Raunarski sistem automatskog upravaa sistema spojenih sudova U

  • Slides: 6
Download presentation
Računarski sistem automatskog upravljanja sistema spojenih sudova

Računarski sistem automatskog upravljanja sistema spojenih sudova

U savremenim sistemima automatskog upravljanja ulogu korekcionog organa najčešće preuzima računar. Na slic je

U savremenim sistemima automatskog upravljanja ulogu korekcionog organa najčešće preuzima računar. Na slic je prikazan je sistem automatskog regulisanja razmatranog objekta iz procesne industrije korišćenjem industrijskog računara

Izlazne veličine iz sistema (dva nivoa i jedna temperatura) se mere davačima nivoa MO

Izlazne veličine iz sistema (dva nivoa i jedna temperatura) se mere davačima nivoa MO 1 i MO 2, odnosno davačem temperature MO 3. Davači pretvaraju informaciju o vrednosti neke fizičke veličine u odgovarajući opseg strujnog signala od 4 do 20 m. A. Signali sa davača se sprovode do upravljačkog raqunara. Da bi računar bio u stanju da prima signale iz procesa, mora da raspolaže sa hardverom koji mu to omogućava. Za rad sa analognim ulaznim signalima se koriste analgone ulazne karte koje vrše analogno-digitalnu (AD) konverziju ulaznih naponskih ili strujih signala, pretvarajui ih u digitalne ekvivalentne vrednosti, koje su razumljive za računar. Računar može da generiše željene vrednosti veličina u procesu, ili da ih prima iz dispečerskog centra nekim sistemom komunikacije.

Varijanta sa PLC (Programmable Logic Controller) računarom.

Varijanta sa PLC (Programmable Logic Controller) računarom.

Na osnovu željenih i izmerenih vrednosti iz procesa, računar formira signale greške i na

Na osnovu željenih i izmerenih vrednosti iz procesa, računar formira signale greške i na osnovu odgovarajućeg algoritma upravljanja izračunava vrednosti upravljanja. Posredstvom analogne izlazne karte, vrši se analogno-digitalna (AD) konverzija izračunatog upravljanja u analognu izlaznu naponsku (ili strujnu) vrednost, koja se prosleđuje ka procesu. Analogni naponski upravljački signali se, u konkretnom slučaju, pretvaraju u signale pritiska na elektropneumatskim pretvaraqima EP 1, EP 2 i EP 3, koji upravljaju pneumatske membranske motore PM 1, PM 2 i PM 3, koji se često sreću kao pokretači ventila u procesnoj industriji.