Ratios Rates Ratios Rates Objective 7 1 01

  • Slides: 26
Download presentation
Ratios & Rates

Ratios & Rates

Ratios & Rates Objective: 7. 1. 01 Develop and use ratios, proportions, and percents

Ratios & Rates Objective: 7. 1. 01 Develop and use ratios, proportions, and percents to solve problems. Essential Questions: What are the differences between ratios, rates, and unit rates?

Ratios & Rates Vocabulary: Ratio: a comparison of two numbers by division. Equivalent Ratios:

Ratios & Rates Vocabulary: Ratio: a comparison of two numbers by division. Equivalent Ratios: two or more ratios that form equivalent fractions. (Example: 1/2 = 5/10) Rate: a ratio of two measurements having different kinds of units. (Example: buy 7 pencils for $2) Unit Rate: a rate that has been simplified so it has a denominator of 1. (Examples: $9 per pound; 6 ounces per serving)

Ratios & Rates So What Do We Really Use Ratios for In The Real

Ratios & Rates So What Do We Really Use Ratios for In The Real World… RATES & UNIT RATES But Before We Can Look At Rates And Unit Rates We Have To Understand Ratios

Ratios & Rates Real World: Two different packages of batteries are shown below. Determine

Ratios & Rates Real World: Two different packages of batteries are shown below. Determine which is less expensive per battery, the 4 -pack or the 8 -pack. 4 -pack $3. 60 8 -pack $6. 80 We know the 8 -pack is a better deal per battery

Ratios & Rates But Before We Can Really Understand Rates And Unit Rates We

Ratios & Rates But Before We Can Really Understand Rates And Unit Rates We Have To Understand Ratios

Ratios & Rates (1) What is the ratio of soccer balls to the total

Ratios & Rates (1) What is the ratio of soccer balls to the total number of balls? 6 to 14 6: 14 6 out of 14 6/14 3/ 3 to 7 3: 7 3 out of 7 7 (2) What is the ratio of basketballs to the total number of balls? 8 to 14 8: 14 8 out of 14 8/14 4/ 4 to 7 4: 7 4 out of 7 7

Ratios & Rates Lets Look At Some… Ratios

Ratios & Rates Lets Look At Some… Ratios

Ratios & Rates Example 1: Write a ratio that compares the number of footballs

Ratios & Rates Example 1: Write a ratio that compares the number of footballs to the number of soccer balls. # of Footballs TO # of Soccer Balls 4 to 6 OR 4: 6 OR 4/6 2 to 3 OR 2: 3 OR 2/3

Ratios & Rates Example 1: Write a ratio that compares the number of footballs

Ratios & Rates Example 1: Write a ratio that compares the number of footballs to the number of soccer balls. Footballs Soccer Balls 4 6 2 3 ▪ The ratio of footballs to soccer balls is 2: 3, 2/3 or 2 to 3. ▪ For every 2 footballs there are 3 soccer balls.

Ratios & Rates Example 2: Write a ratio that compares the number of hamburgers

Ratios & Rates Example 2: Write a ratio that compares the number of hamburgers to the number of snacks. # of Hamburgers TO Total # of Snacks 4 to 12 OR 4: 12 OR 4/12 1 to 3 OR 1: 3 OR 1/3

Ratios & Rates Example 2: Write a ratio that compares the number of hamburgers

Ratios & Rates Example 2: Write a ratio that compares the number of hamburgers to the number of snacks. Hamburgers Snacks 4 12 1 3 ▪ The ratio of hamburgers to snacks is 1: 3, 1/3 or 1 to 3. ▪ There is 1 hamburger for every 3 snacks. ▪ For every 3 snacks 1 is a hamburger.

