REGIONALNE SLASTICE Slastice iz pojedinih podruja koje su

  • Slides: 23
Download presentation
REGIONALNE SLASTICE Slastice iz pojedinih područja koje su zadržale tradiciju. SREDIŠNJA HRVATSKA (Zagreb i

REGIONALNE SLASTICE Slastice iz pojedinih područja koje su zadržale tradiciju. SREDIŠNJA HRVATSKA (Zagreb i Prigorje)

Štrudla od sira, slana Štrudla od jabuka Pita s jabukama

Štrudla od sira, slana Štrudla od jabuka Pita s jabukama

DOBAR DAN! Današnja tema su slastice iz pojedinih regija, koje su zadržale tradiciju. Nazivamo

DOBAR DAN! Današnja tema su slastice iz pojedinih regija, koje su zadržale tradiciju. Nazivamo ih REGIONALNE SLASTICE. Danas obrađujemo regiju SREDIŠNJA HRVATSKA, u koju pripadaju Zagreb i Prigorje

SREDIŠNJA HRVATSKA Zagreb i Prigorje

SREDIŠNJA HRVATSKA Zagreb i Prigorje

GDJE SE NALAZI ZAGREB I GDJE JE PRIGORJE? Zagreb se nalazi u kontinentalnoj središnjoj

GDJE SE NALAZI ZAGREB I GDJE JE PRIGORJE? Zagreb se nalazi u kontinentalnoj središnjoj Hrvatskoj, na južnim obroncima Medvednice te na obalama rijeke Save. Nalazi se na nadmorskoj visini od 122 metra (Zrinjevac).

Prigorje je područje Hrvatske koje se proteže najvećim dijelom oko glavnog grada Zagreba. Točnije,

Prigorje je područje Hrvatske koje se proteže najvećim dijelom oko glavnog grada Zagreba. Točnije, to je područje koje se proteže uz južne obronke Medvednice do rijeke Save. Na jugozapadu graniči sa Žumberkom, na istoku s Moslavinom, na zapadu je rubno naselje Harmica, a na sjeveroistoku Sveti Ivan Zelina, odnosno neznatno sjeverno od Zeline završava Kalničkim prigorjem, koje je sastavni dio Prigorja.

Najpoznatije zagrebačke slastice Sladokusci su u Zagrebu na slatkim mukama. Slastičarstvo je oduvijek na

Najpoznatije zagrebačke slastice Sladokusci su u Zagrebu na slatkim mukama. Slastičarstvo je oduvijek na cijeni i ima bogatu tradiciju. Moda bečkih slastičarnica i kavana uspješno je presađena u Zagreb, a u repertoaru deserata primjetan je i orijentalni utjecaj. U Zagrebu ćete naići na skladan suživot i Sacher torte i baklave i domaće kremšnite. I dan-danas djeluju obiteljske slastičarnice s dugom poviješću, dok je istodobno sve više modernih slastičarskih butika koji ili oživljavaju stare hrvatske slastice ili prate svjetske trendove. Ne odveć originalan, ali sigurno najčešći desert na koji ćete naići su palačinke ili štrudle, za koje svaka ponosna domaćica ima svoju recepturu.

Među uobičajenim štrudlama od jabuka, sira ili višanja svoje mjesto našla je i lokalna

Među uobičajenim štrudlama od jabuka, sira ili višanja svoje mjesto našla je i lokalna bučnica, savijača punjena smjesom naribane buče, šećera i vrhnja. Već spomenuti legendarni štrukli neodoljivi su u slatkom izdanju, zapečeni sa slatkim vrhnjem. Zapravo, većina starih domaćih slastica savršenstvo je minimalizma, pokazna vježba iz snalažljivosti naših baka koje su baratale tek s nekoliko skromnih namirnica. Dobro su poznati kolači orehnjača, makovnjača, zlevanka, buhtle, tenka gibanica, medenjaci, jabuke u šlafroku, knedle punjene šljivama i marelicama…

