RENME ALANI AHLAK 6 SINIF 5 NTE SLAMIN

  • Slides: 29
Download presentation
ÖĞRENME ALANI: AHLAK 6. SINIF 5. ÜNİTE İSLAM’IN SAKINILMASINI İSTEDİĞİ BAZI DAVRANIŞLAR

ÖĞRENME ALANI: AHLAK 6. SINIF 5. ÜNİTE İSLAM’IN SAKINILMASINI İSTEDİĞİ BAZI DAVRANIŞLAR

YALAN SÖYLEMEK GIYBET VE İFTİRA KISKANÇLIK KİBİR ALAY ETMEK ÖZEL HAYATA SAYGISIZLIK KÖTÜ ZANDA

YALAN SÖYLEMEK GIYBET VE İFTİRA KISKANÇLIK KİBİR ALAY ETMEK ÖZEL HAYATA SAYGISIZLIK KÖTÜ ZANDA BULUNMAK HIRSIZLIK BÜYÜKLERE SAYGISIZLIK

YALAN SÖYLEMEK VE HİLE YAPMAK Başkalarını aldatmak amacıyla bilerek ve gerçeğe aykırı olarak söylenen

YALAN SÖYLEMEK VE HİLE YAPMAK Başkalarını aldatmak amacıyla bilerek ve gerçeğe aykırı olarak söylenen söze yalan, söyleyene de yalancı denir. Yalan; gerçeğin gizlenmesi söylenmemesi, eksik veya fazla söylenmesidir. Dinimiz yalan ve ikiyüzlülüğün her türlüsünü yasaklamıştır. .

YALAN SÖYLEMEK VE HİLE YAPMAK q Doğru sözlülük; iyiliğe, iyilik de cennete götürür… Yalan;

YALAN SÖYLEMEK VE HİLE YAPMAK q Doğru sözlülük; iyiliğe, iyilik de cennete götürür… Yalan; kötülüğe kötülük de cehenneme götürür. (Buhari, Edep, 69) q Yalan sözden sakının. (Hac suresi 30)

YALAN SÖYLEMEK VE HİLE YAPMAK - Yalan zararı söylemenin bireysel ve toplumsal birkaç q

YALAN SÖYLEMEK VE HİLE YAPMAK - Yalan zararı söylemenin bireysel ve toplumsal birkaç q Yalan, bireyin toplumdaki değerinin ve güvenini zedeler. q Barış, güven ve huzur ortamını yok eder. q İnsanlar arası ilişkilerin bozulmasına neden olur. q Toplumda fertlerin birbirine karşı saygı ve sevgisini azaltır

GIYBET VE İFTİRA o Gıybet, kişinin yüzüne söylendiğinde hoşlanmayacağı şeyleri arkasından söylemektir. o Günlük

GIYBET VE İFTİRA o Gıybet, kişinin yüzüne söylendiğinde hoşlanmayacağı şeyleri arkasından söylemektir. o Günlük konuşmalarda buna dedikodu denir. Bir insanın alay konusu yapılması da gıybettir. o İftira; bir insanın söylemediği sözü söyledi, yapmadığı şeyi yaptı demektir.

GIYBET VE İFTİRA v Kim bir hata işler günah kazanır da sonra onu suçsuz

GIYBET VE İFTİRA v Kim bir hata işler günah kazanır da sonra onu suçsuz birinin üzerine atarsa şüphesiz büyük bir iftira etmiş, apaçık bir günah yüklenmiş olur. (ahzab/12) o Peygamber efendimiz bu konu da: “Bizi aldatan bizden değildir” demiştir

GIYBET VE İFTİRA İftiranın kişi ve topluma zararları: q İftiraya uğran insanlar huzursuz olur

GIYBET VE İFTİRA İftiranın kişi ve topluma zararları: q İftiraya uğran insanlar huzursuz olur q Çevresindeki insanlara bakamayacak duruma gelebilir ve işini kaybedebilir q Büyük emeklerle kurulan aile yuvası yıkılabilir q İnsanların birbirine güveni kalmaz insanlar arasındaki sevgi ve dostluk bağları zayıflar ; dayanışma ve yardımlaşma gibi güzel alışkanlıklar ortadan kalkar. q Toplumda huzur kalmaz

