szótagjának teljes összecsengése (lélek-félek). Asszonánc: kevésbé teljes összecsengés, ahol az utolsó szótagok mássalhangzói nem azonosak, csak rokonok (belép-elébb). Süket rím: az összecsengő szótagok magánhangzói sem azonosak, csak közel állnak egymáshoz (távol-hadával)

Rímképletek 1. Páros rím: a szomszédos sorok rímelnek aabb 2. Keresztrím (váltórím): a rímpárok

Rímképletek 1. Páros rím: a szomszédos sorok rímelnek aabb 2. Keresztrím (váltórím): a rímpárok váltakoznak egymással abab 3. Ölelkező rím: az egyik rímpár körülveszi a másikat abba, aabccb

4. Félrím: csak a páros vagy csak a páratlan sorok rímelnek axax, xaxa, aax

4. Félrím: csak a páros vagy csak a páratlan sorok rímelnek axax, xaxa, aax 5. Bokorrím: több egymás utáni sor rímel egymással aaa(a) 6. halmazrím: négynél több sorból álló bokorrím aaaaa

7. Visszatérő rím: a felelő rímre a vers további részében még egy sor rímel

7. Visszatérő rím: a felelő rímre a vers további részében még egy sor rímel aaxa, aabba 8. Ráütő vagy rácsapó rím: a felelő rímet váratlanul egy harmadik is követi ababb, aabbb, xaxaa

„Nem tudjuk, maga a költő sem tudja, hogyan születik meg benne a rím, amely

„Nem tudjuk, maga a költő sem tudja, hogyan születik meg benne a rím, amely egy pillanattal előbb nem volt meg, s most egyszerre megvan. Tudatos munkája akkor kezdődik, amikor a kínálkozó lehetőségek közt választ, melyik lesz a tartalomnak, stílusnak megfelelő rím. ” (Benedek Marcell: Irodalmi hármaskönyv)

Gyakorlás József Attila KERTÉSZ LESZEK Kertész leszek, fát nevelek, kelő nappal én is kelek,

Gyakorlás József Attila KERTÉSZ LESZEK Kertész leszek, fát nevelek, kelő nappal én is kelek, nem törődök semmi mással, csak a beojtott virággal. Minden beojtott virágom kedvesem lesz virágáron, ha csalán lesz, azt se bánom, igaz lesz majd a virágom. Tejet iszok és pipázok, jóhíremre jól vigyázok, nem ér engem veszedelem, magamat is elültetem. Kell ez nagyon, igen nagyon, napkeleten, napnyugaton ha már elpusztul a világ, legyen a sírjára virág.

Juhász Gyula Szavak, csodálatos szavak, Békítenek, lázítanak. Eldöntenek egy életet. Följárnak, mint a kísértetek.

Juhász Gyula Szavak, csodálatos szavak, Békítenek, lázítanak. Eldöntenek egy életet. Följárnak, mint a kísértetek. Szárnyalnak, mint a gondolat. Görnyedve hordnak gondokat. Világokat jelentenek. Meghaltál, ha már nincsenek. Dalolnak és dadognak ők. Gügyögnek, mint a szeretők. Ölnek és feltámasztanak. Szavak, csodálatos szavak.

Népdal Csínom Palkó, Csínom Jankó, csontos karabélyom Szép selymes lódingom, dali pár pisztolyom. Nosza,

Népdal Csínom Palkó, Csínom Jankó, csontos karabélyom Szép selymes lódingom, dali pár pisztolyom. Nosza, rajta, jó katonák, igyunk egészséggel, Menjen táncba ki-ki köztünk az Ő jegyesével. Ne bánkódjék senki köztünk, menjünk az Alföldre. Megrontatik kezünk által a labanc ereje. Szabad nekünk, jó katonák, Tisza-Duna közi, Labancságnak mert nincs sehult ottan semmi közi.

József Attila ALTATÓ aludj el szépen, kis Balázs. Lehunyja kék szemét az ég, lehunyja

József Attila ALTATÓ aludj el szépen, kis Balázs. Lehunyja kék szemét az ég, lehunyja sok szemét a ház, dunna alatt alszik a rét aludj el szépen, kis Balázs. Szundít a labda, meg a sip, az erdő, a kirándulás, a jó cukor is aluszik aludj el szépen, kis Balázs. Lábára lehajtja fejét, alszik a bogár, a darázs, velealszik a zümmögés aludj el szépen, kis Balázs. A távolságot, mint üveg golyót, megkapod, óriás leszel, csak hunyd le kis szemed, aludj el szépen, kis Balázs. A villamos is aluszik, - s mig szendereg a robogás - Tüzoltó leszel s katona! Vadakat terelő juhász! álmában csönget egy picit Látod, elalszik anyuka. aludj el szépen, kis Balázs. Alszik a széken a kabát, szunnyadozik a szakadás, máma már nem hasad tovább

Kosztolányi Dezső ILONA Lenge lány, aki sző, holdvilág mosolya: ezt mondja a neved, Ilona.

Kosztolányi Dezső ILONA Lenge lány, aki sző, holdvilág mosolya: ezt mondja a neved, Ilona. Lelkembe hallgatag dalolom, lallala, dajkálom a neved lallázva, Ilona. Minthogyha a fülem szellőket hallana, sellőket, lelkeket lengeni, Ilona. Müezzin zümmög így: "La illah il' Allah", mint ahogy zengem én, Ilona. Arra, hol feltün és eltün a fény hona, fény felé, éj felé, Ilona. Balgatag álmaim elzilált lim-loma, távoli, szellemi lant-zene, Ilona. Ó az i kelleme, ó az l dallama, mint ódon ballada, úgy sóhajt, Ilona. Csupa l, csupa i, csupa o, csupa a, csupa tej, csupa kéj, csupa jaj, Ilona. És nekem szín is ez, halovány kék-lila, halovány anilin, ibolya, Ilona. Vigasság, fájdalom, nem múlik el soha s balzsam is, mennyei lanolin, Ilona. Elmúló életem hajnala, alkonya, halkuló, nem múló hallali, Ilona. Lankatag angyalok aléló sikolya. Ilona, Ilona.

WEÖRES SÁNDOR EGY SZÉP DOMB IDEKÉKÜL Egy szép domb Ide-kékül Lágy hajnali fényben, Hűsölni

WEÖRES SÁNDOR EGY SZÉP DOMB IDEKÉKÜL Egy szép domb Ide-kékül Lágy hajnali fényben, Hűsölni és Jóllakni Ottan lehet nékem. Fényes kert Almát terem, Tarka, mint az élet, Ott az apa És anya Hét gyerekkel élhet. Domb-lejtőn Kelet felől Csupa szilva, szőlő, Édes-piros Szép gyümölcs Napsütésben megnő.

WEÖRES SÁNDOR ARANY ÁGON ÜL A SÁRMÁNY Arany ágon ül a sármány, Kicsi dalt

WEÖRES SÁNDOR ARANY ÁGON ÜL A SÁRMÁNY Arany ágon ül a sármány, Kicsi dalt fúj fuvoláján, Arany égen ül a bárány, Belezendít citeráján. Piros alma szivem ágán, Kivirító koronáján, Aki kéri, neki szánnám, Akinek kell, sose bánnám.