Skromni paprenjak, pikantni prhki kolačić opjevan i u književnosti, danas je simbol Zagreba te

Skromni paprenjak, pikantni prhki kolačić opjevan i u književnosti, danas je simbol Zagreba te prepoznatljiv jestivi suvenir. Dakako, mnogi su deserti u zagrebačke kuhinje prešli iz germanskih izvora, na primjer carski drobljenac ili kitnkez, slatki sir od dunja. A kad su domaćice htjele pokazati da i one mogu parirati raskošnim austrijskim tortama, u spoju s lokalpatriotizmom nastale su Jelačić šnite, bogat kremasti kolač s orasima i čokoladom. Jesen i zima u Zagrebu rezervirane su za slastice na bazi kestena, a glavnu ulogu ima klasični kesten-pire. U toplije doba godine buja vrlo razvijena sladoledarska scena. Dobar sladoled ovdje se itekako poštuje, a maštovitiji slastičari talijanskom će uzoru dodati neke tipično lokalne sastojke.

Već smo se susretali s legendarnom štrudlom… …a sada ćemo se prisjetiti kako se

Već smo se susretali s legendarnom štrudlom… …a sada ćemo se prisjetiti kako se ona priprema… …od kojih namirnica se priprema… …kako se razvlači tijesto… …i na kraju kako se peće i poslužuje…

ŠTRUDLE Iako ih danas možete pronaći gotovo u svakoj pekarnici, industrijski pripremljene i punjene

ŠTRUDLE Iako ih danas možete pronaći gotovo u svakoj pekarnici, industrijski pripremljene i punjene sirom ili tipičnim voćnim nadjevima od jabuka ili višanja, savijače, odnosno štrudle nekada su domaćicama predstavljale pravi izazov jer su za pripremu izvrsnoga tankog tijesta koje čini osnovu ovog kolača bile potrebne vještina, brzina i upornost. Premda se radi od jednostavnih sastojaka – brašna, malo octa, soli i vode, prema tradicionalnoj recepturi tijesto se s pažnjom obrađuje i polako razvlači sa svih strana sve dok ne nastane velika tanka kora spremna za punjenje. Pažljivo razvučeno tijesto potom se premazuje nadjevom po želji pa se uz pomoć pobrašnjenog stolnjaka na kojem je tijesto vučeno namata te stavlja u plitki lim za pečenje u pećnici. Tradicionalne kombinacije ribanih jabuka s grožđicama i cimetom, sira ili trešanja pomiješanih s krušnim mrvicama mnogima su omiljena punjenja, a oni željni eksperimentiranja pune ih sezonskim voćem i povrćem. Kada je pečena, štrudla je lijepe zlaćane boje i hrskave kore, a prije posluživanja posipa se šećerom u prahu za posebnu slast.

Štrudle svoje porijeklo vuku još iz austrougarske kuhinje, a neki tvrde da im se

Štrudle svoje porijeklo vuku još iz austrougarske kuhinje, a neki tvrde da im se korijeni mogu pronaći i u lisnatim desertima iz Turske. Neovisno o tome odakle potječu, već se stoljećima pripremaju i u našim krajevima, gdje ih rado jedu sve generacije kao desert ili slatku užinu. Ovoj se slastici u čast organiziraju se čak i festivali poput Štrudla. Festa u mjestu Jaškovo kraj Ozlja s natjecanjima za najbolju profesionalno i amaterski pripremljenu štrudlu. Upravo su predani stanovnici Jaškova 2015. godine pripremili i najdužu štrudlu od jabuka na svijetu! Impresivna štrudla duga čak 1479, 38 centimetara omogućila im je da postave Guinnessov svjetski rekord te svoj kraj pretvore u zanimljivu turističku destinaciju koja privlači lokalne, ali i internacionalne posjetitelje.

Osnovno vučeno (vodeno) tijesto Vučeno (vodeno) tijesto je najjeftinije tijesto u slastičarstvu. Sastoji se

Osnovno vučeno (vodeno) tijesto Vučeno (vodeno) tijesto je najjeftinije tijesto u slastičarstvu. Sastoji se od svega par sastojaka koje većina nas uvijek ima kod kuće.