HIRSIZLIK o Bir kimsenin, kendisine ait olmayan bir malı, parayı ya da eşyayı sahibinin

HIRSIZLIK o Bir kimsenin, kendisine ait olmayan bir malı, parayı ya da eşyayı sahibinin izni ve haberi olmadan almasına hırsızlık denir. o Hırsızlık, yalnızca kişilere ait bir mal ya da parayı çalmaktan ibaret değildir. Bunun yanında devletin imkanlarını kendi çıkarları için kullanmak, inşaatta malzemeyi ölçülerinden az ve kalitesiz kullanmak da birer hırsızlıktır. Ayrıca bir insanın zamanının ve emeğinin çalınması da bir hırsızlıktır

NELER HIRSIZLIĞA GİRER o Devlet imkanlarını kendi çıkarı için kullanmak, o Rüşvet almak, o

NELER HIRSIZLIĞA GİRER o Devlet imkanlarını kendi çıkarı için kullanmak, o Rüşvet almak, o Alışverişte hile yapmak, o Suyu ve elektriği kaçak kullanmak, o Ayrıca sınav da kopya çekmek de hırsızlıktır.

HIRSIZLIK Ey iman edenler! Mallarınızı aranızda haksızlıkla değil, karşılıklı rıza ile yapılan ticaret ile

HIRSIZLIK Ey iman edenler! Mallarınızı aranızda haksızlıkla değil, karşılıklı rıza ile yapılan ticaret ile yiyin…(nisa /29)

HASET ETMEK Haset, kıskançlık ve çekememezliktir. Genelde, düşmanlık, kibir , açgözlülük, önde olma ve

HASET ETMEK Haset, kıskançlık ve çekememezliktir. Genelde, düşmanlık, kibir , açgözlülük, önde olma ve büyüklenmek gibi duygular hasedin nedenlerindendir bazılarıdır.

HASET ETMEK o Birbirinize kin gütmeyiniz. Birbirinizi kıskanmayınız, birbirinize sırt çevirmeyiniz. Ey Allah’ın kulları!

HASET ETMEK o Birbirinize kin gütmeyiniz. Birbirinizi kıskanmayınız, birbirinize sırt çevirmeyiniz. Ey Allah’ın kulları! Kardeş olunuz. Bir Müslüman için kardeşini üç günden fazla terk etmek yani ona küs olmak doğru olmaz. Buhari, edep, 57 o “Allah ın sizi birbirinizden üstün kıldığı şeyleri hasretle arzu etmeyiniz Allah tan lütfünü isteyiniz şüphesiz Allah herşeyi bilmektedir. (nisa süresi/ayet 32)

ALAY ETMEK Alay etmek; bir kimsenin kusurlu veya eksik yönlerini küçümseyerek söz, işaret veya

ALAY ETMEK Alay etmek; bir kimsenin kusurlu veya eksik yönlerini küçümseyerek söz, işaret veya yazı ile eğlence konusu yapmaktır.

ALAY ETMEK Ey iman edenler! Bir topluluk diğer bir toplulukla alay etmesin. Belki alay

ALAY ETMEK Ey iman edenler! Bir topluluk diğer bir toplulukla alay etmesin. Belki alay edilenler daha iyidirler. (hucurat suresi 11. ayet)

BÜYÜKLENMEK(KİBİR LENMEK) Büyüklenmek (Kibir); kişinin kendisini başkalarından üstün tutması, özel ve ayrıcalıklı görmesidir. Kibir

BÜYÜKLENMEK(KİBİR LENMEK) Büyüklenmek (Kibir); kişinin kendisini başkalarından üstün tutması, özel ve ayrıcalıklı görmesidir. Kibir aynı zamanda kendini beğenerek başkalarını küçümsemektir.

BÜYÜKLENMEK(KİBİRLENMEK) q ‘ Yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Çünkü sen ne yeri yarabilir ne de dağlarla

BÜYÜKLENMEK(KİBİRLENMEK) q ‘ Yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Çünkü sen ne yeri yarabilir ne de dağlarla ululuk yarışına girebilirsin. ’ (isra/37) q İnsanlardan yüz çevirme, yolda böbürlenerek yürüme, zira Allah büyüklük taslayıp, kendini beğenip övünün hiç kimseyi sevmez. (lokman /18)

KÖTÜ ZANDA BULUNMAK o Herhangi bir kimse hakkında doğru bilgi ve delile dayanmadan yapılan

KÖTÜ ZANDA BULUNMAK o Herhangi bir kimse hakkında doğru bilgi ve delile dayanmadan yapılan olumsuz tahmin ve görüşlere kötü zan denir.

