RAZVOJ INFORMACIONIH TEHNOLOGIJA Razvoj racunarske tehnologije usko je

  • Slides: 12
Download presentation
RAZVOJ INFORMACIONIH TEHNOLOGIJA Razvoj racunarske tehnologije usko je vezan za razvoj matematike. Brojevi se

RAZVOJ INFORMACIONIH TEHNOLOGIJA Razvoj racunarske tehnologije usko je vezan za razvoj matematike. Brojevi se beleze vec u poznom paleolitu. U Africi, u oblasti Isango pronadjena je kost sa zarezima koji su obelezavali brojeve.

RACUNARSKE MASINE KALKULATORI Predmehanicki period • Pojava trgovine dovodi do potrebe za naprednijim racunanjem.

RACUNARSKE MASINE KALKULATORI Predmehanicki period • Pojava trgovine dovodi do potrebe za naprednijim racunanjem. • Koriste se abakusi, vrsta racunaljki. • Uvedeni su arapski brojevi i pozicioni dekadni sistem.

MEHANICKI PERIOD 17. vek – Blez Paskal izumeo paskalinu koja je mogla da sabira

MEHANICKI PERIOD 17. vek – Blez Paskal izumeo paskalinu koja je mogla da sabira i oduzima. 18. vek – Gotfrid Lajbnic izumeo masinu sposobnu da mnozi i deli ali nije radila. 19. vek – Tomas de Kulmar izumeo aritmometar koji je uspesno izvodio sve 4 osnovne matematicke operacije.

PASKALINA Lajbnicova masina Aritmometar

PASKALINA Lajbnicova masina Aritmometar

ELEKTROMEHANICKI PERIOD Pocinje da se koristi elektricna energija. Pojavljuju se telefoni i telegrafi. Herman

ELEKTROMEHANICKI PERIOD Pocinje da se koristi elektricna energija. Pojavljuju se telefoni i telegrafi. Herman Holerit izumeo masinu za obradu rezultata popisa stanovnistva. Masina Hermana Holerita

PRVA ELEKTRONSKA RACUNSKA MASINA Nazvana ABC (Atanasoff-Berry Computer), napravljena je za resavanje sistema jednacina

PRVA ELEKTRONSKA RACUNSKA MASINA Nazvana ABC (Atanasoff-Berry Computer), napravljena je za resavanje sistema jednacina u SAD-u od strane Dzona Atanasofa i Kliforda Berija, ali nije dovrsena. Prvi programibilan racunar Carls Bebidz je u 19. veku izumeo analiticku masinu, racunar koji je koristio busene kartice, izum Zozefa Zakara, za programiranje, a programe je pisala Ada Lavlejs, prvi programer.

RANI ELEKTROMEHANICKI I ELEKTRONSKI RAČUNARI Računari su za vreme Drugog svetskog rata razvijani u

RANI ELEKTROMEHANICKI I ELEKTRONSKI RAČUNARI Računari su za vreme Drugog svetskog rata razvijani u vojne svrhe. Nemačka: Konrad Cuze pravi Z 3 koji je korišćen za testiranje aerodinamike nemačkih aviona. Velika Britanija: organizacija Blečli Park pravi Kolosa, delimično programibilan elektronski računar. Korišćen je za razbijanje nemačkih šifara. SAD: Hauard Ajken pravi Harvard Mark I, programibilan elektromehanički računar, korišćen u mornarici.

Z 3 Kolos Harvard Mark I

Z 3 Kolos Harvard Mark I

PRVI PROGRAMIBILAN ELEKTRONSKI RAČUNAR ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Computer) napravljen od strane Džeja

PRVI PROGRAMIBILAN ELEKTRONSKI RAČUNAR ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Computer) napravljen od strane Džeja Ekerta i Džona Moklija na univerzitetu u Pensilvaniji i prvi je programibilni elektronski računar. Fon Nojmanova arhitektura • EDVAC (Electronic Discrete Variable Automatic Calculator) razvijen od strane istog tima kao i ENIAC uz naučnika Džona fon Nojmana je prvi računar zasnovan na Fon Nojmanovoj arhitekturi, principu na kom se i svi današnji kompjuteri zasnivaju. Procesor i memorija u ovoj arhitekturi skladište programe zajedno sa podacima i čitaju ih na isti način.

ENIAC EDVAC

ENIAC EDVAC

 Prva generacija: (1940 - 1950) Zasnovana na vakumskim cevima. Ekperimentalni Manchester računari. Prvi

Prva generacija: (1940 - 1950) Zasnovana na vakumskim cevima. Ekperimentalni Manchester računari. Prvi komercialni računar (UNIVAC) Druga generacija: (1950 - 1965) Zasnovana na tranzistorima. Razvijeni napredniji programski jezici (Fortran, Cobol, Lisp, Algol). IBM dominira tržištem. PUT DO DANAŠNJEG RAČUNARA

 Treća generacija: (1965 - 1975) Zasnovana na mikročipovima. Nastaju mejnfrejm računari (IBM 700/7000

Treća generacija: (1965 - 1975) Zasnovana na mikročipovima. Nastaju mejnfrejm računari (IBM 700/7000 i IBM System/360), kao i mini – računar, predak PC-ja. Nastaje programski jezik C. Četvrta generacija: (1975 -) Zasnovana na mikroprocesorima. Nastaju PC-jevi, stoni računari zasnovani na IBM PC arhitekturi. Apple razvija sopstvene računare (Macintosh) i prvi koristi grafički korisnički interfejs i miš. Razvija se Web (Google, Facebook , Twitter Amazon). Pojavljuju se pametni telefoni: dolazi do tehnološke konvergencije.