Sastojci 500 g glatkog brašna 5 žlica biljnog ulja 300 ml mlake vode ulje

Sastojci 500 g glatkog brašna 5 žlica biljnog ulja 300 ml mlake vode ulje za premazivanje tijesta prstohvat soli Pogledajte video o tome kako se priprema tijesto https: //youtu. be/Wn 1 Cubal 6 FU

Sastojci za nadjev: 1/2 kg svježeg kravljeg sira 1 dl kiselog vrhnja 2 jaja

Sastojci za nadjev: 1/2 kg svježeg kravljeg sira 1 dl kiselog vrhnja 2 jaja sol po potrebi rastopljeni maslac (ili ulje) za kore Priprema Pomješati sir, vrhnje i jaja dok se sastojci ravnomjerno ne izmješaju pa posoliti po ukusu. Ako koristite gotove kore, jednu koru staviti na vlažnu, čistu kuhinjsku krpu, premazati rastopljenim maslacem (ili uljem), preko nje staviti još jednu koru, pa preko polovice rasporediti sir. Zarolati, krajeve zatvoriti da nadjev ne bi iscurio i preseliti na nauljen pleh za pečenje. Peči na 180°C, 20 minuta, izvaditi iz pećnice, pustiti da se malo prohladi, pa toplo (ne vruće, ali ne niti hladno) narezati i poslužiti

ŠTRUDLA OD JABUKA Tijesto: 500 g glatkog brašna 250 -300 ml mlake vode 1

ŠTRUDLA OD JABUKA Tijesto: 500 g glatkog brašna 250 -300 ml mlake vode 1 žlica octa 3 žlice ulja malo soli Nadjev: oko 1 kg kiselih jabuka 4 žlice šećera 2 vanilin šećera ili burbon vanilija šećera cimet po želji šaka grožđica namočenih u rum malo naribane limunove korice (po potrebi malo krušnih mrvica, ako jabuke puste puno soka) maslac

Razvucite tanko tijesto tako da ga nježno odozdo dlanovima vuče te prema, kad ste

Razvucite tanko tijesto tako da ga nježno odozdo dlanovima vuče te prema, kad ste ga dovoljno razvukli, deblje krajeve tijesta uklonite. Tijesto pokapajte otopljenim maslacem i pustite da odstoji par minuta a zatim po tijestu rasporedite nadjev. Uz pomoć stolnjaka zamotajte dvije štrudle, jednu prema drugoj, prerežite tijesto po sredini i stavite štrudle u tepsiju obloženu papirom za pečenje (i njega malo namažite maslacem), premažite štrudle s malo maslaca i stavite u zagrijanu pećnicu, pecite na 180 -200 oko 30 minuta. Pred kraj pečenja izvadite štrudle, opet ih malo premažite i vratite u pećnicu dok ne dobiju finu boju. Kad se malo ohlade, štrudle pospite šećerom u prahu.

Pogledajte kako napraviti štrudlu s industrijskim korama https: //youtu. be/Cx 3 j. Aj 8

Pogledajte kako napraviti štrudlu s industrijskim korama https: //youtu. be/Cx 3 j. Aj 8 B 2 ho INDUSTRIJSKO TIJESTO Gotove kore potrebno je ugrijati na sobnu temperaturu prije upotrebe kako bi bile podatne. Da bi štrudla uspjela, svaku koru treba premazati. Obično se premazuje uljem ili drugim oblicima masnoće, kombinacijom jaja i mlijeka ili pak nadjevom. Premazivanjem kore ona postaje fleksibilna zbog čega ju je moguće motati bez trganja. Premazivanje je najzgodnije obavljati kistićem. Nakon premazivanja, recepti često savjetuju posipavanje kore krušnim mrvicama jer će upravo one povući višak vode koju pušta voće.