Ratios & Rates Example 3: The ratio of the number of bones in a

Ratios & Rates Example 3: The ratio of the number of bones in a human’s ears to the total number of bones in the human skull is 3: 11. If there are 21 bones in the human ear, how many bones are in the human skull? 6 bones in the human ear

Ratios & Rates Example 4: The ratio of the number of games won to

Ratios & Rates Example 4: The ratio of the number of games won to the number of games lost last season was 3: 2. If the basketball team won 18 games last season, how many did they lose? The team lost 12 games

Ratios & Rates Lets Look At Some… Rates & Unit Rates

Ratios & Rates Lets Look At Some… Rates & Unit Rates

Ratios & Rates What about the G-UNIT RATE: (1) When a rate contains a

Ratios & Rates What about the G-UNIT RATE: (1) When a rate contains a denominator of 1, we call this a unit rate. (2) We can use unit rates to determine whether deals are good or bad. (3) For instance, is it better to buy four individual rolls of paper towels for $1. 29 each, or a pack of four for $5. 04.

Ratios & Rates Example 5: Dr. Rodriguez drove 391 miles on 17 gallons of

Ratios & Rates Example 5: Dr. Rodriguez drove 391 miles on 17 gallons of gas. How many miles could he have driven with just one gallon of gas? ÷ 17 391 miles 17 gallons ÷ 17 w miles 1 gallon Answer: 23 miles/gallon

Ratios & Rates Example 6: Mr. Williams was at Wal-Mart buying some wrapping paper

Ratios & Rates Example 6: Mr. Williams was at Wal-Mart buying some wrapping paper to wrap his Christmas presents. The paper he bought was $2. 73 for 7 yards of paper. What was the cost per yard? ÷ 7 $2. 73 7 yards x dollars 1 yard ÷ 7 Answer: $0. 39 per yard

Ratios & Rates Example 7: Is it better to buy four single rolls of

Ratios & Rates Example 7: Is it better to buy four single rolls of paper towels for $1. 29 each, or a pack of four for $5. 04? By how much? The 4 -Pack is Cheaper By $0. 06

Ratios & Rates Example 8: Jacob filled his 60 gallon fish tank in 5

Ratios & Rates Example 8: Jacob filled his 60 gallon fish tank in 5 minutes. How fast was water being poured into the tank? ÷ 5 60 gallons 5 minutes ÷ 5 w gallons 1 minute Answer: 12 gallons per minute

Ratios & Rates Independent Practice: Express as a ratio in simplest form. 1. 3

Ratios & Rates Independent Practice: Express as a ratio in simplest form. 1. 3 sailboats to 6 motorboats 2. 14 lions to 10 tigers Express each as a unit rate. 3. $18 for 3 CDs 4. 8 tomatoes for $4. 40

Ratios & Rates Independent Practice: Answers. 1. 3/6 or 3: 6 or 3 to

Ratios & Rates Independent Practice: Answers. 1. 3/6 or 3: 6 or 3 to 6 2. 7/5 or 7: 5 of 7 to 5 Answers. 3. $6 per CD 4. 1 tomato for $0. 55/tomato

Ratios & Rates Independent Practice: Express as a ratio in simplest form. 1. 5

Ratios & Rates Independent Practice: Express as a ratio in simplest form. 1. 5 ducks to 10 geese 2. 15 roses to 10 carnations Express each as a unit rate. 3. 48 televisions on 4 trucks 4. $5. 28 for 24 pencils

Ratios & Rates Independent Practice: Answers. 1. 1/6 or 1: 6 or 1 to

Ratios & Rates Independent Practice: Answers. 1. 1/6 or 1: 6 or 1 to 6 2. 5/4 or 5: 4 of 5 to 4 Answers. 3. 12 televisions/truck 4. $0. 22/pencil

Ratios & Rates Real World: As you all know, cans of Coca-Cola are sold

Ratios & Rates Real World: As you all know, cans of Coca-Cola are sold in different size packages. For instance, Piggly Wiggly currently has the following Coca-Cola packages on sale for the following prices. Which of the four is the best deal? If I wanted to buy 48 cans of Coke, what would be the best to do it? $0. 65 $2. 99 $4. 08 $9. 12

Ratios & Rates HOMEWORK

Ratios & Rates HOMEWORK