KÖTÜ ZANDA BULUNMAK q Ey iman edenler! Zannın çoğundan sakının. Çünkü zannın bir kısmı

KÖTÜ ZANDA BULUNMAK q Ey iman edenler! Zannın çoğundan sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. (hucurat/12) q “Hakkında bilgin bulunmayan şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve gönül, bunların hepsi ondan sorumludur. ”(İsra suresi 36)

BAŞKALARININ KUSURLARINI ARAŞTIRMAK o Her insanın kendine özgü bir yaşamı vardır. Hiçbir insan özel

BAŞKALARININ KUSURLARINI ARAŞTIRMAK o Her insanın kendine özgü bir yaşamı vardır. Hiçbir insan özel yaşamıyla ilgili birtakım olayların açığa çıkmasını istemez. Kendi kusurlarının başkaları tarafından araştırılması ve öğrenilmek istenmesi insanları rahatsız eder.

BAŞKALARININ KUSURLARINI ARAŞTIRMAK q Müslümanların kusurlarını örten kimsenin Allah da dünya ve ahirette ayıplarını

BAŞKALARININ KUSURLARINI ARAŞTIRMAK q Müslümanların kusurlarını örten kimsenin Allah da dünya ve ahirette ayıplarını örter. (tirmizi, birr ve sıla, 30) q “birbirinizin kusurlarını araştırmayınız(hucurat süresi 12. ayet)

ANNE BABA VE BÜYÜKLERE SAYGISIZLIK v Dinimizin sakınmamızı istediği kötü davranışlardan biri de anne,

ANNE BABA VE BÜYÜKLERE SAYGISIZLIK v Dinimizin sakınmamızı istediği kötü davranışlardan biri de anne, baba ve büyüklerimize karşı saygısızlık yapmaktır.

o Buna kuran ı kerim de söyle değinmiştir: “Rabb’in, sadece kendisine kulluk etmenizi, anne

o Buna kuran ı kerim de söyle değinmiştir: “Rabb’in, sadece kendisine kulluk etmenizi, anne ve babanıza da iyi davranmanızı emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa kendilerine ‘öf!’ bile deme; onları azarlama, ikisine de güzel söz söyle. ”(İsrâ suresi, 23. ayet)

Peygamber efendimiz ise: o “Küçüklerine merhamet etmeyen, büyüklerine saygı göstermeyen bizden değildir. ”(tirmizi birr,

Peygamber efendimiz ise: o “Küçüklerine merhamet etmeyen, büyüklerine saygı göstermeyen bizden değildir. ”(tirmizi birr, 16. hadis)

11. Kötü Davranışlar Karşısında Duyarsız Kalmayalım v Müslüman bir kimsenin en temel görevlerinden biri

11. Kötü Davranışlar Karşısında Duyarsız Kalmayalım v Müslüman bir kimsenin en temel görevlerinden biri de iyiliği öğütlemek, kötülükten sakındırmaktır. v İnsan, içinde yaşadığı toplumun üyesidir. v Toplumda yaşanacak olumsuzluklar, kendisini de etkiler. v Olumsuz tutum ve davranışları görmemezlikten gelmek veya sessiz kalmak doğru değildir. v Herkes gücü ve sorumluluğu yettiği ölçüde bu olumsuzlukları düzeltmeye çalışmalıdır. v Aksi takdirde bu olumsuzluklar bize ve yakınlarımıza büyük zarar verebilir.

12. Felâk Suresi ve Anlamı v Felâk suresi Kur’an-ı Kerim’in yüz on üçüncü suresidir.

12. Felâk Suresi ve Anlamı v Felâk suresi Kur’an-ı Kerim’in yüz on üçüncü suresidir. Mekke’de indirilmiştir. 5 ayettir.

ØAnlamı

ØAnlamı

Hazırlayan o MERVE KILINÇ

Hazırlayan o MERVE KILINÇ