PITA S JABUKAMA OSNOVNI RECEPT ZA PRHKO TIJESTO Zlatno pravilo za izradu prhkog tijesta

PITA S JABUKAMA OSNOVNI RECEPT ZA PRHKO TIJESTO Zlatno pravilo za izradu prhkog tijesta je 1: 2: 3, što se odnosi na omjer šećera, masnoće i brašna. Pravo prhko tijesto pravi bez ikakvih dodataka, ali ako smjesu nikako ne možete povezati, slobodno dodajte neke od sastojaka za povezivanje kao što su žutanjci ili jaja, kiselo vrhnje, mlijeko ili voda. Ukoliko dodajete nešto od navedenih sastojaka, neka to bude u što manjoj količini.

Što se tiče šećera, za ovu vrstu tijesta u šećer u prahu uvijek je

Što se tiče šećera, za ovu vrstu tijesta u šećer u prahu uvijek je najbolji izbor jer i on doprinosi prhkosti tijesta PRIPREMA Na radnu površinu prosijte brašno pa dodajte šećer i na kockice narezan maslac. Vrhovima prstiju maslac brzo razmrvite u brašnu pa umijesite glatko tijesto. Tijesto nemojte mijesiti predugo kakao se masnoća od topline ruku nebi otopila čime tijesto kod pečenje gubi svoju prhkost i gustoću. Tijesto oblikujte u kuglu, zamotajte ga u prozirnu foliju i ostavite u hladnjaku sat vremena. Nakon hlađenja tijesto položite na lagano pobrašnjenu površinu, posipajte ga s malo brašna i razvaljajte na 3 -4 mm debljine. Ako vam se tijesto lijepi za podlogu ili valjak dodajte još malo brašna, ali nemojte pretjerivati jer će tijesto inače biti previše čvrsto.

Ukoliko pripremate pitu, dno tijesta prije pečenje obavezno izbodite vilicom kako se tijekom pečenja

Ukoliko pripremate pitu, dno tijesta prije pečenje obavezno izbodite vilicom kako se tijekom pečenja nebi napuhnulo. Također, ako i gornji dio pite prekrivate s jednim komadom tijesta i njega obavezno na nekoliko mjesta izbodite kako bi zrak tijekom pečenja mogao pronaći izlaz. https: //likechocolate. net/2019/11/povratak-osnovamaprhko-tijesto/ Pogledajte i ovaj zanimljiv video https: //youtu. be/9 y 8 fu. Qi. Nmyo

I na kraju…. ponovimo što smo naučili ✔ Među uobičajenim štrudlama od jabuka, sira

I na kraju…. ponovimo što smo naučili ✔ Među uobičajenim štrudlama od jabuka, sira ili višanja svoje mjesto našla je i lokalna bučnica, savijača punjena smjesom naribane buče, šećera i vrhnja. ✔ Štrudle svoje porijeklo vuku još iz austrougarske kuhinje, a neki tvrde da im se korijeni mogu pronaći i u lisnatim desertima iz Turske. ✔ Vučeno (vodeno) tijesto je najjeftinije tijesto u slastičarstvu. ✔ Razvucite tanko tijesto tako da ga nježno odozdo dlanovima vuče te prema, kad ste ga dovoljno razvukli, deblje krajeve tijesta uklonite. ✔ Gotove kore potrebno je ugrijati na sobnu temperaturu prije upotrebe kako bi bile podatne. ✔ Zlatno pravilo za izradu prhkog tijesta je 1: 2: 3, što se odnosi na omjer šećera, masnoće i brašna. ✔ Pravo prhko tijesto pravi bez ikakvih dodataka, ali ako smjesu nikako ne možete povezati, slobodno dodajte neke od sastojaka za povezivanje kao što su žutanjci ili jaja, kiselo vrhnje, mlijeko ili voda. ✔ Šećer u prahu uvijek je najbolji izbor jer i on doprinosi prhkosti tijesta.

HVALA NA PAŽNJI! Marina Majdenić, strukovna nastavnica slastičarstva

HVALA NA PAŽNJI! Marina Majdenić, strukovna nastavnica slastičarstva